3. 9. 2021, aktualizováno 13. 6. 2023

Ať už stavíte nebo rekonstruujete, v jednu chvíli dojde i na řešení fasády. Proč je tahle část stavby tak důležitá? A jaké vlastnosti musí mít, aby správně plnila svou funkci? Na to jsme se v rozhovoru zeptali Miroslava Trojana, Market managera pro Fasády a ETICS ze společnosti Weber. Řeč bude o zateplení, údržbě fasády i současných trendech.

1. Když se řekne fasáda, snadno si představíme vnější „obal“ domu. Pouhým okem ale vidíme jenom omítku nebo fasádní obklady. Můžete nám prosím víc přiblížit, co přesně fasáda označuje z čeho se skládá?

Fasádou můžeme skutečně rozumět finální, viditelnou vrstvu objektu, ale taky kompletní obálku budovy. Tedy všechno, co je připevněno na obvodové stěně domu. Tahle obálka se většinou skládá z tepelné izolace, nosné konstrukce nebo výztužné vrstvy a nakonec přichází finální povrch – omítka či obklad.

2. Co všechno by měla kvalitní fasáda splňovat?

Těch důležitých funkcí je hned několik: zaprvé tepelně-izolační, která nám pomáhá snížit náklady na vytápění. V zimě fasáda zamezuje unikání tepla, v létě zařizuje, že se dům nepřehřívá. Kromě toho chrání objekt před povětrnostními vlivy (déšť, sníh, mráz, sluneční svit apod.) 

Víte že…

Někdy stačí přidat 4 cm na izolantu a výsledný efekt zateplení se zvýší o 25 %? Proč na izolaci nešetřit a kolik stojí fasáda se dočtete v jednom z našich článků.

Fasáda musí taky odolávat všudypřítomnému prachu a biotickému napadení (řasy, plísně a houby). V tom dnes pomáhají tzv. „chytré” omítky. Ty mají např. samočistitcí efekt, díky němuž zůstávají dlouho krásné, nebo umí regulovat vlhkost, čímž zamezují růstu řas a plísní na povrchu fasády. 

V neposlední řadě plní fasáda taky estetickou funkci: vytváří vzhled budovy. Dnes si můžete vybrat z nepřeberného množství struktur, odstínů a designových omítek, které umí napodobit například dřevěný obklad, pohledový beton nebo cihelné zdivo. A pak jsou tu samozřejmě různé druhy obkladů: dřevěné, kamenné, keramické nebo i skleněné.

Fasádní obklad z modřínu.
Fasáda s dřevěným obkladem z modřínu.
Víc fotek a hodnocení zákazníka najdete v detailu reference.

3. Zateplení je dnes už automatickou součástí fasád, nicméně jsou i případy, kdy se klasický tepelně-izolační systém vynechává a „místo“ něj se nanáší tzv. termo omítka. O jaké případy se jedná? Může taková omítka zateplení nahradit?

Ano, zateplení, resp. vnější tepelně-izolační kompozitní systém, tzv. ETICS, tvoří nedílnou součást fasády. Obsahuje všechny vrstvy, které jsme zmínili v první odpovědi. Ty spolu navzájem tvoří kompletní a funkční celek. A samozřejmě existují i případy, kdy se ETICS nepoužívá: třeba u obvodového zdivo z moderních materiálů, které mají daleko lepší tepelně-izolační vlastnosti než běžné zdivo. 

Se správnou skladbou zateplení vám zdarma poradí náš tým technických specialistů. Taky u nich můžete poptat bezplatnou kalkulaci materiálu.

V těchto případech lze pro sjednocení, eventuálně vyrovnání povrchu, použít tzv. tepelně-izolační (termo) omítku. Ta sama o sobě ovšem ETICS rozhodně nenahrazuje – nelze ji použít místo vrstvy izolantu na klasickém zdivu.

Existuje ale spousta řešení pro konkrétní moderní zdící prvky, kde se používají právě lehčené a tepelně izolační omítky – vždy je potřeba znát vlastnosti zdiva a podle nich zvolit konkrétní skladbu s daným typem omítky a finální vrstvy.

Skladba kontaktní fasády.
Vnější tepelně-izolační kompozitní systém (ETICS). Zdroj: ISOVER

4. Fasáda nevydrží navěky, aniž bychom se o ni nestarali. Jak často je potřeba ji čistit a natírat renovačním nátěrem?

Každá fasáda si samozřejmě žádá pravidelnou údržbu a kontrolu. Ostatně stejně jako většina součástí budovy. U fasády je potřeba pravidelně kontrolovat hlavně její přirozené stárnutí. Souvrství fasády musí být vodotěsné nejen v ploše, ale i v místech napojení na konstrukce, jako jsou výplně otvorů, parapety, oplechování atiky, kotvy zábradlí, kotvy pro dešťové svody, pro konstrukce antén a jiné.

A pak je samozřejmě důležité provádět ve správný okamžik odpovídající údržbu. Jde o čištění fasády od nečistot, řas a plísní, udržovací a ochranné nátěry, opravy drobných poškození a poruch, případně sanaci.

Obecně doporučujeme umýt fasádu tlakovou vodou s fasádním čisticím prostředkem, popř. aplikovat odstraňovač řas, mechů a lišejníků, a to každé 2 roky. Vždycky ale záleží na konkrétních podmínkách v dané oblasti a místních vlivech.

Fasáda s biotickým napadením. Vyčištění bude potřeba.
Fasáda s viditelným biotickým napadením.

5. Můžeme zvládnout fasádu svépomocí? Nebo je lepší zavolat na práci odborníky?

Fasádu menšího rodinného domu může šikovný kutil zvládnout i svépomocí. Je ale potřeba dodržovat technologické postupy, normové požadavky a dbát na správné podmínky při aplikaci. Proto bych spíš radil svěřit tyto aplikace odborné firmě, která má zkušenosti a za provedené dílo přebírá garanci.

A taky doporučuju používat jen materiály od ověřených výrobců, kteří mají svá řešení odzkoušena a certifikována příslušnými zkušebními laboratořemi a technickými ústavy.

6. Jaké jsou aktuální trendy ve fasádách?

Dnes je nepřeberné množství možností, jak fasádu pojmout. K trendům patří například designové povrchy s celou řadou struktur, textur a odstínů. Populární jsou třeba obklady imitující cihlu, dříve hojně používaná škrábaná břízolitová omítka, ale třeba i skleněný obklad v podobě velkoformátových desek tvrzeného skla. 

Dopředu jdou i technické aspekty: technické podklady od výrobců dnes obsahují celou řadu doporučení pro použití různých profilů k lepšímu napojení oken, žaluziových kastlíků a dalších konstrukcí spojených s fasádou.

Trendem jsou v neposlední řadě i zmíněné chytré omítky, které toho na fasádě zvládnou mnohem víc než ty standardní.

Výběr toho správného odstínu na fasádu může dát zabrat. My jsme pro vás sepsali článek, který vám rozhodování ulehčí.

Děkujeme panu Trojanovi za rozhovor a užitečné rady!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x