Akustika se v bytech a domech řeší hlavně v souvislosti s přílišným hlukem. Někdy jde ale přesně o opačný problém: zvuk se nešíří dostatečně, třeba ve školní třídách. Dobrá zpráva je, že na obojí existuje řešení. A dokonce má společného jmenovatele: systémy Rigips.

Film Decibely lásky dost možná znáte, ale víte, kolik dB se k vašim uším dostává v běžný den? Třeba taková lednice vydává zvuk o síle 40 dB, běžná konverzace se pohybuje kolem 60 dB, auto kolem 80 dB a sekačka na trávu se dostává až na 90 dB. Přitom stresová hranice je pro člověka už na 63 dB.

Přehled hladiny akustického tlaku od různých zdrojů a jeho účinky.

Zbavte se hluku jednou provždy

Pokud slyšíte každé slovo od sousedů i klapnutí dveří od výtahu, je něco špatně. Konstrukce vašich stěn dostatečně netlumí. Proto je tu akustický sádrokarton, který slouží speciálně k odhlučnění pokojů i jednotlivých bytů. Je tenký, lehký a jeho montáž se dá časem i přípravou přirovnat k malování. 

Protihlukové sádrokartonové desky mají typickou modrou barvu. Můžete je využít k obložení stěn, stavbě sádrokartonové příčky či předstěny nebo s nimi odhlučnit strop. Nejen, že se zbavíte hluku, ale zároveň si ani neuberete místo v interiéru. Třeba taková modrá akustická deska Rigips má tloušťku jenom 12,5 mm, ale ve spojení s kvalitní minerální izolací tlumí líp než 20cm stěna z dutinových cihel. 

Čím to je? Za všechno může veličina zvaná vzduchová neprůzvučnost (značka Rw). Ta totiž určuje, jak dobře daná konstrukce tlumí hluk. I ona se udává v decibelech a platí, že čím větší číslo, tím lépe Rw. Jak to vypadá v praxi, si můžete poslechnout v aplikaci dBstation. Stačí zvolit typ stěny mezi dvěma místnostmi a okamžitě uslyšíte rozdíl mezi vzduchovou neprůzvučností cihlové příčky, betonové zdi a konstrukce z modrých akustických desek Rigips. 

O sádrokartonu víme vše! Kolik stojí, kde ho seženete a jak s ním pracovat? Inspirujte se v našich článcích.

Sádrokartonové desky pro lepší slyšitelnost

Hluk je jedna věc. Úplně stejně nás ale může trápit, když neslyšíme dostatečně dobře nebo musíme moc namáhat hlasivky, aby nám ostatní rozuměli. To se stává nejčastěji v učebnách, posluchárnách a přednáškových sálech a na vině jsou hlavně dvě veličiny. 

První je doba dozvuku, která označuje, jak dlouho ještě slyšíme zvuk v místnosti, i když jeho zdroj už ztichl. Čím větší číslo, tím déle je mluvené slovo slyšitelné. Příliš krátký dozvuk naopak znamená, že je místnost přetlumená. Další důležitou veličinou je zvuková pohltivost. Ta zase udává, kolik zvuku plochy v místnosti absorbují. Pokud je pohltivost vysoká, pak lidé v zadní části místnosti budou špatně rozumět.

Špatná akustika v místnosti je způsobená přílišným utlumením nebo špatným odrážením zvuku.
Špatná akustika v místnosti je způsobená přílišným utlumením nebo špatným odrážením zvuku.

A jak tyto dva jevy ovlivnit? Pomocí správného rozmístění pohltivých a odrazivých ploch. K tomu jsou právě určené další sádrokartonové desky Rigips, konkrétně kazetové a velkoplošné perforované materiály. S jejich pomocí se dají vytvořit stropní podhledy, které nejen zajistí dobrou akustiku v místnosti, ale vytvoří i zajímavý designový prvek. Třeba takové desky Gyptone BIG Curve můžete ohnout až do poloměru 1200 mm.

Jediný sádrokarton, který zároveň čistí vzduch

Akustické desky Rigips vám kromě akustické pohody přinesou ještě něco navíc: zdravější prostředí v interiéru. Jsou totiž vybavené speciální technologií Activ’Air®, která rozkládá emise formaldehydu. Ten se občas nachází v lepidlech, čisticích prostředcích, nábytku nebo textiliích a při dlouhodobém působení může dráždit oči, dýchací cesty či kůži. Navíc patří mezi karcinogeny. 
SDK desky opatřené Activ’Air® si s ním ale dokážou poradit: nejdříve formaldehyd pohltí (Jedná se až o 70 % z celkové koncentrace v místnosti.), pak jej přemění na inertní částice a ty už zpět do interiéru nepustí. Technologie vám bude takto fungovat i déle než 50 let, a to i v případě, že se rozhodnete sádrokarton přemalovat (musí jít o prodyšný nátěr).

Jak na akustický sádrokarton v praxi?

Montáž sádrokartonových desek je obecně poměrně snadná záležitost a můžete ji zvládnout svépomocí. (Nebo nejdřív navštívit kurz Školy suché výstavby.) Pokud ale chcete mít 100% jistotu, že akustický sádrokarton bude fungovat tak, jak má, zavolejte si na práci odborníky. Ti přesně vědí, jaké složení musí sádrokartonová konstrukce mít a na co si dát pozor. Zkušené sádrokartonáře snadno seženete u nás. Stačí zadat poptávku zdarma a počkat na první nabídky.