25. 9. 2022, aktualizováno 6. 12. 2022

Nemusíte být energetický specialista ani absolvent ČVUT, abyste pochopili význam termínů z oblasti energetiky. Kilowatt, ekonomická ztráta nebo otopné období, to všechno se vám může hodit. Zvlášť v dnešní době, kdy jsou energie snad nejskloňovanějším slovem v médiích.

Aktivní solární systémy

Solárními systémy se rozumí fototermické kolektory (na ohřev vody) a fotovoltaické elektrárny.

Bojler

Někdy se nazývá taky ohřívač TUV – teplé užitkové vody. Každopádně jde o tlakovou n ádobu, která slouží k ohřevu vody.

Centrální vytápění

Systém vytápění a ohřevu teplé vody, kdy je celá topná soustava napojena na společný zdroj tepla. Tento typ je běžný například pro sídliště nebo průmyslové zóny.

Digitální elektroměr

Statický elektroměr, který má velké množství výhod oproti mechanickému elektroměru. Zejména větší přesnost a odolnost.

Distributor elektrické energie

Stará se o vedení elektřiny z uzlů přenosové sítě do místa spotřeby, ale s elektřinou neobchoduje. V České republice máme 3 distributory: ČEZ Distribuce, EG. Distribuce A PRE Distribuce.

Dodavatel elektrické energie

Poslední článek při přenosu elektrické energie z elektrárny do domácnosti. Dodavatel nakupuje elektřinu na trzích (domácí nebo zahraniční) a následně ji prodává domácnostem (s marží).

Ekonomická teplota

Provozní teplota bojleru nebo jiného tepelného ohřívače, která je nejúspornější, ale zároveň dostačující pro pohodlné sprchování i koupání . Za optimální se považuje teplota kolem 55 °C.

Elektrická přípojka

Zařízení sloužící k připojení elektřiny z rozvodové sítě k nemovitosti spotřebitele, na jeden objekt připadá vždycky jedna přípojka.

Elektrický příkon

Jedná se o množství elektrické energie spotřebované za jednotku času. Příkon nám tedy řekne kolik elektřiny spotřebič při chodu spotřebovává. Základní jednotkou je watt.

Elektrický přímotop

Elektrický přímotop je přístroj, který slouží hlavně k jednorázovému přitápění. Více o elektrických přímotopech se můžete dočtete v našem článku.

Elektroměr

Je přístroj, který měří množství odebrané elektřiny. Dříve se mu říkalo elektrické hodiny, ale dnes se toto pojmenování už nepoužívá. Elektroměr vám nainstaluje váš distributor elektrické energie.

Energetická třída

Energetická třída slouží k zařazení spotřebiče podle jeho spotřeby elektrické energie. Označuje se písmenem: A je nejúspornější , G nejméně úsporná. Třídu vždy najdete na štítku, který na spotřebič lepí přímo výrobce.

Energetický štítek budovy

Také se označuje jako průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Určuje, kolik energie spotřebuj daná budova nebo daný byt při svém provozu. Bere v potaz veškerou spotřebu energie od vytápění, větrání až po osvětlení. Na základě štítku tedy dostaneme přehled o tom, jak je provoz energeticky náročný.

Energetická ztráta budovy

Množství tepelné energie, která v daném okamžiku uniká ven skrz stěny, střechu a okna budovy. Jsou zde započítány i tepelné ztráty spojené s větráním. Tepelnou ztrátu budovy můžete snížit správným zateplením fasády, pořízením izolačních trojskel a zateplením střechy.

Fotovoltaická elektrárna

Zařízení, které mění sluneční energii na elektrickou pomocí fotovoltaických článků. Díky zvyšujícím cenám energií získává tato technologie na popularitě. Všechno důležité o fotovoltaice jsme pro vás sepsali v článku.

