3. 1. 2022, aktualizováno 23. 8. 2023

Jste řemeslník a chcete svoje podnikání rozšířit o další obor? Nebo se řemeslo potřebujete nejdřív naučit? Ať tak či tak, tenhle článek je pro vás. Rozebereme v něm, jak fungují rekvalifikační kurzy, podle čeho si vybrat ten pravý a za jakých podmínek vám ho proplatí úřad práce.

Rekvalifikace má hned několik účelů: slouží k získání nové kvalifikace, k rozšíření nebo ke zvýšení té dosavadní, ale taky k jejímu udržování nebo obnovování. Rekvalifikační kurzy jsou tedy určené jak lidem bez kvalifikace, tak těm, kteří už nějakou mají.

Po absolvování rekvalifikačního kurzu dostanete osvědčení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu. Abyste se ale mohli danou činností živit, musíte složit zkoušku profesní kvalifikace. Ta ověřuje, že ovládáte všechny potřebné dovednosti, a když uspějete, obdržíte osvědčení o získání profesní kvalifikace. Pak už můžete v oboru vesele podnikat, nebo se nechat zaměstnat.

Pro úplnost je potřeba vysvětlit rozdíl mezi profesní kvalifikací a úplnou profesní kvalifikací. Profesní kvalifikace je definovaná jako odborná způsobilost, díky níž můžete vykonávat určitou pracovní činnost v určitém povolání. Úplná profesní kvalifikace pak představuje odbornou způsobilost, která vás opravňuje vykonávat všechny pracovní činnosti v konkrétním povolání. A jedním ze způsobů, jak získat úplnou profesní kvalifikaci, je právě dosažení několika profesních kvalifikací.

Ukažme si to na příkladu: abyste mohli pracovat jako instalatér (= úplná profesní kvalifikace), musíte nejprve získat profesní kvalifikace Montér vnitřního rozvodu plynu a zařízení, Montér vnitřního rozvodu vody a kanalizace a Topenář. Přehled (úplných) profesních kvalifikací najdete v Národní soustavě kvalifikací.

Kde a jak najít rekvalifikační kurz?

To nejdůležitější, co byste při hledání vzdělávacího kurzu měli vzít v potaz, je akreditace MŠMT. Pokud totiž rekvalifikační kurz není akreditovaný, nebude vám stačit k výkonu povolání. A kde tedy hledat? Širokou nabídku kurzů v oblasti řemesel dnes nabízí střední odborné školy.

K lídrům v Česku patří Střední odborná škola Jarov v Praze, kde najdete rekvalifikace většiny základních řemeslnických profesí. V jejich programu můžete získat jak profesní, tak úplné profesní kvalifikace. Největší zájem je přitom o rekvalifikační kurzy oborů malíř, lakýrník-natěrač a tesař. Navíc jde o jedinou střední školu v republice, která nabízí rekvalifikaci pro obkladače (informace z roku 2021).

Řemeslnice s vrtačkou
Každý někdy začínal. Rekvalifikační kurzy vám umožní nový start

Rekvalifikační kurzy proplatí nově každému

Enormní nedostatek řemeslníků motivoval Ministerstvo práce k hledání řešení. Začátkem roku 2023 vznikl projekt Jsem v kurzu, v rámci kterého MPSV proplácí rekvalifikační kurzy až do výše 50 tisíc Kč.  Celkem zafinancují až 20 tisíc rekvalifikací, tady do celkové výše 1 miliardy Kč.

Nabídka je určená nezaměstnaným osobám, zaměstnaným lidem, podnikajícím i ekonomicky neaktivním (např. rodičům na mateřské dovolené či studentům). Podmínkou je, že musíte být zapsaní na úřadu práce jakožto uchazeči, nebo zájemci o zaměstnání (uchazeč je nezaměstnaný, zájemce zaměstnaný). To ale není nic složitého a nemusíte kvůli tomu ani nikam chodit. Stačí zaškrtnout souhlas se zařazením do evidence ve chvíli, když se budete hlásit na vybraný kurz. Úřad práce tuto skutečnost nikam nenahlašuje a můžete si taky vybrat, aby vás po absolvování kurzu z evidence vyřadili. 

Jak souvisí rekvalifikace a živnostenský list?

Pokud plánujete podnikat jako řemeslník, budete potřebovat živnostenské oprávnění (dříve živnostenský list). Abyste ho ale získali, musíte mimo jiné doložit odbornou způsobilost, která se dokazuje právě rekvalifikací. Výjimku tvoří jen živnosti volné, ke kterým nepotřebujete speciální vzdělání ani praxi.

Ať už vás čeká jakýkoliv kurz nebo zkouška, držíme vám palce. I tady je totiž důležité, aby to dobře dopadlo! A jestli už máte řemeslo v malíku, využijte toho a přidejte se ZDARMA k nám. Známe hned několik dobrých důvodů, proč se stát NejŘemeslníkem.

 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x