20. 9. 2023, aktualizováno 25. 9. 2023

Letos je zatím poptávka po řemeslných pracích stejná jako vloni. Živnostníci a firmy ze stavebních a řemeslných oborů však čekají propad. Vychází to z exkluzivního průzkumu, který jsme zrealizovali mezi registrovanými firmami. V dotazníku jsme se ptali taky na preference při výběru materiálů nebo zdroje vzdělávání.

Tento rok u nás výrazně přibylo nově registrovaných řemeslníků a firem. Dokonce o pětinu víc než vloni (porovnávali jsme prvních 8 měsíců v roce). Může být důvodem strach z poklesu poptávky? Podle našeho průzkumu ano. Hned 21 % řemeslníků v něm totiž uvedlo, že letos očekává méně práce. To je o 35 % dotázaných víc než při stejném průzkumu vloni. 

Mezi respondenty jsou ale stále i optimisti, ačkoliv méně než posledně. Víc zakázek očekává 33,5 % dotázaných firem a řemeslníků, stejný přísun práce pak 45,5 %.

Průzkumu se zúčastnilo 1014 dodavatelů registrovaných na našem portálu v průměrném věku 45 let, se zastoupením ve všech krajích ČR. Nejvíce respondentů pocházelo ze Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Pardubického a Jihomoravského kraje.

Zájem o zateplení roste

V roce 2022 zaznamenal řemeslný trh výrazný propad, a to o celých 20 %. Od té doby se poptávka víceméně drží.

O některé práce byl dokonce větší zájem než v průběhu loňska. Třeba zateplení zaznamenalo 35% nárůst, izolace jako takové vzrostly o 20 %. Dá se navíc očekávat, že právě tyhle kategorie budou do konce roku ještě poptávanější, a to díky nové vlně dotací z programu Nová zelená úsporám.

Kromě zateplení poptávali lidé více taky realizaci sádrokartonových podlah, revize elektřiny a úklidové práce. 

Staví se méně 

Větším projektům se už ale zdaleka tak nedařilo. Například poptávka po stavbě domu a práci stavebních firem obecně klesla o 40 %, hrubé stavby a inženýrské sítě o 38 % a založení základové desky 23 %.

Na vině mohou být ceny řemeslných zakázek, které letos vzrostly o 14 %. Zdražení se přitom týká právě větších prací, jako jsou stavby a rekonstrukce domů. Naopak ceny stavebních materiálů zůstávají po loňském zdražení stejné. 

Že se staví méně, dokládají i data Českého statistického úřadu. Podle nich klesla v červenci stavební výroba meziročně o 2,1 %, meziměsíčně pak o 3,8 %.  

Kvalita je pro řemeslníky na prvním místě 

V našem průzkumu se ukázalo, že 46 % řemeslníků a firem si materiál vybírá podle jeho vlastností. Požadavky zákazníka nebo projektanta jsou rozhodující pro 22 % dotázaných, cena a stejně tak značka pro 15 % respondentů. 

Celá polovina řemeslníků se při výběru materiálu nechá ovlivnit odborníky, 24 % pak investorem. Pokud by měli dotázaní změnit značku materiálu, pak by to udělali v první řadě kvůli kvalitě.

Ptali jsme se taky na nejpoužívanější značky v různých segmentech materiálů (jsou seřazené od nejpoužívanějších po méně používané):

  • Zateplení fasády: Weber, Baumit, Cemix
  • Obkladačské práce: Mapei, Ceresit, Weber
  • Tmely na sádrokarton: Knauf, Rigips, Siniat 

Pokud by řemeslníci měli značku změnit, pak by to bylo v první řadě kvůli kvalitě, případně kvůli kvůli vlastnostem.

Online školení jsou populární 

Téměř třetina dotázaných řemeslníků se aspoň jednou ročně zúčastní prezenčního školení, 20 % dotázaných se takhle vzdělává dokonce 2 × za rok, 10 % pak třikrát ročně. U nás mají registrovaní dodavatelé slevu na školení ve Škole suché výstavby. Můžou se tak zúčastnit kurzů i certifikačních školení na výstavbu sádrokartonových konstrukcí, ať už jde o příčky, podhledy nebo podlahy. 

Celých 40 % dotázaných už v minulosti využilo online školení. Přivedla je k tomu nejen pandemie, ale i výhoda v podobě úspory času nebo pohodlí domova. 32 % respondentů by se online školení zúčastnilo znovu. 

Široké možnosti vzdělávání (a navíc bezplatně) nabízí taky Profiklub Weber. Je otevřený jak profesionálům, tak domácím kutilům a registrace je zdarma. Členové pak můžou absolvovat odborná školení v unikátním 3D vzdělávacím centru a získat certifikát. 

NejŘemeslníci.cz zajistí přísun zakázek

Vývoj řemeslného trhu sledujeme pečlivě už dlouhá léta. A navzdory měnícím se podmínkám, turbulentním situacím a náročným obdobím zůstává naše mise stejná: zajišťovat firmám a řemeslníkům přísun práce a zákazníkům zase spolehlivé, ověřené dodavatele. Registrace u nás je zdarma, tak to vyzkoušejte. 

3.5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x