Sníženého stropu lze využít pro osvětlení i zateplení

Strop vždycky dodá interiéru zcela nový rozměr. Pokud hledáte způsob, jak svůj domov v novém roce jednoduchým a rychlým způsobem zmodernizovat, podhledy jsou dobrou variantou. Pokud do nich zamontujete LED osvětlení a navíc přidáte tepelnou a protihlukovou izolaci, získáte bonus navíc.

Nejde přitom jen o vizuální stránku věci. Stropní podhledy zlepšují tepelně izolační podmínky v místnosti a tlumí zvuk. A protože prakticky snižují výšku interiéru, snižuje se i celkový prostor, který je potřeba vytápět – trochu tak ušetříte za energie.

Opět sádrokarton

K vybudování stropních podhledů se nejčastěji používá sádrokarton od výrobce Rigips. Pokud ho chcete nalepit přímo na podklad, musíte se nejprve přesvědčit, že je stěna rovná a přilnavá. Sádrokartonové desky se dají aplikovat pouze na pevné a suché stěny, naopak se nehodí pro vlhké místnosti, sklepní prostory apod. Samotné lepení je ale rychlé a jednoduché.

Druhou možností je sádrokarton namontovat na hliníkový profil. To je pěkné řešení v domech s vysokými stropy, takový podhled vám totiž místnost výrazně opticky sníží. Navíc se do něho dají snadno zabudovat efektní bodová svítidla. Počítejte ale s tím, že sádrokarton nemá moc velkou nosnost a nemůžete na něj zavěsit těžší lustr.

Jiné vhodné materiály

Montovat ovšem nemusíme jen obyčejný sádrokarton. V módě je opět dřevo, takže podhledem z dřevěných kazet nic nezkazíte ani v moderním, minimalistickém interiéru. Využít se dají i kazety z lisované PVC fólie, které jsou nabízeny v rozličných dekorech. Jednou z nejnovějších variant jsou pak podhledy napínané, jež se vyrábějí na míru danému interiéru. Můžete si na ně dokonce nechat vytisknout vlastní design nebo fotografii.

Napínané stropní podhledy tvoří plastová fólie, která se nejprve zahřeje, pak se upevní na hliníkovou konstrukci a po vychladnutí se vypne. Instalace je rychlá a bezprašná, nemusíte kvůli ní stěhovat nebo zakrývat nábytek. Napínaný podhled se dá instalovat v libovolné výšce, nejméně však 3 cm od stropu. Jeho další výhodou je odolnost proti vlhkosti, můžete jím proto směle vyzdobit i koupelnu. A když do napínaného podhledu zabudujete barevná LED svítidla, vytvoříte ve svém domově jedinečnou atmosféru.

Snadná oprava


Fólie je dostupná také v kazetách, které se mohou při poškození snadno vyměnit. Pokud oproti tomu poškodíte jednolitý napínaný podhled, opravit už nepůjde.
Sdílet článek