17. 7. 2023, aktualizováno 17. 7. 2023

Podstatnou část pojistných událostí způsobí přírodní živly. Vichřice, tornáda, povodně, ale i oheň, sníh či krupobití.  Přírodu nezkrotíme, ale můžeme se na výjimečné situace připravit. Řešení představuje správně nastavené pojištění majetku. 

Zatímco dřív se extrémní řádění přírodních živlů spojovalo s jinými státy, v současnosti se pohromy nevyhýbají ani Česku. Třeba tornádo, které se v roce 2021 prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, způsobilo škody na majetku ve výši 3,5 miliardy korun.

Nemusí jít ale rovnou o extrémy. Stačí větší letní bouřka a s ní spojený nárazový vítr a hned je zaděláno na poškozenou střechu. Nebo třeba takové krupobití, které je dokonce 3. nejčastější živelnou pohromou a průměrně způsobí škody za 47 000 Kč

Velké nebezpečí představuje taky oheň. Většina požárů je způsobená nedbalostí nebo chybou a průměrná škoda takového incidentu se pohybuje kolem 8 600 000 Kč

V případě pohromy pomůže pojištění

Až 79 % českých domácností má podle České asociace pojišťoven zkušenost s pojistnou událostí, kterou způsobily přírodní živly. Tak vysoké číslo jen dokazuje, že pojištění majetku se opravdu vyplatí. Neochrání vás sice před působením živlu, ale pomůže vám financovat vzniklé škody

A jaké pojištění sjednat? Nejlépe pojištění nemovitosti, které kryje škody způsobené na domě jako takovém, ale i pojištění domácnosti, vztahující se na movité věci u vás doma. Při výběru konkrétního produktu si pečlivě přečtěte podmínky a podívejte se, co všechno pojistka kryje. 

Nekoukejte jen na cenu pojistného, ale hlavně na limity pojistného plnění. A nezapomeňte se informovat o výlukách – to jsou události, v jejichž případě pojišťovna plnění krátí nebo úplně odmítne. Příkladem je třeba dům postavený v záplavové oblasti – takovou nemovitost pro případ záplav nepojistíte. 

S výběrem nejvhodnějšího pojištění vám pomůžou srovnávače. Například v kalkulačce Srovnejto.cz si můžete během chvilky porovnat nabídky různých pojišťoven.

Vyplatí se i pojištění odpovědnosti

Prasklé potrubí, majetek zničený tíhou sněhu, nebo polámané větve. To jsou škody, které pojišťovny v zimě často řeší. Pak jsou tu ale události, které způsobí přímo váš majetek – třeba když někdo uklouzne na zledovatělém chodníku před vaším domem, nebo když na cizí auto spadne sníh z vaší střechy a poškodí ho. V takovém případě se víc než vyplatí pojištění odpovědnosti, u nás známé jako „pojistka na blbost“. Kryje totiž škody na majetku, zdraví a životech způsobené provozem vašeho majetku.

Pojištění pravidelně aktualizujte

Máte pojistnou smlouvu starou několik let? Dost možná je hodnota vašeho majetku podhodnocená, odborně řečeno podpojištěná. A to může být v případě pojistné události problém, protože vám pak pojišťovna vyplatí jenom zlomek toho, co vynaložíte na opravy.

Proto se vyplatí smlouvy pravidelně kontrolovat a aktualizovat, hlavně po každé rekonstrukci, která hodnotu majetku navyšuje.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x