24. 8. 2022, aktualizováno 28. 8. 2022

Stará střešní krytina, zatékání do podkroví, poškozený krov. To jsou jen některé z důvodů, proč se pustit do rekonstrukce šikmé střechy. Co všechno vás v rámci takové akce čeká? Kolik za rekonstrukci zaplatíte? A budete potřebovat stavební povolení? Čtěte dál, máme pro vás odpovědi. 

Rekonstrukce střechy může mít různý rozsah: od výměny střešní krytiny až po opravu krovu nebo jeho úplné obnovení. A pokud chcete ušetřit za energie nebo si z půdy udělat obytnou místnost, počítejte navíc se zateplením

Jak zjistit, co všechno bude potřeba? Oslovte odborníky. Ti stav střechy zhodnotí, rozhodnou o přesném postupu a v případě velkých změn připraví projekt. Určitě si na konzultaci zavolejte statika, který prohlédne krov a určí, zda se bude opravovat, nebo úplně měnit.

Při celkové rekonstrukci jsou většinou na programu tyto práce: 

 1. Odstranění střešní krytiny
 2. Kontrola bednění (pokud je součástí skladby) a krovů 
 3. Oprava nosné konstrukce nebo její výměna 
 4. Impregnace krovů,
 5. Oprava komínu 
 6. Vybudování podkroví
 7. Zateplení
 8. Instalace dalších prvků: okna, okapy, výlezy apod. 
 9. Pokládka nové střešní krytiny 

Velkou pozornost věnujte volbě střešní krytiny. Nejde totiž vybírat jenom podle vzhledu: „Každý typ krytiny má svoje limity, co se týče sklonu střechy. Obecně platí, že čím menší sklon, tím užší je výběr krytin,“ vysvětluje Aleš Nykl, vedoucí prodeje ve společnosti STAV-INVEST. Ta pro zájemce dokonce připravila přehledný návod, který s rozhodováním pomůže.  

TIP: Chcete další informace k rekonstrukci střechy? Obraťte se na STAV-INVEST, o střechách vědí všechno. Nebo navštivte jejich stánek na veletrhu Střechy Praha, největší události svého druhu v Česku.

Rekonstrukce střechy: stavební povolení pro rok 2022

Pokud jen měníte střešní krytinu za stejný typ, materiál a tvar, povolení mít zatím nemusíte. Stejně tak v případě, že budete pouze zateplovat. Jde totiž o tzv. udržovací práce. Výjimku tvoří kulturní památky a domy postavené v památkové zóně. 

Ale pozor! Od 30. 6. 2023 budete potřebovat stavební povolení i na výše uvedené práce, pokud nepůjde o tzv. drobnou stavbu. Tu blíže specifikuje stavební zákon.

Stavební povolení pro rekonstrukci střechy ale potřebujete v následujících případech:

 • zasahujete do nosné konstrukce domu (např. výměna nebo zesílení krokví)
 • rekonstrukce změní vzhled stavby (např. nová krytina bude mít jinou barvu než ta původní)
 • ovlivníte požární bezpečnost stavby (např. výměna nehořlavé krytiny –⁠ pálená taška, plech, betonové tašky –⁠ za hořlavou –⁠ dřevěný šindel, asfaltový šindel, krytina PVC)
 • změníte způsob užívání stavby (sem spadá např. i přestavba půdních prostor na obyvatelné podkroví)
 • změníte stabilitu stavby (např. použití těžší krytiny, než jste měli doposud)
 • ovlivníte životní prostředí nebo zdraví osob

Nejlépe uděláte, když si zajdete na příslušný stavební úřad a přímo tam se zeptáte, jak postupovat. 

Rekonstrukce střechy: cena

Jako u každé jiné proměny nebo práce na domě, i tady vás určitě bude zajímat rozpočet. Co všechno do něj zahrnout? Jednotlivé položky můžeme rozdělit na 3 hlavní kategorie: dokumenty (statický posudek, projekt), materiál a práci. Jednotlivé části postupně rozebereme a nakonec přidáme ukázky rekonstrukcí (i s cenami), které vznikly přes náš portál. 

