6. 4. 2021, aktualizováno 31. 10. 2023

Příčku ze sádrokartonu postavíte za den nebo dva. Nemusíte tahat cihly, míchat maltu a nečekáte na vyschnutí a vyzrání omítky. Snadno tak oddělíte třeba obývák od kuchyně nebo rozdělíte dětský pokoj na dva. A protože jsou sádrokartonové desky úzké, neubere vám příčka ani moc místa.

Příčka je snad jednou z nejběžnějších sádrokartonových konstrukcí. A ještě aby ne. Spousta lidí si ji oblíbila hlavně kvůli snadné montáži, po které navíc nezbyde tolik nepořádku jako po klasickém zdění. A máme pro vás i další výhody sádrokartonové příčky: malá tloušťka, nízká hmotnost, schopnost izolovat hluk a dobrá odolnost vůči požáru.

To už je dost důvodů proč se do toho pustit, co říkáte? My jsme pro vás připravili návod (inspirovaný postupem od Rigips), jak na to:

Co budete na příčku ze sádrokartonu potřebovat

Než se pustíte do práce, zkontrolujte, že máte všechen materiál a nezbytné nářadí. Každá realizace je samozřejmě trochu jiná, a tak uvádíme hlavně základní, nejpoužívanější věci.

Pokud jde o materiál, nesmí vám chybět:

 • sádrokartonové profily UW a CW (Případně UA, pokud plánujete na příčku zavěšovat těžké objekty.),
 • natloukací hmoždinky, 
 • sádrokartonové desky (Přečtěte si, podle čeho vybrat ty správné.),
 • samolepicí pěnové těsnění (Prodává se jako páska.),
 • vruty do sádrokartonu,
 • tmel pro spárování,
 • výztužná páska,
 • finální stěrka, 
 • penetrace,
 • barva.
Než se pustíte do práce, zkontrolujte, že máte všechen materiál
a nezbytné nářadí.

Nářadí, které musíte mít po ruce:

 • brnkačka (nebo taky lajnovací šňůra, zednický provázek), 
 • tesařská tužka, 
 • vodováha,
 • zednické pravítko, 
 • nůžky na plech nebo pilka na železo, 
 • kladívko,
 • příklepová vrtačka (aku nebo elektrická),
 • odlamovací nůž/pilka na sádrokarton nebo pila ocaska, 
 • rašple (= rašplový hoblík),
 • špachtle (buď klasická nebo ta pro celoplošné tmelení),
 • štětce (na penetraci a na barvu),
 • kbelík nebo jiná nádoba na rozmíchání tmelu,
 • štafle.

Možná vám běží hlavou „Co stojí všechen ten materiál na sádrokartonovou příčku“? Ceny samozřejmě záleží na konkrétních produktech. Pomoct vám s tím může Rigips kalkulátor. Jednoduše v něm vyberete, jakou příčku ze sádrokartonu plánujete, a on vám doporučí vhodný materiál. Pak už jen pošlete poptávku na nezávaznou kalkulaci.

Co je to sdk? Kolik stojí a jaký vybrat? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Montáž sádrokartonové příčky

Ostřílení řemeslníci zvládnou příčku ze sádrokartonu postavit i sami, ale samozřejmě, že ve dvou se to lépe táhne. Ruce navíc oceníte hlavně při kotvení UW profilů ke stropu nebo při vrtání sádrokartonových desek. Zatímco vy budete na štaflích, váš parťák nebo vaše parťačka vám bude podávat materiál a nářadí. 

Montáž sádrokartonové příčky si pro přehlednost rozdělíme na 10 etap.

1. Vyměření příčky

Vezměte brnkačku a vyznačte si na podlaze linii, kde bude příčka stát. Pak s pomocí vodováhy a zednického pravítka přeneste linii taky na stěny a strop.

2. Příprava obvodových profilů

CW a UW profily, které budou tvořit obvod konstrukce, zkraťte nůžkami na plech (nebo pilou) na požadovanou délku. Pak na jejich zadní stranu nalepte pěnové těsnění v podobě akustické pásky, aby se konstrukcí nepřenášel zbytečný hluk.

3. Upevnění UW a CW profilů

S pomocí hmoždinek připevněte UW profil k podlaze. První hmoždinku natlučte 10 – 15 cm od roku konstrukce, další pak max. 80 cm daleko. Stejně to udělejte i s UW profilem na stropě a s CW profily na stěnách (CW profily se do UW jen nasunou, nijak se k sobě nešroubují.)

