+ Vláda schválila odklad splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem až na půl roku.

+ OSVČ postižené pandemií dostanou od státu jednorázovou částku 25 000 korun, schválila vláda. Původně zamýšlela vyplácet 15 tisíc korun měsíčně.

+ Vláda schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna.

+ Česká národní banka kvůli pandemii koronaviru zmírnila tři úvěrové ukazatele pro získávání hypoték.

+ Vláda v pondělí prodloužila do 11. dubna zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Původně platil do středy 06:00.

+ Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít provoz, budou moci požádat o odklad nájemného až o šest měsíců, řekl ministr průmyslu a obchodu Havlíček.

+ Ministerstvo financí počítá s restrikcemi v ekonomice do konce druhého čtvrtletí. Pokud by to trvalo déle, vyžádá si to další úpravu rozpočtu.

+ V březnu přerušilo podnikání kvůli koronaviru 10 033 živnostníků, meziročně o 47% více.

+ Globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 procent, vyplývá z analýzy společnosti Conseq.

Odklad splátek úvěrů

Vláda ve středu schválila i dobrovolný odklad splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem až na půl roku. Lidé a firmy budou přerušit splácení na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Dlužníci musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.

Moratorium se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Za čestné prohlášení 25 tisíc Kč

Finanční správa vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun. O schválení programu na úterním jednání kabinetu informovalo ministerstvo financí. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15 tisíc korun měsíčně.

Cílem je, aby žadatelé získali peníze už během dubna. Podporu správa vyplatí na základě vyplněného formuláře, který zveřejní do 3. dubna. Žádost bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti bude správa přijímat přes datovou schránku, poštou, prostřednictvím podatelen a sběrných boxů umístěných před finančními úřady.

Zaměstnáváte někoho z rodiny?

Vláda také schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy.

„Definitivně jsme schválili parametry a podmínky programu Antivirus (s kurzarbeitem), který bude startovat 1. dubna,“ uvedla v úterý Maláčová.

Podporu je možné získat za období od 12. března, kdy začal platit nouzový stav. Program má zatím trvat do konce dubna. Ministerstvo práce výdaje za dva březnové týdny spočítalo na 10,9 miliardy korun. Celkové náklady do konce dubna by tak mohly činit přes tři desítky miliard. Podle ministryně může případně vláda rozhodnout o prodloužení programu podle vývoje situace.

Úvěry nově pro OSVČ

Vláda ve středu také na návrh ministryně financí Aleny Schillerové schválila rovněž novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Rozšiřuje okruh úvěrů s maximální sankcí za opožděné splátky. Nově to bude i pro úvěry OSVČ. Sněmovna by tyto i další předlohy měla projednat ve stavu legislativní nouze.

Odklad nájemného pro podnikatele

Firmy a OSVČ, které musely kvůli opatřením v kontextu s pandemií koronaviru uzavřít provoz, budou moci využít možnost odkladu nájemného. Ochranná lhůta poplyne od 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav a potrvá do 30. června 2020. Návrh zákona schválila vláda, nyní půjde ve stavu legislativní nouze do Poslanecké sněmovny.

„Pronajímatel tak nebude moci dát podnikateli výpověď, pokud neschopnost platit nájem souvisí s pandemií,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Na uhrazení splátek budou mít dva roky, do 31. března 2022. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce.“ Opatření se týká podnikatelských subjektů obecně.

MPO se v návrhu inspirovalo v Německu. „Firmy v Německu musí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce,“ dodává Karel Havlíček.

Sdílet článek