24. 4. 2023, aktualizováno 24. 4. 2023

Inženýrské sítě dělají dům obyvatelným. Bez nich si neuvaříte, nevyperete, a navíc vám taková stavba ani neprojde kolaudací. Účelem sítí je zásobovat bydlení vodou, elektřinou, plynem, případně telekomunikačními službami. A taky odvádět odpad. Většinu z nich vám musí zapojit proškolení pracovníci, u vody a odpadu zvládnete velkou část práce i sami.

Elektřinu potřebujete už na stavbě 

V případě elektroinstalací je potřeba dodržovat řadu technických norem a právních předpisů –⁠ na realizaci svépomocí tak můžeme prakticky zapomenout. Bude lepší, když ji za nás provedou kvalifikovaní odborníci.

Elektrickou energii potřebujete už při zahájení stavby pro práce všeho druhu. Její zavedení je rychlá záležitost. K hlavním jističům se profíci dostanou v „kapličce“ nebo „antoníčku“, tedy v elektroměrovém rozvaděči umístěném na hranici vašeho pozemku.

Primární zdroj elektřiny se pak táhne kabelem v nezámrzné hloubce od rozvaděče do domu. Od vnitřního rozvaděče s jističi se elektřina rozvádí postupně po celém objektu. Následuje instalace vodičů do stěn a propojení kabeláže ve svorkovnicích. Nakonec, po omítnutí a vymalování, dojde i na samotné zásuvky, svítidla a vypínače.

Vede k vám i plyn?      

Spotřební plynovod je další věc, kterou v domě vlastníma rukama nepostavíte. Montáž provádí odborná firma a začíná s ní v HUP skříni znova na okraji vašeho pozemku. Kromě hlavního uzávěru plynu tady najdete plynoměr a regulátor tlaku. Odsud se plyn rozvádí domovním plynovodem až ke kotli, sporáku nebo ohřívači vody.

Kudy poteče voda a odpad

Bez vody není život, a to ani v rodinném domě. Proto se s rozvody vody na stavbě setkáte hned dvakrát. Páteřní, vodorovné rozvody povedou podlahou a montují se až po položení hydroizolace na základovou desku. Svislé vnitřní rozvody vody se pak připravují do drážek ve stěnách ještě před omítnutím. Podle dostupnosti se připojíte buď na obecní vodovod, nebo využijete rozvod vody ze studny. Jako zdroj užitkové vody poslouží taky retenční nádrž na dešťovou vodu. 

Ve většině případů se dnes k montáži rozvodů používají plastové trubky. Jsou to buď klasické PPR roury, nebo dražší PEX trubky ze síťovaného polyetylenu. Ty jsou na rozdíl od jiných materiálů pružnější a dokážou odolat nejrůznějšímu zatížení. Na druhou stranu nejsou úplně ideální k použití v prostředí s vysokou teplotou. A proto se pro teplou vodu často používají vícevrstvé trubky zpevněné hliníkem.

Na závěr se vodovodní potrubí izoluje. K tomu většinou slouží hadice z pěnového polyetylenu s uzavřenou buněčnou strukturou, a kolena nebo nástěnky potrubí se obalují filcovým pásem.  

S odpadními rozvody se při stavbě začíná od kanalizační přípojky. Samozřejmě na ně musíte myslet už během stavění základové desky. V lepším případě tak bude všechen odpad z domácích zařízení ústit do kanalizačního systému. V horším případě nemusí být připojení na veřejnou kanalizaci dostupné. Pak vám nezbyde nic jiného, než si na pozemku vybudovat septik nebo domácí čističku odpadních vod.

Pusťte se do rozvodů sami

Odvážlivci zvládnou některé sítě postavit svépomocí. Jde hlavně o rozvody vody a odpadu, i když vám nakonec musí autorizovaná osoba zapojit například vodoměr. Sami zvládnete výkopy a svařování vodovodního potrubí, pro ostatní typy rozvodů zas můžete připravit drážky do stěn nebo podlahy.

Pro nejefektivnější rozložení rozvodů vody se vyplácí táhnout je podél stěn a co nejméně křížit. Pečlivě si propočítejte, co kam povede, a nezapomínejte se řídit prováděcí projektovou dokumentací. Tam najdete zakreslené všechny rozvody. Odměnou za tvrdou práci vám budou nižší stavební výdaje.  

Kolik stojí připojení k inženýrským sítím?

Obecně se udává cena kolem 500–700 Kč/m. Vypracování samostatné projektové dokumentace přijde zhruba na 10 000 Kč. Celkově přitom bude záležet hlavně na délce přípojky. V rámci celé stavby pak počítejte s těmito náklady:

  • Geodetické zaměření
  • Projektová dokumentace přípojky
  • Povolení k přípojce
  • Stavební materiál a díly přípojky
  • Výkopové práce
  • Instalace a uvedení přípojky do provozu

Nejméně náročný proces s připojováním vás čeká, pokud máte všechny sítě pohotově hned na okraji vaší parcely. V případě pozemku s nevhodným umístěním se napojení může dost prodražit, nebo dokonce nemusí být vůbec dostupné.

I když si části připojení na inženýrské sítě stavíte svépomocí, nutně dojde na chvíle, kdy bude potřebná přítomnost odborníka. Takové profesionály, kteří své práci vážně rozumí, najdete u nás na portále. Nechte se vést ověřeným hodnocením a zadejte bezplatnou poptávku.  

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x