Každá rekonstrukce domu je specifická, a tak vaše přestavba nikdy nebude stát stejně jako ta sousedova. Pojďme se společně podívat na to, co cenu ovlivňuje, jak se stanovuje a proč je užitečné mít položkový rozpočet stavby. 

Cenu za přestavbu domu nejde určit od oka. Na jiné peníze vás přijde kompletní rekonstrukce starého domu, na jiné zase „pouhá“ výměna oken nebo střechy. Například jedna z našich zákaznic potřebovala opravit špinavou a poškozenou fasádu na domě starém ani ne rok. Práce vyšly na 81 400 Kč.

O něco rozsáhlejší, a tedy i dražší, byla zakázka na rekonstrukci podkroví. Přestavba trvala celkem sto dnů a stála 1 200 000 Kč. Zákazník si práci náramně chválil a stavební firmu dokonce odměnil Kozlovou pečetí poctivosti.

Jak sami vidíte, ceny hodně závisí na rozsahu prací. Jsou tu ale i další věci, které ovlivní celkový rozpočet:

 • stáří a celkový stav objektu, 
 • rozloha domu a počet pater, 
 • stav elektroinstalace a rozvodů (Jsou dobře položené? Jak jsou staré?),
 • vaše představy o výsledku (Co by měl dům splňovat?),
 • dispozice a jejich plánované změny (Bude se zasahovat do nosných konstrukcí?).

První krok, jak zjistit cenu: projekt rekonstrukce domu

Projektová dokumentace se netýká jenom novostaveb, ale i rekonstrukcí. Pokud vaše přestavba vyžaduje stavební povolení, budete ji tak jako tak potřebovat. Nicméně vám poslouží právě i k určení ceny

Počítejte s tím, že i projekt něco stojí. (Kolik, to záleží na rozsahu rekonstrukce.), ale rozhodně se vyplatí. Projektant totiž stavbu pečlivě projde, zhodnotí její stav (např. právě zmíněné rozvody, statiku apod.) a navrhne potřebné úpravy. Taky vám pomůže rozhodnout se tam, kde budete váhat, a vybrat to nejlepší řešení s ohledem na vaše představy, proveditelnost a efektivitu.

Platí, že čím detailnější projektová dokumentace je, tím spíš se v průběhu rekonstrukce vyhnete nečekaným komplikacím a otázkám typu „Tak co uděláme s tímhle?“ Přestavba je totiž vždycky trochu krok do neznáma, zvlášť, pokud jde o rekonstrukci starého domu. Proto se hodí být připravený. 

Pečlivé zpracování projektové dokumentace má ale ještě jednu výhodu: snazší sestavení položkového rozpočtu.

Položkový rozpočet stavby: mějte přehled, za co platíte

Dokument, kde konečně uvidíte černé na bílém, na kolik vás rekonstrukce přijde. To je položkový rozpočet. Jsou v něm sepsané veškeré práce, které se budou provádět, včetně materiálů s číselným kódem a podrobným popisem. U každé položky se přitom uvádí její množství, tedy například metry, metry čtvereční, hodiny, kilogramy apod.

Položkový rozpočet má podobu tabulky a jednotlivé stavební práce jsou uspořádané do oddílů, např. takto:

 • střecha
 • stěny a příčky,
 • podlahy, 
 • izolace,
 • základy atd.

Nejen, že vám tento dokument jasně řekne, kolik bude rekonstrukce stát, ale taky vám umožní kontrolovat výdaje už v průběhu prací. A poslouží i při jednání s bankou nebo spořitelnou, až si budete chtít sjednat úvěr.

Kde vzít peníze, když rozpočet na rekonstrukci přerostl vaše úspory? Řešením může být hypotéka, stavebko i dotace

Pokud nemáte našetřeno dostatek, abyste přestavbu zaplatili z vlastní kapsy, bude potřeba si půjčit. Na výběr máte hned z několika možností. První z nich je úvěr ze stavebního spoření (pokud takové máte), který se hodí standardně na půjčky do milionu korun. Má to jednu nespornou výhodu: neručíte nemovitostí. 

Pro vyšší částky je tu pak hypotéka. Ta vám dovolí půjčit si víc, ale taky budete pravděpodobně déle splácet.

A pokud nedosáhnete na úvěr ze stavebního spoření ani na hypotéku, můžete využít i spotřebitelský úvěr. Vůbec nejlepší je sjednat si nejdřív schůzku s finančním poradcem, který vám doporučí to nejlepší řešení a vyřídí za vás všechno potřebné. 

Další možnost, jak získat peníze na rekonstrukci, jsou dotace. Konkrétně Nová zelená úsporám, program od Ministerstva životního prostředí. Jeho cílem je snížit spotřebu energií v rodinných domech v ČR, a tím víc chránit životní prostředí. V rámci rekonstrukce můžete získat dotaci na:

 • zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah,
 • výměnu oken a dveří,
 • odborný posudek a technický dozor,
 • zelené střechy,
 • využití tepla z odpadních vod,
 • venkovní stínicí techniku, 
 • výměnu neekologického kotle (v rámci tzv. Kotlíkových dotací).

O dotaci můžete požádat, pokud máte dům ve svém vlastnictví. Stačí, když vyplníte formulář.

Další inspiraci a články na téma rekonstrukce domu najdete na našem blogu.

Chcete aspoň částečně odhadnout rozpočet stavby? Kalkulačky jsou tu k vašim službám

Pokud se vám nechce čekat na položkový rozpočet, můžete využít speciální kalkulačky a aplikace. Ty vám doporučí vhodný materiál a spočítají, kolik ho budete potřebovat. 

Jako první je tu kalkulátor Isover. Stačí, abyste zadali typ stavby a požadovanou energetickou úroveň, a vmžiku se dozvíte potřebné množství izolace. Pro sádrokartonové konstrukce se vám bude zase hodit kalkulačka od Rigipsu. I tady dostanete přehledný soupis materiálu, který navíc můžete rovnou objednat. No a pokud řešíte omítky, fasády, podlahy nebo sanační systémy, pak vám stejnou službu poskytne aplikace Weber.

Nechte si v rozpočtu rezervu, může se hodit

I když všechno naplánujete sebelíp, můžete v průběhu prací narazit na komplikace. Zjistíte, že navrhované řešení se nedá provést, a budete muset sáhnout po jiném, třeba i dražším. Proto je fajn počítat v rozpočtu raději s nějakou tou korunou navíc. Když pak dojde na věc, nebudou vás utracené peníze tolik bolet.