Volají stěny vašeho bytu po novém nátěru? Zkuste se odvázat a místo malování jednou barvou zvolit různé vzory. Nejen, že tak oživíte interiér, ale navíc ho můžete opticky zmenšit nebo zvětšit. V našem článku najdete inspiraci i rady, jak malování pokojů s pomocí vzorů hravě zvládnout. 

Než se pustíte do práce, je dobré vědět, jak takové vzory na stěně fungují. Obecně platí, že ty velké místnost opticky zmenšují (zvlášť, pokud jsou vymalované tmavou barvou), zatímco malé tvary světlých odstínů prostor zdánlivě zvětší.

Vzory vám pomůžou vyřešit i problém příliš nízkého či vysokého stropu. Namalujte na zadní stěnu místnosti svislé pruhy, a doteď nízký pokoj rázem „povyroste“. Pokud naopak chcete, aby strop působil nižší, udělejte pruhy podélně. Stejná technika funguje i na podlaze. Jestliže máte příliš úzkou chodbu, příčné pruhy na zemi ji opticky rozšíří a zkrátí.

Při správné kombinaci barev působí pruhy na zdi harmonicky.
Při dobře zvolené kombinaci barev působí pruhy na zdi krásně harmonicky.

Jak vymalovat pokoj pruhy?

Jedná se sice o jednoduchý vzor, ale i tak vyžaduje pečlivou přípravu. Ze všeho nejdřív si rozmyslete, jakou barvou budete pruhy malovat. Můžete zvolit třeba dva odstíny jedné barvy nebo naopak barvy úplně kontrastní. Jen pamatujte na jedno ze základních pravidel pro malování: nekombinujte víc než 2 barvy, případnou třetí nechte jenom na doplňky a dekorace. 

O tom, jak vybrat barvu na malování, jsme psali v našem předchozím článku.

Pokoj nejdřív vymalujte základní, světlejší barvou. Až nátěr zaschne, pečlivě si vyměřte šířku pruhů a vzdálenost mezi nimi. Pro samotné malování pak budete potřebovat maskovací pásku, která zabrání, aby jedna barva přetekla do druhé. 

Pruhy zvítězily i při malování tohoto dětského pokoje v námořnickém stylu.
Hodnocení zákazníka najdete v detailu reference.

Malování pokojů geometrickými vzory

Pruhy nejsou jediná možnost, jak interiér povýšit na další level. Zkuste i jiné geometrické vzory, jako jsou třeba trojúhelníky. U nich si můžete vyhrát nejenom s barvami, ale i s délkou jednotlivých stran a úhly. Vzor navíc nemusíte aplikovat na celou plochu stěn. Vyberte si k ozvláštnění třeba jenom jeden roh či dva, nebo z trojúhelníků vytvořte pomyslný obraz. 

Pro malování geometrických (a jiných) vzorů na zeď dnes existuje nespočet šablon, které vám ušetří čas a trpělivost. Pokud jde o barvy, i tady platí, že méně je někdy více. Vyberte opět ideálně dvě, které se budou hezky doplňovat.

Pokoj vymalovaný geometrickými tvary.
Když zopakujete stejný geometrický tvar na stěně i v doplňcích,
získáte perfektně sladěný interiér.

Další techniky kreativního malování

Možností, jak vymalovat pokoj nebo celý byt, je nespočet. Vsaďte třeba na dekorační válečky, se kterými nanesete zvolený vzor snadno a rychle. Můžete si dokonce nechat vyrobit váleček na míru, se vzorem, co sami navrhnete. Další osvědčenou technikou je malování s pomocí houby, která se obtiskává na základní vrstvu nátěru. Dejte pozor, aby houba nebyla příliš nasáknutá barvou, struktura by pak nebyla dost viditelná. 

Zajímavé vzory vykouzlíte taky s kusem nenasákavého papíru nebo látky. Stačí, když je zmačkáte, namočíte do barvy a obtisknete na zeď. Papír vám zařídí ostré přechody, látka naopak jemnější.

Zvládněte malování na jedničku. Přečtěte si, co všechno je potřeba předem připravit a jak postupovat.

Pokud hledáte něco opravdu netradičního, popřemýšlejte nad 3D malováním. Tato technika využívá stínování, práci se světlem a odlesky, takže výsledný obraz zdánlivě „vystupuje“ ze stěny. 3D malování není jen efektní způsob malby, ale dokáže taky opticky upravit prostor. Třeba když se na stěnu namaluje přechod do volné přírody nebo prodloužení chodby.

Hledáte malíře? U nás si vyberete

Malování je sice činnost, kterou zvládnete i sami, ale proč si to neusnadnit? Najděte si malíře, který má zkušenosti, cit pro detail a dovede poradit, když se nebudete umět rozhodnout. Jak takového člověka poznáte? Dívejte se na reference předchozích zákazníků. Anebo si u nás zadejte zdarma poptávku a my vám vhodného malíře pomůžeme najít.