6. 4. 2021, aktualizováno 13. 10. 2022

Představujeme vám tři výrobce, u kterých nakoupíte všechen materiál a komplet příslušenství pro suchou výstavbu. V krátkosti zabrousíme k cenám SDK desek a přidáme tip na šikovné kalkulátory Rigips a Knauf – ty totiž umí doporučit nejvhodnější materiál a spočítat, kolik ho budete potřebovat.

Sádrokarton Rigips slaví 30 let. Při rekonstrukci pomůže i vám

První sádrokartonová deska Rigips vznikla na výrobní lince v Mělníku v roce 2001. Od té doby se společnost vyšvihla na první místo mezi českými výrobci sádrokartonu a rozhodně neusíná na vavřínech. V její nabídce najdete všechny druhy SDK desek, příslušenství a stavební chemie, včetně vychytávek, jakými jsou třeba univerzální desky Habito® H nebo Rigips tmel Rifino Top.

Rigips kalkulátor vám poradí, jaký materiál nakoupit

Abyste netrávili hodiny ve stavebninách, přišel Rigips se zlepšovákem. V jejich Profikalkulátoru si vyyberte požadovanou konstrukci a v mžiku získáte soupis potřebného materiálu včetně cen. Software umžňuje provádět jednoduché kalkulace (zjistit cenu za m ² ) nebo vkládat vlastní konstrukce, slučovat je do projektů a zpětně upravovat.

pomůcka k sádrokartonovým konstrukcím: Profikalkulátor Rigips
Rigips kalkulátor vám pomůže připravit kalkulaci

Knauf, další silný hráč na poli sádrokartonu

Co se týče suché výstavby, je v Česku opravdu bohatý výběr materiálu. Vedle Rigips má svůj podíl taky Knauf, firma, kde kromě sádrokartonu pořídíte i omítkové a podlahové systémy, příslušenství pro obklady nebo omítací techniku. I Knauf vám ulehčí práci –⁠ v jeho kalkulátorech si můžete spočítat spotřebu materiálu, vybrat ten nejvhodnější tmel nebo nejlepší řešení prostorové akustiky.

Siniat, výrobce z Německa

Kompletní nabídku sádrokartonu a příslušenství najdete taky u Siniat (původně Lafarge). Ten sice nemá svůj výrobní závod v Česku – produkty se dováží z Německa – ale přesto jsou na našem trhu dostupné. SDK desky Siniat posloužily mimo jiné při stavbě celé řady zahraničních projektů – např. na klinice v Berlíně nebo v čtyřhvězdičkovém hotelu ve Švýcarsku. 

Co je to sdk a jak ho namontovat? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Kde sádrokarton koupit?

Desky máte vybrané a legrace může začít. Kam se pro materiál vypravit? Na webech výrobců najdete seznam jejich distribučních míst. Materiál Rigips a Knauf mají například ve stavebninách DEK. Sádrokarton najdete na jejich webu pod kolonkou „Suchá výstavba“. Anebo se vydejte do OBI. Sádrokarton a příslušenství najdete i tam, i když výběr je o něco menší.

Sádrokarton od Siniat pak najdete ve vybraných hobbymarketech a prodejnách stavebního materiálu.

Kolik stojí sádrokarton? Cena za m² a za kus

Ještě, než se pustíte do samotného hledání, asi vám bude vrtat hlavou, na kolik ten SDK vyjde. Obecně se u sádrokartonu udává jak cena za kus (za jednu desku), tak za m².

Nejlevnější sádrokarton je samozřejmě ten základní, bílý. Neobsahuje žádné příměsi a využijete ho hlavně k montáži příčky, ale nehodí se pro odhlučnění nebo do vlhkých prostor. 

Při tloušťce 12,5 mm bývá cena mezi 54 až 75 Kč za m², deska s rozměry 12.50 × 2000 × 1250 mm pak stojí od 140 do 190 Kč/kus.

Pokud se chystáte na rekonstrukci koupelny, budete kupovat sádrokarton zelené barvy. Je impregnovaný, a tak přirozeně stojí o něco víc. Deska s tloušťkou 12,5 mm vás vyjde na 91–122 Kč/m², případně na 230–305 Kč/kus (při rozměrech 12.50 × 2000 × 1250 mm). 

Do protipožárních konstrukcí využijete speciální, růžový sádrokarton. Cena se běžně pohybuje od 71 do 90 Kč za m² (při tloušťce 12,5 mm), deska o velikosti 12.50 × 2000 × 1250 mm vás přijde zhruba na 180–225 Kč/kus.

Ceny dalších druhů desek můžete najít na stránkách jednotlivých výrobců nebo na www.e-sadrokartony.cz

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x