6. 9. 2024, aktualizováno 6. 9. 2024

Vylepšete si zahradu o altán, terasu, skleník nebo třeba bazén. Zahradní stavby vašemu pozemku přidají nový rozměr a navíc dokážou být velmi praktické. Při výběru zohledněte hlavně rozlohu zahrady, finanční náročnost stavby a samozřejmě svoje očekávání.

Typy zahradních staveb

1. Pergoly a altány
Obě řešení skvěle doplní malou i velkou zahradu. Pergola nebo altán nabídne praktický stín a ochranu před deštěm, a k tomu vytvoří ideální prostředí pro relaxaci nebo pořádání letních večeří. Pergoly se často připojují přímo k domu, zatímco altány poskytují zastřešené soukromí v některém ze vzdálenějších koutů zahrady.

2. Zahradní domky a chatky
Úloha zahradního domku rozhodně nekončí uschováním sekačky, hrábí a dalšího náčiní. Moderní chatky poslouží třeba jako kanceláře, herny pro děti nebo letní kuchyně. Výběr správného domku zkrátka závisí jenom na vašich požadavcích a prostoru, který máte k dispozici.

3. Terasy a dlážděné plochy
Nic nepřekoná každodenní pohodu na dobře navržené terase. Jde o další způsob, jak rozšířit obytný prostor ven do zahrady a užívat si pobyt na čerstvém vzduchu. Inspiraci pro výběr terasy najdete v článku.

Terasa okolo bazénu na zahradě.
Terasa situovaná okolo bazénu. Více zde.

4. Bazény a vířivky
Rádi se v létě chladíte u vody? Pořiďte si na zahradu bazén, vyrábí se v nespočtu tvarů a velikostí, některé dokonce vypadají jako přírodní jezírko. Milovníci vodního relaxu zase ocení vířivku, kterou lze využívat celoročně.

5. Grily a krby
Venkovní posezení u domu zdokonalí gril nebo krb. Díky nim vytvoříte ideální místo na trávení času s rodinou a přáteli, kde i za chladnějších večerů snadno uspořádáte poctivou BBQ párty. Na trhu si můžete vybrat ze široké nabídky grilů a krbů na dřevěné uhlí, plyn nebo dokonce na elektřinu.

Krb s posezením na zahradě.
Krb u venkovního posezení.

6. Skleníky a pařeniště
Krytý záhon udělá radost nejednomu zahrádkáři. Ve skleníku můžete snadno kontrolovat a upravovat vlhkost i teplotu prostředí, což se hodí pro pěstování zeleniny, bylinek nebo květin po celý rok. Pařeniště je naopak skvělá volba pro sezónní zahradničení a ochranu rostlin před nepříznivým počasím.

7. Zahradní nábytek a dekorace
Dodejte svému pozemku osobitý styl pomocí zahradního nábytku a dekorací. Nápadům se meze nekladou – vybírat můžete z pohodlných lehátek a jídelních souprav, stylových květináčů i dekorativního osvětlení. Šikovní truhláři vám zahradní nábytek vyrobí přesně na míru.

Jak vybrat zahradní stavbu? Zvažte svůj rozpočet, prostor i styl zahrady 

Postavit si na zahradě altán nebo skleník něco stojí. Aby byla taková investice smysluplná a 100% vyhovovala vašim potřebám, před realizací se vyplatí myslet na tyhle faktory:

  • Styl domu a zahrady: Ujistěte se, že zahradní stavba harmonicky zapadá do celkového vzhledu vašeho domova a zahrady. Dřevěný altán s grilem může být skvělým doplňkem venkovské zahrady, moderní terasa zase lépe ladí s minimalistickou architekturou.
  • Účel stavby a požadované funkce: Chcete místo k relaxaci, vaření nebo úložný prostor? Vyjasněte si, jaké funkce by měla zahradní stavba plnit.
  • Dostupný prostor a rozpočet: Zvažte celkové rozměry zahrady a vaše finanční možnosti. Některé stavby, jako jsou bazény nebo velké terasy na klíč, přijdou klidně na statisíce. Zatímco do menších projektů – pergola nebo třeba zděný gril – se můžete pustit svépomocí, a pár korun tak ušetřit.
  • Kvalitní materiály a odolná konstrukce: Pokud se na něčem nevyplatí šetřit, jsou to právě materiály. Investujte do kvalitních řešení, která odolají nepřízni počasí a vydrží dlouhé roky.

Tipy pro realizaci zahradní stavby: myslete na stavební úřad a pravidelnou údržbu

Zvládněte celý stavební proces bez komplikací a zbytečného stresu. Tyhle body je potřeba mít na paměti:

  • Zjistěte, jestli potřebujete ohlášení stavby nebo územní souhlas: V případě tzv. drobných staveb nepotřebujete povolení od stavebního úřadu. Pořád ale může být nutné splnit určité podmínky podle stavebního zákona. Informujte se na vašem místním SÚ, jestli nepožaduje stavební záměr nebo územní souhlas.

Nezapomeňte taky zkontrolovat případná omezení v místních předpisech nebo ve stanovách vlastníků sousedních pozemků (např. v zahrádkářské kolonii). Pokud stavba zasahuje do ochranného pásma nebo má větší rozměry, měl by podrobnější posouzení celého návrhu provést odborník.

  • Vytvořte si podrobný plán: Dobře promyšlený plán je základ úspěšné realizace. Rozvrhněte si prostor, vyberte vhodné materiály, zvažte všechny funkce a podobu stavby. Popřemýšlejte, jestli do budoucna budete chtít stavbu upravovat nebo rozšiřovat. Pokud nejste zkušený plánovač, poraďte se nejlépe s architektem nebo zahradním designerem.
  • Dbejte na kvalitní provedení stavby: Odolnost a dlouhá životnost stavby spočívá v trvanlivých materiálech i perfektní řemeslné práci. Pokud jste si na realizaci zahradní stavby objednali firmu, pravidelně kontrolujte průběh prací a dodržování smluveného harmonogramu. U větších zakázek vám s tím pomůže stavební dozor.
  • Nezapomeňte na údržbu: Každá zahradní stavba vyžaduje určitou péči. Dřevěné konstrukce musíte pravidelně ošetřovat proti vlhkosti a škůdcům, kovové části kontrolovat kvůli korozi a z dlážděných ploch odstraňovat nečistoty a mech. Pravidelná péče zajistí, že si stavba zachová svou funkci i svůj vzhled po delší čas.
  • Vyberte si spolehlivé řemeslníky nebo firmu: Hledejte dodavatele s dobrou reputací a pozitivními referencemi. Vyplatí se setkat osobně, probrat projekt a ujistit se, že firma rozumí vašim představám. Taky se nebojte požádat o ukázku předchozích prací nebo kontakt na předchozí klienty.

Ověřené řemeslníky, truhláře i zedníky najdete na našem portále. Spojíme vás s těmi, které máte nejblíž. Stačí zadat poptávku zdarma.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x