Cena za statický posudek se běžně pohybuje mezi 6.000 a 10.000 Kč, projekt vás bude stát od 20.000 Kč do 60.000 Kč – záleží na náročnosti rekonstrukce. 

Pokud jde o materiál, můžeme ho rozdělit podle částí střechy na krov, zateplení, střešní krytinu a záklop.

Cenu krovu ovlivňuje hned několik faktorů: 

 • složitost konstrukce (typ krovu – mansardový, valbový, pultový, sedlový)
 • sklon střechy 
 • velikost konstrukce 
 • způsob kotvení krovu 
 • zdobení trámů 
 • potřeba lešení nebo zvedací techniky 

Na krov budete potřebovat v první řadě hranoly. Ty vás vyjdou zhruba od 9.500 Kč do 13.000 Kč za m³, pohledové KVH hranoly pak stojí cca dvakrát tolik. Dál tu máme střešní latě, kde se cena pohybuje od 25 do 31 Kč za běžný metr. Za impregnované latě si pak připlatíte zhruba 1 Kč/bm. A na závěr ještě prkna na bednění, ta vychází zhruba na 9.000–10.500 Kč za m³. 

Podrobnější informace o cenách krovu najdete na webu Cenanovestrechy.cz, kde taky můžete požádat o nezávaznou kalkulaci. 

Zateplení šikmé střechy můžete mít buď nadkrokevní, nebo podkrokevní + mezikrokevní. Jako izolant se používá nejčastěji minerální vata. Její cena záleží na typu a tloušťce, za vatu pro izolaci šikmé střechy, s tl. 200 mm, zaplatíte mezi 300 a 800 Kč za m², za 300 mm 450–⁠1.200 Kč. Zvolit můžete i polystyren, který je sice levnější, ale nemá tak dobrou paropropustnost a požární odolnost. Důležitou položkou je pak parobrzda, za níž zaplatíte od 25 do 90 Kč za m², záleží na typu. 

„Na tloušťce izolantu nešetřete. V objemu celkových nákladů se jedná o malou položku, přitom dokáže významně ovlivnit spotřebu energií,“ upozorňuje Aleš Nykl. Norma ČSN 73 0540-2, stanovuje tloušťku izolantu 260 mm pro klasické domy, u pasivních je to 260–410 mm

Nad tepelnou izolací musí být ještě difuzně otevřená fólie, která slouží jako doplňková hydroizolace –⁠ chrání krov a izolant před vlhkostí, zároveň je však vysoce propustná pro vodní páry a umožňuje odvětrávání vlhkosti ze střešního pláště. Difuzně otevřená fólie se většinou prodává v balení (roli) o rozměrech 50.000 × 1.500 mm. Za m² zaplatíte od 30 do 170 Kč, záleží na typu.

Cenu za materiál na zateplení střechy vám zdarma spočítají odborníci ze Saint-Gobain. Kromě toho vám taky poradí s vhodným řešením a se skladbou konstrukce.

Dostáváme se k záklopu zateplení. U nadkrokevní izolace se často používají pohledové (obkladové) palubky, přičemž nejčastěji se vyrábí ze smrkového, borovicového a modřínového dřeva. Na výběr máte z různých rozměrů i tříd kvality. Pro příklad: za obkladovou smrkovou palubku s třídou kvality A/B, o rozměrech 24×146×4000 mm zaplatíte 583 Kč/m².

V případě podkrokevní + mezikrokevní izolace slouží k záklopu sádrokarton. Hlavní položku tvoří SDK desky, jejichž cena se liší podle konkrétního typu. Základní, bílý sádrokarton, vychází na 72–132 Kč/m². protipožární stojí 90–149 Kč/m² a impregnovaný zhruba 122–192 Kč/m². Kromě desek budete ale potřebovat ještě přílušenství, jako jsou profily na sádrokarton, krokvové závěsy, vruty a lepicí pásku.

