24. 4. 2024, aktualizováno 24. 4. 2024

Každou výstavbu provází spousta papírování. To ale není na škodu – jde totiž taky o podepsání smluv, které chrání právně vás i realizační firmu. Nezáleží přitom, jestli se jedná o rekonstrukci bytu nebo novostavbu rodinného domu. V každém případě se takovou administrativu nevyplatí podcenit.

Důležitým milníkem stavby je podpis předávacího protokolu. Tím končí pracovní fáze, při které za stavbu zodpovídá firma. Odpovědnost tady přechází na vás jakožto na investora/objednatele. Ještě předtím si ale pečlivě zkontrolujte, jestli je výsledek opravdu bezchybný. Můžete totiž stavbu převzít s výhradami, a zároveň její nedostatky „reklamovat“.  

Stavba končí podpisem předávacího protokolu

Cesta stavební administrativy obvykle začíná na stavebním úřadě. Sem půjdete žádat o povolení záměru a někdy si zase vystačíte i bez něj. Všechno záleží na kategorii stavby a rozsahu prací. Ty do detailu definuje stavební zákon.

První krok máte za sebou a už víte, že nechcete pracovat svépomocí? Nezapomeňte s najatou realizační firmou podepsat smlouvu o dílo. Pro vás to znamená právní záštitu, že práce bude zakončená v domluveném termínu, za dohodnutou cenu, a navíc bez nedodělků a vad. Firma se pak takovou smlouvou chrání proti neoprávněné reklamaci ze strany zákazníka.

Podívejte se pro jistotu i na další dokumenty, které potřebujete během celého stavebního procesu. 

Ve finále stavby se konečně dostane na předávací protokol. Jakmile ho podepíší obě strany, je zakázka hotová. Jako zákazník (objednatel) máte dokonce zákonnou povinnost dokončené dílo převzít. Rozhodně to ale neznamená, že se nemůžete ohradit proti případným vadám a nekvalitnímu výsledku.

Legislativu pro předávání stavby najdete v občanském zákoníku 

Z právního pohledu pojednává o předání stavby nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.). Podstatnou část obsahuje jeho 8. díl s názvem „Dílo“. Najdete tu popis celého procesu stavby, a s tím taky legislativní vztah mezi zhotovitelem (realizační firmou nebo řemeslníkem) a objednatelem díla (tím jste vy). Konkrétně převzetí stavby se nachází v paragrafu 2628.

V ideálním případě bude výsledná stavba bez chyb. Tomu předchází důsledná kontrola v průběhu prací – jako objednatel na ní máte plné právo (jak udává § 2593). V praxi za vás takovou kontrolu zajišťuje stavební dozor.  Pokud zjistíte, že zhotovitel neplní svoje povinnosti, můžete po něm žádat nápravu. V případě, že firma nápravu nezajistí a dál porušuje smluvní podmínky, můžete od smlouvy odstoupit.

Co v předávacím protokolu nemůže chybět

Podle občanského zákoníku (§ 2628) nesmíte odmítnout převzetí stavby kvůli drobným vadám. Pokud ovšem takové vady neomezují užívání stavby ať už funkčně, nebo esteticky. Proto máte hned 2 možnosti, jak k výsledku stavby přistupovat: přijmout dílo bez výhrad nebo s výhradami.

Výhrady zahrnují všechny vady a nedostatky stavby, které neodpovídají smlouvě. Pozor na převzetí díla bez výhrad! Jestliže po podepsání protokolu objevíte zjevné vady, soud vám nejspíš nepřizná právo na jejich „reklamaci“.

Předávací protokol zpravidla donese zhotovitel. V opačném případě ho o sepsání protokolu požádejte vy. Pohlídejte si, aby obsahoval tyto části:

  1. Specifikace konkrétní smlouvy o dílo, ke které se předávací protokol váže.
  2. Identifikační údaje zhotovitele a objednatele.
  3. Prohlášení o převzetí díla ve stavu, který odpovídá podmínkám ve smlouvě. Ale s výjimkou vad v daném rozsahu (pokud se nějaké vyskytly).
  4. Způsob, jakým dojde k odstranění uvedených vad, včetně opravné lhůty.
  5. Dodatek, který popisuje, že se na díle nevylučují skryté vady nápravu skrytých vad totiž můžete vymáhat zpětně.     
  6. Datum s podpisem předávající a přejímající strany.

Co pomůže k plynulé stavbě bez zbytečných problémů a reklamací? Rozhodně spolupráce s ověřenými profíky. Takové najdete i na našem portále. Zadejte si bezplatnou poptávku a my vás spojíme s řemeslníky a firmami z okolí. 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav Vilímec
Ladislav Vilímec
1 měsíc před

Rád bych koupil nedokončenou stavbu, která měla být zkolaudována v roce 1989. Majiteli umřela manželka tak zůstal bez prostředků a v nemovitosti dosud žije. Asi by se musel udělat doplňkový projekt. Jaké mohou být problémy? Dům je dostavěný. Počítám, že byse musela udělat nová střecha z elektro došek, tepelné čerpadlo, sádrokarton v jednom patře atd v 1patře nová okna, zateplené opláštění budovy. Jsem ZTP v důchodu moc bych asi nepomohl. Většina oprav je na dotace
Děkuji. Ladislav Vilímec

1
0
Přidejte svůj názor.x