6. 4. 2021, aktualizováno 9. 2. 2023

Jak na úspěšnou sádrokartonovou konstrukci? S tím správným vybavením. Sádrokarton totiž nejsou jenom desky, ale i další příslušenství jako profily, tmely, pásky a s tím spojené nářadí. V každé fázi instalace budete potřebovat něco trochu jiného. A tak jsme pro vás připravili malý přehled věcí, bez kterých se neobejdete.

Sádrokarton se obecně instaluje až chvíli, kdy je podklad (stěna, strop nebo podlaha) připravený. To znamená hladký a bezvadně suchý. Nejprve se vytváří konstrukce z kovových profilů (tzv. rastr), a pak přichází na řadu řezání a šroubování SDK desek, tmelení a broušení.

Každá instalace sádrokartonu je samozřejmě trochu jiná, a tak nemůžeme popsat úplně všechny druhy příslušenství. Zaměříme se ale na ty, které se používají nejčastěji.

Sádrokartonové profily – základ konstrukce

Pokud neplánujete lepit SDK desky přímo na stěnu, budete potřebovat sádrokartonové profily. Vyrábí se většinou z pozinkovaného ocelového plechu a liší se podle toho, kam je budete umisťovat. 

Ke stavbě příček slouží UW a CW profily. „Úvéčka“, jak se jim taky říká, jsou vodorovná, a s jejich pomocí upevníte SDK desky k podlaze a stropu. Na jejich vnitřní stranu je potřeba přidat samolepicí pěnové těsnění, které napomáhá zvukové izolaci. Kolmo na UW se pak montují CW profily (stojiny), a dohromady tak vytváří rastr.

S výběrem profilů i dalšího materiálu vám zdarma pomůžou odborníci ze Saint-Gobain. A můžete u nich poptat i bezplatnou kalkulaci. Stačí napsat na podpora@saint-gobain.com nebo zavolat na +420 226 292 225.

Dnes na trhu najdete i speciální, vyztužené UA profily, které toho unesou víc než jejich příbuzná „cévéčka“. Hodí se třeba při montáži sádrokartonu do koupelny, v místech, kde plánujete zavěsit umyvadlo nebo skříňku.

Pro sádrokartonové podhledy jsou určená „údéčka“ a „cédéčka“. Nejprve se po obvodu místnosti instalují UD profily, opět se přidává zvuková izolace v podobě pěnové pásky, a pak se do UD profilů zasouvají CD profily. Ty už slouží k uchycení samotných SDK desek.

A pokud nechcete strop snižovat příliš, můžete sádrokarton montovat přímo – v takovém případě sáhněte po HUT profilech, které se k podkladu ukotví jednoduše natloukací hmoždinkou. Každopádně vše, co ke stavbě konstrukce potřebujete, seženete například u výrobců, jako je Rigips nebo Knauf.

Sádrokartonové profily – základ konstrukce.

Vruty a spol. aneb Aby to drželo pohromadě

Kromě profilů budete potřebovat i spojovací materiál. Ten slouží jak ke spojování profilů mezi sebou, tak k uchycení konstrukce. Hodit se vám budou vruty, šrouby, natloukací hmoždinky, závěsy, stropní hřeby, stavěcí třmeny a různé druhy spojek. A neobejdete se ani bez šroubováku (nejlépe aku), vrtačky, vodováhy, metru, kladívka a nůžek na plech.

Vždy záleží na tom, jaký typ konstrukce máte v plánu. Například jiné vruty budete potřebovat ke stavbě příčky a jiné zase k uchycení sádrokartonu na krokve. Pokud si nevíte rady, mrkněte do návodu, nebo se zeptejte přímo ve stavebninách, kam vyrazíte pro materiál.

Co je to sdk? Kolik stojí a jaký vybrat? Zjistěte vše o sádrokartonu na jednom místě.

Řezání a úprava desek si žádá speciální nářadí

Jakmile máte hotovou konstrukci ze sádrokartonových profilů (někdy se jí říká také podkonstrukce), přichází na řadu desky. Ty můžete opět vybírat u Rigipsu nebo Knauf. K jednoduchému řezání desky vám postačí nůž, pro složitější výřezy je lepší použít pilu ocasku. Hrany sádrokartonu se upravují rašplovým hoblíkem na sádrokarton a s pomocí nebozezu zase vyříznete otvory přímo do desek.

Pokud se chystáte na montáž sádrokartonu svépomocí a tápete, co přesně nakoupit, poraďte se přímo v prodejně. Anebo si na práci najděte řemeslníka u nás. Ten už bude vědět, co a jak.

Stavební chemie pro správné tmelení a spárování

Když jsou všechny sádrokartonové desky na svém místě, přichází na řadu úprava. Začíná se spárováním, k němuž budete potřebovat tmel. Vybrat si můžete mezi práškovým, který se rozmíchává ve vodě, a pastovým. Ten už je připravený od výrobce, a tak ho můžete začít rovnou nanášet. Pokud je moc hustý, jednoduše ho naředíte trochou vody. 

Po spárování se celá plocha sádrokartonu přetře finálním tmelem (stěrkou) a nakonec obrousí, ať už ručním hoblíkem nebo elektrickou bruskou. Broušení sádrokartonu není zrovna dvakrát zábavná činnost, protože se u toho práší jako při Rally Dakar. A tak pro vás máme jeden tip od Rigips: tmel Rifino Top, který není potřeba brousit. Nanáší se speciální špachtlí, ve velmi tenké vrstvě, a tak se nakonec přebrousí jen místa, kam se špachtle nedostala. No schválně, přesvědčte se sami:

Pro malování si připravte kvalitní penetraci

Než se pustíte do malování, pořádně zkontrolujte povrch sádrokartonu. Neměly by na něm být nerovnosti, rýhy nebo praskliny. Zvlášť pečlivě prohlédněte místa, na která dopadá světlo, protože hlavně tam by později mohly prosvítat nedokonalosti. Pak už můžete desky přetřít penetrací. Ta sjednotí nasákavost sádrokartonu a tmelu, zvýší přilnavost a povrch celkově zpevní. 

Co se týče barev, hodí se použít disperzní nebo akrylátové barvy. Sehnat ale můžete i takové, které jsou určené speciálně pro sádrokarton.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x