6. 4. 2021, aktualizováno 13. 6. 2023

Stropní podhledy z SDK desek dokážou věci: sníží příliš vysoký strop, zakryjí praskliny a nerovnosti, vytvoří zajímavý designový prvek a pomůžou i se zvukovou a tepelnou izolací. Ať tak či tak, místnost pak bude útulnější. Přesvědčte se sami – vybrali jsme pro vás několik realizací, které řemeslníci zvládli naprosto bravurně.

Vyřešte hluk od sousedů jednou provždy. S pomocí SDK podhledu

Když vás v noci ruší hlasitá televize z horního patra nebo naopak brzo ráno křik sousedovic dětí, není to zrovna radost. Právě s tím vám sádrokartonový podhled může pomoct. SDK desky doplněné o kvalitní minerální izolaci zmíněné hluky potlačí. Jediné, co nevyřeší, je dupání. Na to zabírá jen kročejová izolace podlahy.

Konstrukce ze sádrokartonových profilů a izolační vata.
Strop je zakrytý sádrokartonem a čeká na obroušení.

Čím zajistit zvukovou izolaci?

Výběr materiálu záleží na tom, jakou místnost chcete odhlučnit. Abyste dvě hodiny nepřešlapovali v hobby marketu, vezměte si na pomoc Rigips kalkulátor: doporučí vám vhodný materiál a spočítá, kolik ho budete potřebovat. Anebo kontaktujte naše technické specialisty. Ti Vám zdarma pomůžou s výběrem materiálu a připraví bezplatnou kalkulaci.

Obecně se k odhlučnění používají akustické desky nebo různé druhy vat, např. ISOVER Piano. Ideální je, když izolaci zaklopíte sádrokartonem dělaným speciálně pro snížení hluku. Na trhu najdete Modrou akustickou deskou od Rigips nebo hned tři různé desky od Knauf (Red Piano, Diamant, Silentboard).

POZOR! Hluk se nešíří jenom stropem, ale i dalšími stavebními konstrukcemi. Než se pustíte do bourání a budování, poraďte se raději s odborníky na akustiku.

Sádrokartonový strop s osvětlením oživí váš interiér

Pohled nemusí mít jenom praktickou funkci – hlavně když jde o kombinaci sádrokarton + osvětlení. Tam můžete opravdu popustit uzdu fantazii. A když si vyberte šikovného řemeslníka, tak jak se to povedlo Róbertě, je to vážně radost. „So stropom sme maximálne spokojní, doslova nadšení, pán Pavlas odviedol perfektnú prácu do posledného detailu. Vôbec nevidno spoje, všetko perfektne zahladené, elektroinštalácia funguje v poriadku.“

Tepelná izolace v sádrokartonovém podhledu

Stropní podhledy už samy o sobě pomáhají trochu ušetřit za energie – čím menší prostor vytápíte, tím líp. A pokud chcete místnost zateplit pořádně, stačí mezi SDK desky a strop vložit tu správnou izolaci. Odborně se těmto materiálům říká minerální izolace nebo minerální vlna a dělí se na dva typy: kamennou a skelnou. Koupit ji můžete v buď v rolích nebo už jako nařezané desky (jednotlivě či po paletách). 

Co se týče značek, sáhněte třeba po produktech Knauf Insulation, ISOVER nebo Rockwool. A jak vypadá izolace v SDK podhledu v praxi? Nás zaujala zakázka, kde řemeslník doslova kouzlil se sádrokartonem v podkroví. A majitel domu si práci náramně pochvaloval: „Velice šikovný řemeslník, který zrealizoval mé představy na jedničku. Sám vymyslel výborný nápad s vestavěnou postelí, která nebyla v původních plánech… Dílo je velice kvalitní jak po technické stránce, tak vzhledové.

Jak připevnit sádrokarton na strop?

Způsob montáže záleží hlavně na tom, co od SDK podhledu čekáte. Pokud chcete snížit strop, zateplit ho nebo odhlučnit, využijete tzv. zavěšený podhled. Ten vám totiž dovolí zvolit si výšku, do které sádrokarton namontujete, a můžete si tak nechat dost místa i na tepelnou nebo zvukovou izolaci.

Maximální úroveň svěšení sice není stanovená, ale vždycky byste měli dodržet světlou výšku místnosti, tedy vzdálenost od vrchního povrchu podlahy ke spodnímu povrchu stropu. Udává ji vyhláška o technických požadavcích na stavby: u rodinného domu to je 2,5 m, v podkroví 2,3 m a u bytu 2,6 m.

Pokud hrozí, že byste se zavěšeným podhledem světlou výšku nedodrželi, můžete sádrokarton montovat přímo ke stropu. Tady se vám budou hodit HUT profily – s nimi můžete podhled nainstalovat max. 28 mm od stropu. Jen myslete na to, že se sádrokarton musí montovat na perfektně rovný podklad.   

Kolik stojí a kde ho seženete? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Ať už si vyberete kteroukoli variantu, držíme vám palce s montáží. A nezapomeňte, že vždycky můžete na práci poptat odborníka. Stačí si vybrat z více než 2 800 ověřených řemeslníků a firem.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x