22. 2. 2023, aktualizováno 21. 3. 2023

Rodina se rozrůstá a byt už nestačí? Možná je na čase přesunout se do vlastního rodinného domu. Cesta k němu vede přes čtyři „P“ – peníze, pozemek, projekt, povolení. Aby byla co nejméně strastiplná, sepsali jsme tenhle článek. Dočtete se v něm, co je nutné obstarat ještě před položením „základního kamene“.

Finanční stránka novostavby

Stavba domu je nákladná procedura. Ještě než vůbec poprvé kopnete do země, ujasněte si, kolik peněz chcete a můžete investovat. Budete je platit po částech, nebo už máte naspořeno? Nejdřív si udělejte odhad, kolik vás stavba bude stát

Něco dáte za pozemek, na něco přijde stavební materiál s dopravou. Další finance půjdou na projektanta, stavební dozor a v případě potřeby zaplatíte i připojení k inženýrským sítím. Výdajů je víc než dost, a proto se vyplatí plánovat dopředu. 

Chcete aspoň základní informace o cenách použitého materiálu? Využijte bezplatnou kalkulaci od odborníků z Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Tam vám taky poradí s výběrem produktů a dokonce i s obecným montážním postupem. Hodit se můžet taky kalkulátor od Stavebnin DEK nebo společnosti Wienerberger. 

Svépomocí, nebo na klíč? To je zásadní otázka, která ovlivní i cenu. Přečtěte si náš článek, pomůže vám s rozhodnutím. 

Stavbu můžete financovat z různých zdrojů. Možnosti, od té nejlevnější a nejméně rizikové, vypadají následovně:

  • Hypoteční úvěr
  • Stavební spoření
  • Neúčelový spotřebitelský úvěr

Hledání pozemku

Pozemek pro svůj vysněný dům vybírejte důkladně. Vezměte v úvahu nejen cenu, ale taky terén a orientaci vůči světovým stranám. Zahradu ve svahu je možná zajímavá. Ale stojí vám za citelně vyšší náklady spojené s výstavbou na svažitém pozemku?

Zastavte se taky na místním stavebním úřadě a prověřte si, že na pozemku můžete stavět a že se na něj nevztahují omezení. Zbystřete v případě věcných břemen, zástavních práv, nebo tehdy, když se pozemek nachází v CHKO či ochranném pásmu. Dál je dobré se předem ujistit, jestli plocha neleží v záplavovém území. Vyplatí se nahlédnout i do územního plánu, kde si ověříte, že se hned za vaší parcelou neplánuje třeba nová dálnice.

Inženýrské sítě jsou základ

Bez vody není života, ani rodinného domu. To samé platí pro elektřinu a připojení na inženýrské sítě obecně. Abyste ke stavbě dostali povolení, budete muset jejich přípojky bezodkladně zařídit hned po pořízení parcely. Náklady se odvíjí od délky vedení, umístění domu na pozemku a typu podloží. Nejlevněji vás sítě přijdou na zasíťovaném pozemku, kde jsou přípojky vedeny na hranici parcely. Nejvíc naopak zaplatíte při budování na „zelené louce“.   

Jak poznat vhodnou firmu

Chcete mít dům jako obrázek? Pusťte k práci kvalitní firmu. Ta vám ideálně nabídne nezávaznou vizualizaci domu a předběžnou cenovou kalkulaci. V ceně navíc zahrne i vyhotovení projektové dokumentace ke stavebnímu řízení nebo vyřízení stavebního povolení.

Společnosti běžně mívají katalog typových staveb, ze kterého můžete vybírat. Dobré firmy vám typovou stavbu upraví podle vašich přání, a vytvoří tak projekt na míru. Při hledání spolehlivé firmy se dívejte hlavně po ukázkách dřívějších realizací a ověřených hodnocení předešlých zákazníků. Takové najdete třeba u nás na portále. O výběru kvalitních pracantů jsme pro vás dokonce napsali článek.

S projektovou dokumentací na stavební úřad

Bez projektové dokumentace se výstavba nepohne, každá stavba musí být totiž postavena nebo rekonstruována na jejím základě. Je to pěkná řádka dokumentů, kterou z valné většiny mohou zpracovávat jen autorizované osoby, projektanti. Takového odborníka můžete sehnat samostatně, ale nejpohodlnějším řešením je spolupráce s projektantem firmy, která vám dům postaví.

Po úspěšném vypracování projektové dokumentace vás čeká návštěva stavebního úřadu a ohlášení stavby nebo žádost o stavební povolení. Výběr závisí na určení a velikosti stavby, jak dokládá stavební zákon.

Příprava pozemku

Stavba má zelenou, ale pár věcí ještě zbývá. Před zahájením potřebujete pozemek nejdřív vyčistit a zkrotit tamní vegetaci. Myslete na to, že ke kácení některých dřevin potřebujete povolení. Samozřejmostí je zmíněné napojení na inženýrské sítě a dojde taky na skrývku ornice v místě základů domu, budoucích garáží, bazénů a teras.

V neposlední řadě vám pozemek a stavbu zaměří geodet. K tomu budete potřebovat i radonový výzkum, vhodnou příjezdovou cestu na parcelu a případně hydrogeologický posudek. Sami na to ale nebudete, s kompletním servisem a výstavbou od A do Z vám pomohou ověřené stavební firmy. Ty můžete zdarma poptat u nás.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x