Jako poslední je tu střešní krytina. Tady máte na výběr opravdu z celé řady možností, ale jak jsme zmínili, je potřeba vzít v úvahu sklon střechy a taky nosnost krovů. Pokud jde o cenu, nejdražší jsou pálené tašky a maloformátové hliníkové šablony. Levněji pak vychází plastové šindele a nejlevnější bývají plechové střechy a lepenka. Pro konkrétní ceny mrkněte do ceníků střešních krytin

Rekonstrukce střechy: cena za práci

Každá střecha je jiná, takže počítejte s tím, že bude potřeba rekonstrukci nacenit individuálně. My vám přinášíme aspoň základní přehled prací a jejich průměrných cen, tak jak jsme je našli ve volně dostupných cenících firem. 

 • demontáž krovu: od 50 Kč/bm
 • montáž krovu: 7–⁠8 tisíc Kč/m³
 • demontáž bednění: od 30 Kč/m²
 • montáž bednění: od 90 Kč/m²
 • montáž pohledových částí krovu: od 160 Kč/bm
 • sundání střešní krytiny na suť:  od 50 Kč/m²
 • sundání střešní krytiny pro opětovné použití: od 50–⁠100 Kč/m² 
 • pokládka střešní krytiny: od 150 Kč/m²
 • položení hřebene: od 160 Kč/bm
 • laťování střechy: od 40 Kč/m²
 • pokládka fólie: od 40 Kč/m²

K ceně nezapomeňte přičíst taky odvoz odpadu, zapůjčení a stavbu lešení. 

Abyste měli lepší představu o cenách za rekonstrukci střechy, vybrali jsme několik ukázek z našeho portálu a přikládáme i hodnocení zákazníků. 

V prvním případě poptával zákazník opravu plechové střechy na chatě, kde několika místy zatékalo. Zakázka vyšla na 24.850 Kč a řemeslník získal krásné hodnocení: „S prací i cenou jsme maximálně spokojeni. Oceňuji podrobné informování v průběhu celé zakázky, spolehlivost a hlavně rychlost realizace.“ 

Další zakázka spočívala v opravě ploché střechy. Práce trvala pouhé tři dny – 1. den příprava materiálu + nátěr oplechování, 2. a 3. den vlastní pokládka. Zakázka stála celkem 47.000 Kč a řemeslník získal za nic dokonce získal Kozlovu pečeť poctivosti. A není divu, zákazník do reference totiž uvedl: „S výsledkem jsem plně spokojen, nemám nic, co bych vytkl, naopak jen chválím.

Oprava ploché střechy

Poslední ukázkou je kompletní rekonstrukce střechy rodinného domu, která zahrnovala přelaťování, novou krytinu, klempířinu, opravu komínů a nový hromosvod. Zakázka vyšla na 444.000 Kč a zákazník si práci i přístup řemeslníka náramně pochvaloval: „Velice solidní jednání, zaměření a cenová nabídka zdarma… … co bylo domluveno bylo splněno, doporučuji.“

Střecha už rekonstrukci viditelně potřebovala
A takhle krásně pod rukama řemeslníka prokoukla

Kde najít řemeslníky a firmy na rekonstrukci střechy?

Některé práce na střeše zvládnete svépomocí – třeba takové sundání střešní krytiny nebo její následnou pokládku. Náročnější činnosti, jako je oprava nebo výměna krovu, zateplení či oprava komína, ale svěřte raději odborníkům. Ty ověřené najdete u nás. Známe šikovné tesaře, pokrývače, zedníky, klempíře, i firmy specializované na zateplení střechy. Stačí zadat zdarma poptávku a počkat na první nabídky. Než si pak vyberete svého favorita, doporučujeme prohlédnout si ukázky prací jednotlivých dodavatelů a přečíst si recenze od předchozích zákazníků. Díky tomu budete vědět, na koho se můžete spolehnout.  

*Informace o cenách za materiál a práci na rekonstrukci střechy jsme čerpali v článku společnosti Strefa.cz a v dostupných cenících jednotlivých výrobců.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x