3. 1. 2022, aktualizováno 18. 3. 2022

Jste řemeslník a chcete svoje podnikání rozšířit o další obor? Nebo se řemeslo potřebujete nejdřív naučit? Ať tak či tak, tenhle článek je pro vás. Rozebereme v něm, jak fungují rekvalifikační kurzy, podle čeho si vybrat ten pravý a za jakých podmínek vám ho proplatí úřad práce.

Rekvalifikace má hned několik účelů: slouží k získání nové kvalifikace, k rozšíření nebo ke zvýšení té dosavadní, ale taky k jejímu udržování nebo obnovování. Rekvalifikační kurzy jsou tedy určené jak lidem bez kvalifikace, tak těm, kteří už nějakou mají.

Po absolvování rekvalifikačního kurzu dostanete osvědčení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu. Abyste se ale mohli danou činností živit, musíte složit zkoušku profesní kvalifikace. Ta ověřuje, že ovládáte všechny potřebné dovednosti, a když uspějete, obdržíte osvědčení o získání profesní kvalifikace. Pak už můžete v oboru vesele podnikat, nebo se nechat zaměstnat.

Pro úplnost je potřeba vysvětlit rozdíl mezi profesní kvalifikací a úplnou profesní kvalifikací. Profesní kvalifikace je definovaná jako odborná způsobilost, díky níž můžete vykonávat určitou pracovní činnost v určitém povolání. Úplná profesní kvalifikace pak představuje odbornou způsobilost, která vás opravňuje vykonávat všechny pracovní činnosti v konkrétním povolání. A jedním ze způsobů, jak získat úplnou profesní kvalifikaci, je právě dosažení několika profesních kvalifikací.

Ukažme si to na příkladu: abyste mohli pracovat jako instalatér (= úplná profesní kvalifikace), musíte nejprve získat profesní kvalifikace Montér vnitřního rozvodu plynu a zařízení, Montér vnitřního rozvodu vody a kanalizace a Topenář. Přehled (úplných) profesních kvalifikací najdete v Národní soustavě kvalifikací.

Kde a jak najít rekvalifikační kurz?

To nejdůležitější, co byste při hledání vzdělávacího kurzu měli vzít v potaz, je akreditace MŠMT. Pokud totiž rekvalifikační kurz není akreditovaný, nebude vám stačit k výkonu povolání. A kde tedy hledat? Širokou nabídku kurzů v oblasti řemesel dnes nabízí střední odborné školy.

K lídrům v Česku patří Střední odborná škola Jarov Praze, kde najdete rekvalifikace většiny základních řemeslnických profesí. V jejich programu můžete získat jak profesní, tak úplné profesní kvalifikace. Největší zájem je přitom o rekvalifikační kurzy oborů malíř, lakýrník-natěrač a tesař. Navíc jde o jedinou střední školu v republice, která nabízí rekvalifikaci pro obkladače (informace z roku 2021).

Řemeslnice s vrtačkou
Každý někdy začínal. Rekvalifikační kurzy vám umožní nový start

Nechte si proplatit rekvalifikační kurz úřadem práce

Vzdělávání v dospělosti vždycky něco stojí a v případě řemeslnických rekvalifikací to bývají desítky tisíc korun. Ale nezoufejte. Rekvalifikační kurz vám může proplatit úřad práce. Nejprve je potřeba, abyste se obrátili na svou zprostředkovatelku nebo svého zprostředkovatele k posouzení žádosti. Na úhradu kurzu totiž není právní nárok a záleží jen na úřadu práce, jestli vám kurz proplatí.

Aby vás Úřad práce zařadil do rekvalifikačního kurzu, musíte splňovat několik podmínek:

  • být v evidenci Úřadu jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání
  • mít odpovídající předpoklady pro daný kurz a výkon profese (např. určitý stupeň vzdělání, znalosti, dovednosti…)
  • být zdravotně způsobilý/á

Dále platí, že rekvalifikace musí být potřebná a účelná. Co to přesně znamená? Zaprvé, že vaše současná kvalifikace k získání daného pracovního místa nestačí, a za druhé, že po ukončení kurzu budete mít reálnou šanci najít zaměstnání.

Co se výběru kurzů týče, můžete volit buď z nabídky samotného úřadu, nebo si kurz vybrat sami. Ve druhém případě ale nebudete mít nárok na podporu při rekvalifikaci. Další informace a podmínky najdete na webových stránkách úřadu práce.

Jak souvisí rekvalifikace a živnostenský list?

Pokud plánujete podnikat jako řemeslník, budete potřebovat živnostenské oprávnění (dříve živnostenský list). Abyste ho ale získali, musíte mimo jiné doložit odbornou způsobilost, která se dokazuje právě rekvalifikací. Výjimku tvoří jen živnosti volné, ke kterým nepotřebujete speciální vzdělání ani praxi. O tom, jak na založení živnosti, jsme psali v jednom z předchozích článků.

Ať už vás čeká jakýkoliv kurz nebo zkouška, držíme vám palce. I tady je totiž důležité, aby to dobře dopadlo! A jestli už máte řemeslo v malíku, využijte toho a přidejte se ZDARMA k nám. Známe hned několik dobrých důvodů, proč se stát NejŘemeslníkem.