Tenhle materiál se ve stavebnictví používá už nějaký pátek a je čím dál oblíbenější. Ještě aby ne: dobře se s ním pracuje, oproti klasickým cihlám skoro nic neváží a výborně tlumí hluk. Profesionálové i domácí kutilové využívají sádrokartonové desky k rekonstrukcím, odhlučnění nebo při pokládání podlahy.

Někdy se mu říká taky „sádroš“ nebo jednoduše „esdékáčko“. V každém případě jde o desky složené ze sádry a speciálního, velmi tvrdého kartonu. Vyrábí se v různých velikostech, tloušťkách i tvarech a poslouží vám hned v celé řadě situací.

Proč jsou sádrokartonové konstrukce tak oblíbené?

Sádrokarton je základ suché výstavby: místo cihel, malty, betonu a dlouhých hodin čekání, až všechno uschne, se můžete těšit na relativně rychlou práci, u které se moc nezašpiníte. To je ale jenom jedna z jeho výhod.

Sádrokarton má hned několik výjimečných vlastností. Patří k nim:

  • Snadná instalace: SDK desky se upevňují pomocí vrutů do kovových profilů nebo dřeva, případně se lepí rovnou na stěny.
  • Nízká hmotnost: co se váhy týče, SDK hravě strčí do kapsy klasické zdivo i OSB desky. Hodí se proto pro všechny stavby, kde nemůžete konstrukci příliš zatěžovat.
  • Dobrá zvuková izolace: už základní typ sádrokartonu izoluje hluk lépe než 20 cm silná betonová stěna. A co teprve akustické desky, s nimi teprve uslyšíte ticho!
  • Nehořlavost: sádrokarton dokáže obstojně vzdorovat požáru. Pro opravdu vysokou odolnost se pak vyrábí speciální, „růžové“ SDK desky.
  • Recyklovatelnost: sádra se dá recyklovat donekonečna, a tak se vyplatí odvézt odřezky sádrokartonu do sběrného dvora.
Sádrokarton má hned několik výjimečných vlastností.
Sdk hravě strčí do kapsy klasické zdivo i osb desky.

Sádrokartonové desky využijete od podlahy po strop

Asi nejznámějším použitím sádrokartonu jsou příčky. Jejich montáž zvládnete i sami, a během chvilky tak rozdělíte místnost na dva samostatné prostory. SDK desky se používají i jako materiál pro suché podlahy. Právě tady oceníte, že nemusíte čekat měsíc, než povrch dokonale uschne a vyzraje. Sádrokarton se hodí například pod plovoucí podlahy, koberce, korek i dlažbu. 

A nenahraditelnou roli má i při stavbě stropních podhledů. Ty se dělají ve chvíli, kdy chcete snížit strop nebo šikovně zamaskovat elektroinstalaci a další rozvody.

Kolik stojí a kde ho seženete? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Který sádrokarton vybrat?

Sádrokartonové desky se dělí na několik typů, které jednoduše poznáte podle barvy.  Bílý sádrokarton je ten nejzákladnější a neobsahuje žádné speciální příměsi. Používá se na stavbu příček, podhledů a obklady stěn. Ale třeba do koupelny nebo jiných prostor s větší vlhkostí se nehodí. Tam přichází na řadu zelený sádrokarton. Kvůli impregnaci je sice těžší než bílé desky, ale zase toho víc unese.

Jako zbraň proti hluku pak poslouží modré desky – můžete s nimi odhlučnit pokoj nebo rovnou celý byt. A pokud potřebujete obložit krb, kamna nebo trámy, sáhněte po růžovém – protipožárním sádrokartonu. Ten totiž obsahuje příměs skelných vláken, a tak ohni odolá ještě mnohem déle než základní, bílý typ.

Sádrokarton - modrá akustická deska
S modrou sádrokartonovou deskou odhlučníte pokoj nebo rovnou celý byt.

Bílá, zelená, modrá a růžová představují jenom základní dělení sádrokartonu. Typů desek je ve skutečnosti mnohem víc – existují např. nehořlavé a zároveň impregnované sádrokartony nebo takové, co se hodí i do částečně otevřených prostor.

Nezapomeňte na sádrokartonové profily a ostatní materiál

Pokud se rozhodnete pracovat se sádrokartonem, budete kromě samotných desek potřebovat i další příslušenství. V první řadě se neobejdete bez sádrokartonových profilů, vrutů, spojek a ostatního materiálu, který slouží k uchycení desek. Hodit se vám bude i stavební chemie určená speciálně pro práci se sádrokartonem. Jde hlavně o suché maltové směsi, lepidla na obklady, tmely a pásky.

Na trhu dnes najdete hned několik špičkových značek sádrokartonu a příslušenství, které je k němu potřeba. Stačí si jen říct, co přesně od SDK desek čekáte a kam je chcete instalovat. Věříme, že to zvládnete levou zadní. A pokud byste na to přece jen nechtěli být sami, u nás najdete celou řadu ověřených řemeslníků, kteří mají sádrokarton v malíku.