Sádrokarton je skvělý parťák pro rekonstrukce a úpravy interiéru. A jak je to s cenou? Na kolik vás přijde materiál a co stojí práce řemeslníků? To všechno jsme pro vás sepsali.

Ať už se chystáte stavět jednu příčku, nebo předělávat celý byt, vždycky budete řešit cenu. Proto pro vás máme malý přehled: zjistíte, jak drahá je práce sádrokartonářů, kolik stály zakázky realizované přes náš portál, i jak moc utratíte za SDK desky. A k tomu vám přidáme tip na chytrý Rigips kalkulátor, který spočítá spotřebu materiálu do posledního šroubku!

Co všechno sádrokarton dokáže? Jak ho vybrat a jak s ním pracovat? Zjistěte to všechno na jednom místě.

Na kolik vás vyjde montáž sádrokartonu? Ceny za poslední čtvrtletí 2020

Pokud plánujete oslovit řemeslníka, bude se vám hodit představa o ceně sádrokartonářských prací. Někdo uvádí svou hodinovou sazbu, někdo zase částku za m². Předem se s řemeslníkem či firmou domluvte, jestli zajistí i materiál a zda bude v ceně i doprava. (Ideálně si všechno sepište do smlouvy o dílo.)  

My jsme zabrousili do statistik a vybrali pro vás průměrné ceny sádrokartonářských prací za 4. čtvrtletí roku 2020. V částce je započítaná práce plus materiál.

Typ práceDetailCena za m²
příčka z SDK včetně konstrukcejednoduché opláštění, tloušťka do 80 mm777,16 Kč
příčka z SDK včetně konstrukcejednoduché opláštění, tloušťka 50–100 mm815,84 Kč
příčka z SDK včetně konstrukcedvojité opláštění, tloušťka 126–160 mm954,29 Kč
podhled s nosnou konstrukcítloušťka do 80 mm707,50 Kč
podhled s nosnou konstrukcítloušťka 80–125 mm785,35 Kč
podhled s nosnou konstrukcítloušťka 125–160 mm761,12 Kč

Tyto údaje jsou jenom orientační. Cena sádrokartonové konstrukce se liší projekt od projektu: jinou částku dáte za montáž jedné SDK příčky, jinou za odhlučnění celého bytu. Na NejŘemeslnících průběžně sledujeme ceny prací, které u nás zákazníci realizují. Díky tomu si můžete udělat přibližnou představu, kolik bude zakázka stát vás.

Průměrné ceny SDK prací realizovaných přes NejŘemeslníky

Malé sádrokartonářské práce: 2.500 – 10.000 Kč

Za malou zakázku se dá považovat třeba zakrytí vývodu digestoře (I na takové věci totiž sádrokarton skvěle funguje). V tomto případě vyšla práce řemeslníka na 4.000 Kč. A výsledek? Posuďte sami. Za nás to je krásná, čistá práce.

Zlatá střední cesta: 10.000 – 20.000 Kč

O něco nákladnější je například montáž jednoduché sádrokartonové příčky s dveřmi. Samotná práce stála 4.000 Kč, dohromady s materiálem, dopravou a vícepracemi přišla zakázka na 10.500 Kč.

Ukázka montáže jednoduché sádrokartonové příčky s dveřmi.

V podobné cenové hladině se pohybuje třeba i montáž sádrokartonového podhledu s osvětlením. Zákazník měl v tomto případě už nakoupená bodová světla, takže práce a materiál ho vyšly celkem na 15.000 Kč. A nový strop si náramně pochvaloval: „Realizace proběhla rychle a dle domluvy… Jde o šikovného řemeslníka, na kterého není třeba nijak dohlížet, což je velká výhoda.“

Ukázka montáže sádrokartonových podhledů s osvětlením.

Velké projekty: 20.000 Kč a víc

Se sádrokartonem se můžete pustit i do rozsáhlejších rekonstrukcí. Třeba jako Marcel, který potřeboval kompletně změnit dispozici celého patra v rodinném domě. Jak z jednoho pokoje udělat dva pomocí sádrokartonových desek? Řemeslník musel posunout stávající příčky, postavit jednu novou, přesadit původní dveře a osadit dvoje další. Práce se mu povedla tolik, že získal Kozlovu pečeť poctivosti.

Jak drahé jsou desky ze sádrokartonu? Cena za m² a za kus

Rozhodli jste se namontovat příčku, podhled nebo podlahu svépomocí? Pak budete nejspíš dřív nebo později hledat, na kolik vás přijde materiál.

Nejlevnější sádrokarton je samozřejmě ten bílý. Jedná se o základní typ bez příměsí, který využijete třeba na montáž příčky. Nehodí se ale do vlhkých prostor. Tam využijete sádrokarton zelené barvy. Cena je vyšší než u bílých desek, protože tento typ SDK je impregnovaný. A nesmíme zapomenout ani na protipožární sádrokarton. Cena za něj se pohybuje někdy mezi předchozími dvěma typy.

 cena za m², tloušťka 12,5 mmcena za kus (12.50 × 2000 × 1250 mm)
bílý sádrokarton50–65 Kč140–150 Kč
protipožární sádrokarton70–120 Kč180–200 Kč
zelený sádrokarton80–102 Kč230–250 Kč

Samozřejmě, že pro práci s SDK budete potřebovat i další věci než jen SDK desky. Není v našich silách vypsat ceny všech vrutů, šroubů, stavební chemie a spojovacího materiálu, ale přesto pro vás máme řešení:

Rigips kalkulátor vám spočítá, kolik materiálu potřebujete

Pokud jste se rozhodli pro montáž SDK svépomocí, bude se vám hodit vychytávka od předního výrobce sádrokartonu. Speciální kalkulátor Rigips vám totiž během pár sekund doporučí vhodný materiál a spočítá, kolik ho musíte nakoupit. A když pošlete nezávaznou poptávku, dozvíte se i cenu.

Pojďme si to ukázat na příkladu. Plánujete montáž příčky o rozměrech 7 m² a chcete, aby výborně tlumila hluk. Kromě akustického sádrokartonu budete potřebovat taky sádrokartonové profily, skelnou vatu pro ještě lepší zvukovou izolaci, stavební chemii (tmely, lepidla), a spojovací materiál v podobě šroubů, vrutů a natloukacích hmoždinek.

A takhle to za vás spočítá Rigips kalkulátor:

Ukázka nástroje Weber kalkulátor.
Kliknutím obrázek zvětšíte.

Všechno máte pěkně přehledně sepsané a teď už zbývá jen materiál objednat. Anebo rovnou poptejte řemeslníky, kteří vám sádrokartonovou konstrukci postaví. U nás si můžete vybrat z víc než 2800 ověřených dodavatelů.