6. 4. 2021, aktualizováno 18. 5. 2022

Pokud pracujete se sádrokartonem (a dalšími materiály suché výstavby), asi víte, že se tenhle obor vyvíjí poměrně rychle. Abyste udrželi krok s dobou, je potřeba sledovat novinky, učit se další a další postupy montáže, a hlavně nezapomínat na certifikace. My pro vás máme pár tipů, jak to všechno zvládnout.

Sádrokartonářem se člověk nestane přes noc, to jste nejspíš zažili sami. Neobejdete se bez technických znalostí, praxe, a pro montáž protipožárních konstrukcí musíte mít dokonce speciální certifikaci. Naštěstí jsou v Česku možnosti, jak potřebné dovednosti a povinná osvědčení získat.

Vzdělávejte se s jedničkami v oboru (a se slevou od NejŘemeslníků)

Cvik dělá mistra. A vy se jím můžete stát, díky kurzům a certifikacím od Rigips a Knauf. Tihle přední výrobci sádrokartonu jdou řemeslníkům a montážním firmám naproti. Nejen, že neustále přicházejí s novými produkty a technologiemi, ale připravili taky celý systém vzdělávání v oboru suché výstavby.  

U Rigips můžete začít klidně úplně od píky a postupně se vypracovat na skutečného profíka. Jejich Škola suché výstavby nabízí totiž jak základní, tak pokročilé kurzy, certifikace i jejich pravidelné obnovování. A to nejlepší: pokud máte účet u NejŘemeslníků, získáváte na každé školení slevu 500 Kč. 

Kromě vzdělávacích kurzů nabízí Rigips taky celou řadu užitečných materiálů (zdarma), jako je třeba Velká kniha sádrokartonu, technické listy, certifikáty, montážní návody a katalogy. U Knauf pak můžete absolvovat Knauf Akademii a samozřejmě i certifikační školení na montáž protipožárních konstrukcí. 

Cech suché výstavby nabízí školení zdarma a prestižní členství

Spolek, který si možná pamatujete ještě pod názvem Cech sádrokartonářů, sdružuje profíky z oblasti suché výstavby: řemeslníky, montážní firmy, výrobce, prodejce, ale i střední odborné školy. Přidat se můžete i vy, a získáte tak celou řadu výhod:

  • Můžete se zdarma účastnit seminářů a školení Cechu.
  • Certifikát na provádění protipožárních konstrukcí vám bude platit 5 let místo klasických tří.
  • Budete mít přístup k jinak neveřejným článkům a informacím z oboru.
  • Jako první se dozvíte o nových materiálech a technologiích z oboru suché výstavby.
  • Stanete se automaticky členem Profesní komory požární ochrany, Hospodářské komory ČR a Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
  • Můžete připomínkovat zákony a technické normy.

Co musíte udělat, abyste se stali členem? Stačí vyplnit přihlášku, doložit Výpis z Obchodního rejstříku, Živnostenský list, ukázku 3 staveb a mít aspoň 5letou praxi v oboru.

Rigips kalkulátor pro profíky: naplánujte SDK konstrukci do posledního detailu

Přišla vám zakázka na příčku, podhled, nebo třeba rovnou na montáž sádrokartonu do dřevostavby? Běžte na to od podlahy a zároveň si ulehčete práci: v Rigips kalkulátoru si jednoduše vyberete přesně tu sádrokartonovou konstrukci, kterou potřebujete (ke každé najdete technický list montážní návod i CAD detail), a během chvilky získáte soupis potřebného materiálu včetně cen.

Software se dá využít pro rychlou kalkulaci (zjistíte cenu materiálu za 1 m² konstrukce), ale i ke vkládání vlastních konstrukcí, které můžete zpětně upravovat, sdružovat do projektů nebo exportovat. A pokud budete potřebovat, s kalkulací vám zdarma pomůže Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain.

Pomůcka pro sádrokartonáře: Profikalkulátor Rigips
Pomůcka pro sádrokartonáře: Profikalkulátor Rigips

Parťáka i zbytky materiálu seženete u NejSádrokartonářů

Tipy a vychytávky kolem sádrokartonu můžete sledovat i na Facebooku. Vytvořili jsme totiž skupinu NejSádrokartonáři, kde se „schází“ profíci z oboru. Můžete se tam zeptat na radu, sdílet svoje zkušenosti, ale třeba taky najít parťáka, pokud toho máte moc. Občas se taky najde někdo, komu zbyl materiál, a tak ho ve skupině nabídne ostatním.

Zakázky získáte u nás

Sečteno a podtrženo, pokud jste sádrokartonář (nebo se jím chcete stát), neváhejte a využijte všechno, co můžete.

Pak samozřejmě zbývá ještě jedna důležitá věc  – sehnat práci. A od toho jsme tu my. Firmám a řemeslníkům posíláme tipy na zakázky z jejich oboru a lokality. Měsíčně nám takto přijde 6 tisíc poptávek – a některé čekají i na vás!