Pozor!
Pokud máte podlahové topení, nemůžete na to jít s hmoždinkami. Profil k podlaze přilepte speciálním lepidlem.

4. Montáž stojanových profilů

CW profily nasuňte do „úvéček“: vždycky nejdřív do spodního, pak teprve do horního. Stojiny musí být o 10 – 15 mm kratší než vzdálenost mezi spodním a horním profilem. Mezi jednotlivými CW profily dodržujte vzdálenost 625 nebo 600 mm (podle rozměru sdk desek) a všechny otočte otevřenou stranou stejným směrem (tzv. ve směru montáže).

Pozor!
Pokud jste museli „cévéčka“ krátit, pohlídejte si při montáži, že prostřihy v profilech jsou ve stejné rovině – později jimi protáhnete elektroinstalaci, tak ať nemusíte kabely dávat jeden přes druhý.

NejŘemeslníci radí
Až budete nasouvat CW profil do spodního „úvéčka“, vložte ho tam nejprve na šířku a pak s ním otočte.

5. Opláštění první strany příčky

Konstrukce je hotová a vy můžete začít připevňovat SDK desky ke stojinám (nikdy se neupevňují k UW profilům). Použijte k tomu vruty do sádrokartonu a aku nebo elektrickou vrtačku. Vruty musí být minimálně 10 mm od okraje desky a 20 mm jeden od druhého.

Používejte pokud možno celé desky. Když už musíte řezat, měl by každý zkrácený díl měřit aspoň 400 mm. Sádrokartonové desky se při montáži příčky tzv. převazují: jejich spáry musí být minimálně 400 mm od sebe, aby nevznikala křížová spára.

POZOR!
Desky nedávejte nadoraz k nosné konstrukci (k obvodovým profilům). Nechte prostor 10 – 15 mm a ten potom zatmelte.

NejŘemeslníci radí
Vruty ve dvou sousedních deskách by měly být ve stejné úrovni. Řečeno hantýrkou sádrokartonářů: „ve dvojici“.

6. Elektroinstalace a minerální izolace

Kabely protáhněte v průřezech profilů a pak do konstrukce vložte izolaci. Váháte, jakou pořídit? Mrkněte třeba na web ISOVER nebo Knauf Insulation. V nabídce mají celou řadu skelných i kamenných vln pro tepelnou a zvukovou izolaci.

7. Opláštění druhé strany příčky

Stejně jako v bodě 5 přivrtejte SDK desky i z druhé strany UW profilů. Sádrokartony se teď přikládají tak, aby naproti spáře prvního opláštění byla vždycky celá deska.

8. Spárování a tmelení

Když jsou všechny desky na svém místě, vyplňte spáry tmelem (práškovým nebo pastovým) a vyztužte páskou (případně použijte tmel s vlákny a pásku můžete vynechat). Pak celou plochu příčky přetřete stěrkou (finálním tmelem).

9. Broušení

Tohle je asi nejmíň oblíbená část z celé montáže. Aby na příčce nezůstaly nerovnosti po tmelení, musí se povrch přebrousit ručním hoblíkem (nebo elektrickou bruskou), a to se hned ocitnete v oblacích prachu. Můžete se tomu ale vyhnout, když použijete rigips tmel Rifino Top. Ten se brousit nemusí.

10. Penetrování a malování

Blížíme se do finále. Pokud je příčka dokonale hladká, bez rýh a nerovností, můžete nanést penetraci. Ta sjednotí nasákavost sádrokartonu a tmelu, zvýší přilnavost a povrch celkově zpevní. Penetraci nechte zaschnout podle návodu na obalu a pak už hurá na barvu. Obecně se pro sádrokartonu hodí disperzní nebo akrylátové barvy, ale sehnat můžete i speciální pro SDK desky.

Držíme palce, aby se vám montáž příčky povedla. Jestli si to chcete posichrovat, podívejte se na nejčastější chyby při instalaci. Budete vědět, čeho se vyvarovat. A pokud potřebujete spíš sádrokartonovou příčku s dveřmi, mrkněte do návodu Rigips.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
4 měsíců před

Dobrý den. Mám podlahové vytápění a tudíž nemohu vrtat do podlahy.
Ve Vašem článku se zmiňujete, že lze CW profily k podlaze přilepit speciálním lepidlem.
Můžete mi poradit o jaké lepidlo se jedná? Děkuji.

2
0
Přidejte svůj názor.x