Noční proud

Tento pojem v současnosti nahradil jiný termín – ⁠nízký tarif. Jak se uplatňuje? Distributoři elektřiny nabízí jednotarifovou a dvoutarifovou sazbu. U jednotarifové vám určují celý den stejnou sazbu za elektřinu, u dvoutarifové sazby se cena během dne mění.

Odečet elektřiny

Dělá se zpravidla jednou ročně a provádí ho pověřený pracovník distributora elektřiny ve vaší lokalitě. Pokud nezpřístupníte elektroměr k fyzickému odečtu, povolují distributoři i samoodečet elektřiny.

Odečet plynu

Pravidelný odečet plynu zajišťuje pracovník distributora odběrného místa. Provádí se stejně jako odečet elektřiny jednou za rok. Distributor vám musí odečet oznámit 2 dny předem.

Plynoměr

Přístroj, který měří objem a spotřebu plynu. Instaluje ho dodavatel plynu, většinou na volně přístupných místech (např. před bytem na chodbě).

Nová zelená úsporám

Dotační program Ministerstva životního prostředí, který přispívá například na zateplení budov, výměnu kotle nebo instalaci fotovoltaické elektrárny. Získat můžete 30 až 55 % z celkových nákladů na daný projekt. Nově funguje taky Nová zelená úsporám Light, která přispívá znevýhodněným domácnostem a peníze vyplácí předem.

Wattmetr

Přístroj, který měří spotřebu elektrické energie ve wattech (W). Napojuje se tak, že z jedné strany je zásuvka a z druhé spotřebič, jehož spotřebu chceme měřit. Wattmetr zaznamenává jak aktuální spotřebu, tak tu v čase (kWh).

Solární kolektor

Zařízení, které přeměňuje sluneční energii na teplo. Pozor, neplést s fotovoltaikou. Solární panely souží primárně k ohřevu vody, ale můžete si pořídit i systém, který vám bude doma topit.

Solární ohřev vody

Využívá solární kolektory, které „sbírají“ sluneční energii, přeměňují ji na teplo a to předávají teplonosné (nemrznoucí) kapalině. Ta pak ohřívá vodu v zásobníku. Nejdůležitější informace o této technologii najdete v našem článku.

Otopné období

Doba, po kterou je dodávána tepelná energie na topení (týká se bytových i nebytových prostor napojených na společný zdroj tepla). Otopné období neboli otopná sezóna může podle vyhlášky Ministerstva obchodu a průmyslu začít kdykoliv po 1. září.

Radiátory vám začnou hřát, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě klesne pod +13 °C ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 °C pro následující den. Otopná sezóna končí 31. května.

Watt

Fyzikální jednotka. Vyjadřuje výkon, který odpovídá vykonané práci za časový úsek. Jeden watt je roven práci o velikosti jednoho joulu za 1 sekundu. Watt je zároveň jednotkou i elektrického výkonu a příkonu. Často se setkáváme s kilowaty (kW) = 1000 wattů a s megawatty (MW).

kWh

Označení kilowatthodin, 1000 watthodin. Je to základní jednotka pro měření spotřeby energie. Jedna watthodina (Wh) odpovídá práci stroje s příkonem jeden watt po dobu jedné hodiny.

Teď, když už znáte spoustu energetických pojmů, máme pro vás ještě něco: sepsali jsme tipy, jak v každodenním životě ušetřit za energie a celou řadu článků o technologiích, které vám s tím pomůžou. Mrkněte třeba na to, co umí tepelné čerpadlo nebo proč se vyplatí pořídit kondenzační plynový kotel.

Taky se vám můžou hodit různé informační servery: na Šetřím.cz vám doporučí úsporná opatření přesně pro vaši domácnost, na zpravodajském portále Drahé Česko najdete užitečné informace k současné situaci.

A pokud budete potřebovat řemeslníky, techniky nebo instalatéry, zadejte si u nás poptávku. Je to zdarma a my vám pomůžeme sehnat spolehlivé firmy z vašeho okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x