28. 6. 2021, aktualizováno 8. 2. 2023

I na malém prostoru můžete vytvořit velké věci. Proměna panelákové koupelny je toho důkazem. Řekněte sbohem umakartu nebo starému zděnému jádru a pusťte se do práce. Povíme vám, co všechno rekonstrukce koupelny v paneláku obnáší, kolik stojí, a přidáme konkrétní ukázky od „našich NejŘemeslníků.

Rozvrhněte si prostor

Rekonstrukce koupelny v paneláku bývá většinou omezená místem. A tak je potřeba všechno předem naplánovat a změřit (to raději hned dvakrát). Jako první si položte otázku: Sprchový kout, nebo vanu? Při rozhodování vezměte v úvahu nejen prostor a svoje preference, ale i životní situaci. Pokud máte malé děti, bude se vám víc hodit vana, jestliže bydlíte sami, dost možná vám bude stačit sprcha.

Pořád nevíte, jestli vanu nebo sprchový kout? Přečtete si článek, který jsme na tohle téma sepsali.

Jakmile budete mít jasno, přemýšlejte nad dalším vybavením: chcete mít v koupelně jen pračku, nebo i sušičku? Jaký koupelnový nábytek potřebujete? Abyste si dokázali nový prostor lépe představit, nechte si u bytového designéra zpracovat vizualizaci.

Kompromis mezi vanou a sprchovým koutem: vana se zástěnou.
Když se nemůžete rozhodnout, jestli vanu, nebo sprchový kout,
existuje kompromis. Podívejte se, jak vypadala původní koupelna.

Umakartové jádro: zbourat, nebo opravit?

Pokud plánujete rekonstrukci původního bytového jádra, máte dvě možnosti: buď všechno vybourat, odvézt a koupelnu nově vyzdít, nebo umakart jenom opravit. V první případě zabere práce samozřejmě víc času, bude se víc prášit, a celkově půjde o větší proměnu. Ale zase možná odhalíte věci, na které byste jinak nepřišli: zatékání, plíseň, špatně provedenou elektroinstalaci… Když se rozhodnete jenom pro renovaci bytového jádra, půjde sice všechno rychleji, ale s velkou pravděpodobností budete muset za pár let stejně bourat. Oprava je většinou jenom dočasné řešení.

Kompletním vybouráním navíc získáte víc volnosti co se týče změn. Můžete postavit nové příčky, přesunout vanu nebo sprchový kout a změnit tak koupelnu doslova k nepoznání. Stejně, jako se to povedlo při rekonstrukci zdokumentované na fotkách:

Vyžaduje rekonstrukce koupelny v paneláku stavební povolení? To záleží na typu prací

Proměna koupelny není jenom o „tvrdé“ práci, ale patří k ní taky administrativa. Jako první si ověřte, jestli musíte mít stavební povolení. To bývá obecně potřeba pro všechny stavební úpravy, při kterých zasáhnete do nosných konstrukcí. Jestliže to není váš případ, bude vám stačit ohlášení, a někdy není nutné ani to. Nejlepší je proto zajít na stavební úřad, pod který spadáte, a zeptat se na podmínky přímo. Stavební zákon se totiž nevykládá všude po republice úplně stejně.

Další věc, na kterou nesmíte zapomenout, je získat souhlas majitele bytu, (Tedy pokud to nejste vy sami.) a ohlásit ji společenství vlastníků jednotek. (Případně jeho správci, pokud společenství nevzniklo).

TIP: Objevte návod, krok za krokem, jak zařídit vlastní malou koupelnu v paneláku.

Kolik vás to bude stát?

Stejně jako u ostatních přestaveb, i cena rekonstrukce koupelny v paneláku záleží na rozsahu prací. Pokud například plánujete jenom vyměnit vanu, můžete se vejít do 15 000 Kč. Kompletní proměna se pak pohybuje mezi 60 000 Kč a 250 000 Kč, ale samozřejmě může vyjít i dráž. Cenu totiž ovlivňuje taky typ materiálů a vybavení, které zvolíte.

Velkou položku v rozpočtu tvoří cena za práci. Udává se, že většinou jde až o 50 %. Pokud tedy chcete ušetřit, můžete se do rekonstrukce pustit svépomocí. Počítejte ale s tím, že vám práce bude trvat déle. A určitě doporučujeme najmout si řemeslníky či firmu aspoň na odbornější práce. Třeba taková elektroinstalace vyžaduje na závěr zprávu od revizního technika, a tak je nutné mít všechno v pořádku. A kde takové profíky hledat? No přece u nás. Stačí zadat zdarma poptávku.

4.5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x