15. 5. 2019, aktualizováno 19. 3. 2024

Vyhnete se opěrným zdem

Termín samostojná pergola jasně ozřejmuje způsobilost objektu být situován na pozemku zcela nezávisle na jakýchkoliv opěrných zdech. Pergola všeobecně je považována za ideální kompromis mezi altánem na straně jedné a roletami či markýzami na straně druhé. Výraz bioklimatická pak jasně vysvětluje záměr pergoly regulovat vliv aktuálního podnebí na člověka, který v ní tráví čas. Uvnitř sedící osoby jsou tak chráněny před škodlivým slunečním zářením či před nepříznivými povětrnostními vlivy. V tomto článku nyní představíme vzorovou samostojnou bioklimatickou pergolu produkovanou českou renomovanou společností ISOTRA.

Pergola MIRA4 je pevný a stabilní samostojný opěrný prvek určený k zastínění stávajícího zahradního posezení nebo i k vytvoření zcela nového místa pro odpočinek. Kotvena je za pomocí stojek, které jsou mimo jiné opatřeny nastavitelnými patkami pro vyrovnávání terénních nerovností. Podkladový povrch tedy může být i nepravidelný.

Díky otočným střešním lamelám pergola umožňuje práci s přirozeným světlem, lamely lze nastavovat velmi variabilně. Kupříkladu jestliže uživatel požaduje v chladnějších obdobích přímý průnik slunce, nastaví lamely hranami směrem ke slunci, a tedy umožní vyšší světelnost v pergole. Naopak v parných letních měsících, kdy se logicky domáháme vyššího zastínění objektu, natočíme lamely přesně naopak, tedy plochami směrem ke slunci, aby se od nich paprsky odrážely, a my dosáhli průniku pouze nepřímého záření do posezení. V případě značně nevlídného počasí jsou pak lamely sklopeny úplně a je zajištěna dokonalá ochrana před deštěm, případně sněhem. Pergola zároveň splňuje požadavky nejvyšší, tedy šesté třídy odolnosti proti větru.

Díky možnosti spřažení jednotlivých pergol v modulovém systému vedle sebe či za sebou (boční i přední spojení) lze sestavit finální konstrukce téměř jakékoliv velikosti či půdorysu. Jediným omezením je dodržení mezních rozměrů jednoho segmentu, přičemž garantovaná maximální plocha jednoho modulu činí 31,5 m2.

Střecha pergoly je sestavena z hliníkových lamel, jedná se o polohovací zastřešení s možností volby pozice od 0° do 140°. Ovládání probíhá elektronicky dálkově a je velmi tiché s minimální spotřebou elektrické energie. K bezpečnosti, tichosti a čistotě chodu zařízení značně napomáhá použitý kvalitní lineární motor s kompresí/dekompresí pístu, který se vyznačuje precizností, dynamikou a rychlostí lineárního posuvu. Díky absenci mechanických převodů je podstatně snižována i pravděpodobnost mechanického opotřebení a nepřesnosti polohování. Efektivnost motoru je tedy velmi vysoká s prakticky nulovými nároky na údržbu.

Investor si může vybrat barvu konstrukce zcela libovolně dle vzorníku RAL, a to včetně mezerovité antracitové struktury. Zároveň je možné doplnit boční clony, například povětrnostním podmínkám velmi odolné screenové rolety či venkovní žaluzie. Finální vzhled pergoly tedy závisí pouze a jen na výběru investora, který může mimo jiné volit i z mnohých technologických doplňků firmy Isotra.

Jedním z nich je dešťové čidlo, které v případě detekce přítomnosti dešťové vody přesune lamely pergoly do požadované zavřené polohy a dalších 6 hodin po dešti je pak udržuje na úrovni 33 %, aby umožnilo odtok akumulované vody do odtokového kanálku. Trubka, do které je efektivně stahována dešťová voda, je integrována do jedné ze stojek pergoly a nenarušuje tedy nijak negativně vzhled objektu.

Další volitelný prvek je teplotní čidlo, které se aktivuje vždy, když nastane teplotní pokles pod +2°C a hrozí nebezpečí tvorby ledu. Tehdy ovládací jednotka otevře lamely na 66 %.

Efektivním doplňkem může být také tzv. anti-snow systém proti zasněžování, který je nainstalován v každé lamele, kde ohřívá povrch, který je ve styku se sněhem. S tímto doplňkem nedílně souvisí rovněž fakt, že pergola Mira4 splňuje přísné nároky na statické zkoušky rovnoměrného zatížení lamel v uzavřené poloze o hmotnosti až 140 kg/m2.

Velmi atraktivním volitelným prvkem je pak možnost zabudování úsporného LED osvětlení přímo do profilů samotných lamel, které umožní uživatelům aktivně využívat pergolu i po západu slunce.

Jde o zařízení, které uživateli umožňuje cítit se venku stejně pohodlně jako v bezpečí samotného domu. Zamezuje vzniku skleníkového efektu při zachování prostupnosti přirozeného světla. Reguluje tak teplotu prostředí v pergole, umožňuje osvěžující ventilaci i během nejteplejších dní, poskytuje přístřešek před větrem a ochranu před všemi dalšími povětrnostními vlivy. Bezúdržbovost a životnost po desítky let k tomu všemu jsou ohromnou přidanou hodnotou.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x