6. 4. 2021, aktualizováno 6. 11. 2023

Tenhle materiál se ve stavebnictví používá už nějaký pátek a je čím dál oblíbenější. Ještě aby ne: dobře se s ním pracuje, oproti klasickým cihlám skoro nic neváží a výborně tlumí hluk. Profesionálové i domácí kutilové využívají sádrokartonové desky k rekonstrukcím, odhlučnění nebo při pokládání podlahy.

Někdy se mu říká taky „sádroš“ nebo jednoduše SDK. V každém případě jde o desky složené ze sádry a speciálního, velmi tvrdého kartonu. Vyrábí se v různých velikostech, tloušťkách i tvarech a přinesou vám celou řadu výhod:

  • Ušetříte čas: kromě tmelení se u montáže SDK konstrukcí nepoužívají žádné mokré procesy. Odpadají tedy dlouhé technologické přestávky.
  • Montáž zvládnete levou zadní: SDK desky se upevňují jednoduše – pomocí vrutů do kovových profilů nebo dřeva, případně se lepí rovnou na stěny.
  • Stávající konstrukci zatížíte jen minimálně: se svou nízkou hmotností strčí SDK hravě do kapsy klasické zdivo i pórobeton.
  • Užijete si víc klidu: už základní typ sádrokartonu výborně izoluje hluk. A co teprve speciální akustické desky, s nimi opravdu uslyšíte ticho.
  • Přispějete k ochraně životního prostředí: sádra se dá recyklovat donekonečna, a tak se vyplatí odvézt odřezky sádrokartonu do sběrného dvora.

Sádrokartonové desky využijete od podlahy po strop

Asi nejznámějším použitím sádrokartonu jsou příčky. Jejich montáž zvládnete i sami, a během chvilky tak rozdělíte místnost na dva samostatné prostory. SDK desky se používají i jako materiál pro suché podlahy. Právě tady oceníte, že nemusíte čekat měsíc, než povrch dokonale uschne a vyzraje. Sádrokarton se hodí například pod plovoucí podlahy, koberce, korek i dlažbu. 

A nenahraditelnou roli má i při stavbě stropních podhledů. Ty se dělají ve chvíli, kdy chcete snížit strop nebo šikovně zamaskovat elektroinstalaci a další rozvody.

Kolik stojí a kde ho seženete? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Který sádrokarton vybrat?

Sádrokartonové desky se dělí na několik typů, které jednoduše poznáte podle barvy.  Bílý sádrokarton je ten nejzákladnější a neobsahuje žádné speciální příměsi. Používá se na stavbu příček, podhledů a obklady stěn. Ale třeba do koupelny nebo jiných prostor s větší vlhkostí se nehodí. Tam přichází na řadu zelený sádrokarton.

Jako zbraň proti hluku pak poslouží modré desky – můžete s nimi odhlučnit pokoj nebo rovnou celý byt. Do protipožárních konstrukcí zase patří růžový sádrokarton. Obsahuje totiž příměs skelných vláken, a tak ohni odolá ještě mnohem déle než základní, bílý typ.

Modrá akustická SDK deska
Modrá akustická deska Rigips je obohacená o technologii ActivAir®, která odstraňuje
formaldehyd z interiéru.

Bílá, zelená, modrá a růžová představují jenom základní dělení sádrokartonu. Typů desek je ve skutečnosti mnohem víc – existují např. protipožární a zároveň impregnované sádrokartony nebo takové, co se hodí i do částečně otevřených prostor.

Nezapomeňte na sádrokartonové profily a ostatní materiál

Pokud se rozhodnete pracovat se sádrokartonem, budete kromě samotných desek potřebovat i další příslušenství. V první řadě se neobejdete bez sádrokartonových profilů, vrutů, spojek a ostatního materiálu, který slouží k uchycení desek. Hodit se vám bude i stavební chemie určená speciálně pro práci se sádrokartonem. Jde hlavně o suché maltové směsi, lepidla na obklady, tmely a pásky.

Na trhu dnes najdete hned několik špičkových značek sádrokartonu a příslušenství, které je k němu potřeba. Stačí si jen říct, co přesně od SDK desek čekáte a kam je chcete instalovat. Věříme, že to zvládnete levou zadní. A pokud byste na to přece jen nechtěli být sami, u nás najdete celou řadu ověřených řemeslníků, kteří mají sádrokarton v malíku.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x