6. 4. 2021, aktualizováno 19. 10. 2022

Sádrokarton je skvělý parťák pro rekonstrukce a úpravy interiéru. A jak je to s cenou? To jsme se pro vás shrnuli v článku. Dočtete se, kolik si účtují sádrokartonáři, na co vás přijde materiál i jak drahé jsou běžně zakázky realizované přes náš portál.

Cenu budete řešit vždycky. Ať už se chystáte stavět jenom jednu příčku, nebo měnit dispozice celého bytu. Pojďme se nejdřív podívat, jak drahé jsou desky ze sádrokartonu (ceny za m²).

Nejlevnější sádrokarton je samozřejmě ten bílý. Jedná se o základní typ bez příměsí, který využijete třeba na montáž příčky. O něco dražší jsou pak protipožární SDK desky a sádrokarton zelené barvy (určený do vlhkých prostor). Téměř dvojnásobek oproti bílému SDK zaplatíte za protipožární impregnovaný sádrokarton.

typ desky (rozměry 1250 × 2000 × 12,5 mm)cena za m² bez DPH
bílý sádrokarton (GKB)64–⁠117 Kč
protipožární sádrokarton (GKF)114–⁠125 Kč
zelený sádrokarton (GKBi)101–⁠184 Kč
protipožární impregnovaný sádrokarton (GKFi)125–⁠216 Kč

Rigips kalkulátor spočítá spotřebu i cenu

Samozřejmě, že pro práci s SDK budete potřebovat i další věci než jen desky. Není v našich silách vypsat ceny všech vrutů, šroubů, stavební chemie a spojovacího materiálu, ale přesto pro vás máme řešení: profikalkulátor Rigips, ve kterém stačí vybrat požadovanou konstrukci a během pár chvilek získáte soupis potřebného materiálu i s cenami. Podobně pak funguje taky kalkulátor Knauf.

Anebo můžete zdarma poptat profesionální kalkulaci. Stačí zavolat či napsat na Centrum obchodní a technické podpory Saint-Gobain, kde vám navíc poradí i s výběrem materiálu, obecným montážním postupem nebo vám pošlou potřebné technické listy.

Na kolik vás vyjde montáž sádrokartonu? Průměrné ceny sádrokartonářských prací

Pokud plánujete oslovit řemeslníka, bude se vám hodit představa o ceně sádrokartonářských prací. Někdo uvádí svou hodinovou sazbu, někdo zase částku za m². Předem se s řemeslníkem či firmou domluvte, jestli zajistí i materiál a zda bude v ceně i doprava (ideálně si všechno sepište do smlouvy o dílo).  

My jsme zabrousili do volně přístupných ceníků firem, které se zabývají montáží sádrokartonu, a vypsali pro vás průměrné ceny některých sádrokartonářských prací (částky nezahrnují materiál).

Typ práceDetailCena za m² bez DPH
podhled rovný bez izolace 1 × záklop, deska GKB 12,5 mm 250–⁠360 Kč
příčka bez izolace1 × záklop z každé strany, deska GKB 12,5 mm250–400 Kč
předsazená stěna (přesdstěna) volně stojící 1 × záklop bez izolace 220–300 Kč
vložení tepelné izolace 1 vrstva 20–40 Kč
příplatek za opláštění hutnější SDK deskou např. akustická nebo impregnovaná deska15–35 Kč
montáž parozábrany12–40 Kč

Tyto informace jsou samozřejmě jen orientační. Cena sádrokartonové konstrukce se liší projekt od projektu: jinou částku dáte za montáž jedné SDK příčky, jinou za odhlučnění celého bytu. Taky záleží, v jakém stavu je zdivo, na které se bude sádrokarton montovat, zda je povrch rovný, dobře přístupný apod.

Na NejŘemeslnících průběžně sledujeme ceny prací, které u nás zákazníci realizují. Díky tomu si můžete udělat přibližnou představu, kolik bude zakázka stát vás.

Průměrné ceny SDK prací realizovaných přes portál NejŘemeslníci

Se sádrokartonem můžete dělat jak malé úpravy, tak rozsáhlé rekonstrukce. A právě od rozsahu prací se odvíjí i jejich cena. My částky zakázek průběžně sledujeme, a tak vám teď můžeme ukázat, jak vypadají malé, střední a jak velké rekonstrukce se sádrokartonem.

Malé sádrokartonářské práce: 7.000 – 15.000 Kč

Za malou zakázku se dá považovat třeba podhled, jehož hlavním cílem je zakrýt vedení vzduchotechniky. Zákazník si navíc přál bodové osvětlení. V tomto případě vyšla realizace na 12.500 Kč. A výsledek? Posuďte sami. Za nás to je krásná, čistá práce. Detail zakázky najdete na našem webu.

Zlatá střední cesta: 15.000 – 35.000 Kč

O něco nákladnější byla zakázka, při které se měnily dispozice celého patra v rodinném domě. Jak z jednoho pokoje udělat dva pomocí sádrokartonových desek? Řemeslník musel posunout stávající příčky, postavit jednu novou, přesadit původní dveře a osadit dvoje další. Práce se mu povedla tolik, že získal Kozlovu pečeť poctivosti. Projekt vyšel na 27.000 Kč.

V rámci jiné realizace se zase montovaly dvě předstěny (+ stropy) Jedna z obyčejného sádrokartonu, druhá z vysokopevnostních desek Habito® H (unese i kuchyňskou linku). Tyto dvě předsazené stěny stály 33.000 Kč a i tato firma dostala Kozlovu pečeť poctivosti.

Velké projekty: 40.000 Kč a víc

Protipožární sádrokarton je delako dražší než ten klasický. A když se předělává sklad, spotřebuje se desek hodně. Není proto divu, že další ukázková zakázka vyšla dokonce na 120.000 Kč. Zákazník si přál obložení stěn i stropu s tou nejvyšší kvalitou tmelení (Q4), nově se dělaly taky elektroinstalace.

Důležité info i řemeslníky najdete u nás

Protože sádrokarton skýtá opravdu spoustu možností, věnovali jsme mu hned několik dalších článků. Na jednom místě najdete, podle čeho vybrat ty správné SDK desky, jak postavit příčku nebo v čem vám pomůže SDK podhled. No a jestli už rovnou hledáte zkušené sádrokartonáře, tak i ty najdete u nás. Prohlédněte si jejich práce, hodnocení předchozích zákazníků a pak už jen zdarma zadejte poptávku.