Sádrokartonové stěny skvěle chrání před hlukem

Normou udávaná hodnota stavební zvukové neprůzvučnosti u mezibytových příček je 53 dB, u příček v rámci jednoho bytu je to 42 dB. Pokud si uvědomíme, že běžný hovor dosahuje hodnot 50 – 60 dB, není těžké odhadnout, že stěna splňující normu před slabšími zvuky ochrání, ale pro vyšší komfort je kvalitnější zvuková izolace žádoucí.

Příčky pro dobrou zvukovou izolaci

Prostup zvuku stěnou závisí na její objemové hmotnosti a skladbě. Klasické masivní stěny mají obecně horší zvukově izolační schopnost, například pórobetonové příčky dosahují srovnatelných parametrů zvukové neprůzvučnosti při dvojnásobných tloušťkách stěn. Pro zachování stejné zastavěné plochy a maximalizaci obytné plochy projektanti proto nezřídka sahají po nevyhovujících řešeních. V případě větších tlouštěk masivních stěn zase nastupuje riziko vysokého zatížení statiky budovy.  Pro účinnou zvukovou izolaci však není třeba mnoho materiálu. Nesrovnatelně lepší vlastnosti při relativně malých tloušťkách stěn má jednoznačně vrstvená sádrokartonová konstrukce. Za předpokladu správného provedení s každou vrstvou prostupující zvuk slábne. Zvukové vlny se v pružné sádrokartonové konstrukci vybijí v neznatelných kmitech.


Špatné versus správné napojení sádrokartonové zdi na strop a podlahu

Čtyři desky pro protihlukovou ochranu

Abychom vám ušetřili práci, vybrali jsme pro vás hned čtyři sádrokartonové desky, které si spolehlivě poradí s nepříjemným hlukem z ulice i o sousedů.

Mezi první favority rozhodně patří Modrá akustická deska Rigips. Je lehká, úzká jen několik centimentrů a má skvělé protihlukové vlastnosti: pokud ji použijete například na stavbu předstěny, zlepší se neprůzvučnost až o 25 dB. Tím pádem už neuslyšíte televizi ani rozhovor ze sousedního bytu. A hodit se vám může i to, že je deska impregnovaná, a tak se dá použít na odhlučnění koupelny. Sečteno a podrtženo, váš život s Modrou akustickou deskou Rigips bude rozhodně o několik decibelů klidnější.

V nabídce společnosti Knauf pak najdeme tři sádrokartonové desky, které jsou přímo určené pro výstavbu stěn (případně podhledů) s vyššími hodnotami vzduchové neprůzvučnosti, tj. s lepšími zvukově izolačními vlastnostmi. Červená sádrokartonová deska Knauf Red Piano je sázkou na jistotu. Za rozumnou cenu zajistí dostatečnou ochranu před hlukem. Jak se můžete přesvědčit v tabulce číslo 2, například při tloušťce stěny pouhých 150 mm a jednoduchém opláštění zamezí prostupu zvuku o hodnotě až 59 dB.

O třídu výše se nachází modrá deska Knauf Diamant, která zlepší zvukovou izolaci o další 3 – 4 dB. Výrazně se zvyšují hodnoty zvukové neprůzvučnosti na nízkých kmitočtech, kde se pohybuje mluvené slovo. Proto pocitově dosahuje mnohem lepších výsledků, než by se zdálo z dosažených hodnot. Deska Diamant navíc vyniká výrazně vyšší tvrdostí a povrchovou únosností. Proto je její použití ideální i tam, kde se počítá s velkým zatížením stěn.


Špatné versus správné napojení sádrokartonové zdi na strop a podlahu

Nejlepších výsledků ale dosahuje deska Knauf Silentboard, která ve špičkových konstrukcích dokáže pohltit až 76 dB. Hodnota vzduchové neprůzvučnosti je tak závislá nejen na tloušťce sádrokartonové konstrukce, ale i na typu desky, která je v ní použita. Jednotlivé desky lze pro dosažení žádaného efektu v jedné stěně kombinovat a vrstvit. Dalším parametrem, který dokáže zahýbat s hodnotami vzduchové neprůzvučnosti stěn je použitý profil a minerální izolace.


Malé detaily hrají velkou roli


Při realizaci sádrokartonových stěn, které mají správně plnit požadovanou funkci, hrají malé detaily velkou roli. Důležité je správné napojení na strop a podlahu, kde je třeba napojení provést až na základ podlahové a stropní konstrukce. V případě provádění elektroinstalace je nutné myslet například nato, že elektrokrabice nesmí být umístěny proti sobě. A samozřejmě není možné zachovat zvukovou izolaci stěn, pokud do zdi umístíme prvky s nižšími akustickými parametry (například běžné prosklené dveře).
Sdílet článek