Když už trávíte dlouhé dny na stavbě a v dílně, měli byste se cítit pohodlně. A taky mít jistotu, že vás oblečení ochrání před případným zraněním. Připravili jsme proto malý přehled pracovních oděvů a možností, které se v této oblasti nabízí. A protože vám chceme práci zpříjemnit, najdete v článku odkazy na řadu pracovních oděvů CERVA za bezkonkurenční ceny.

Pracovní oděvy musí pro své zaměstnance zajistit zaměstnavatel. Konkrétní podmínky stanovuje zákoník práce, který říká: v prostředí, kde oblečení a obuv podléhají při práci znečištění, velkému opotřebení nebo plní ochrannou funkci, je zaměstnavatel povinen vybavit zaměstnance pracovními oděvy a pracovní obuví. V tu chvíli se jedná o osobní ochranné pracovní prostředky, kterým jsme věnovali náš minulý článek.

Teď už se ale podívejme na to, z čeho všeho můžete u pracovních oděvů vybírat.

Pracovní kalhoty

S laclem nebo do pasu, každému vyhovuje něco jiného. Pracovní kalhoty s kšandami oceníte hlavně v zimě, protože vám udrží záda v teple. A taky poskytují větší „úložný prostor“ v oblasti hrudníku. Pokud pracujete s motorovou nebo ruční řetězovou pilou, s ostrými předměty a zařízeními, pak byste určitě měli sáhnout po protipořezových kalhotách. Ty mají mezi svrchní látkou a podšívkou speciální vložku z dlouhých vláken. Pokud pila vrchní látku prořízne, vlákna se namotají do řetězu a tím ho zablokují.

V „naší kolekci“ oděvů si můžete pořídit pracovní kalhoty už od 669 Kč. V nabídce najdete například populární kalhoty DAYBORO vyrobené ze speciálního elastického materiálu TRIFIBETEX®. Jedná se o směs tří odlišných vláken, z nichž každé dodává kalhotám specifické vlastnosti: bavlna zajišťuje měkkost a prodyšnost, polyester propůjčuje látce pevnost a spandex zlepšuje pružnost. Takové pracovní kalhoty vám tedy umožní volný pohyb, nebudou vás nikde škrtit a zároveň odolají poškození a ušpinění.

pracovní kalhoty DAYBORO v petrolejové barvě
U pracovních kalhot DAYBORO oceníte i přední multifunkční kapsy s poutky na nářadí.

V letních měsících budete možná raději za pracovní šortky, zatímco v zimě přijdou vhod zateplené pracovní kalhoty. Širokou nabídku zimních pracovních oděvů má například český výrobce Canis nebo německý Englebert Strauss. Nutno dodat, že tito dodavatelé myslí i na ženy –⁠ v jejich sortimentu najdete hned několik druhů dámských pracovních kalhot.

Pracovní rukavice

Ruce jsou namáhané při jakémkoli řemeslu a zaslouží si proto odpovídající ochranu. Jak ale vybrat ty správné pracovní rukavice? V první řadě si řekněte, proti čemu by vás měly ochránit a k jaké činnosti je potřebujete. Například pracovní kožené rukavice se hodí při práci na stavbě i na zahradě, jsou odolné, pohodlné a dlouho vydrží. Pokud ale hledáte ochranu proti proříznutí a vysokým teplotám, zvolte kevlarové rukavice.

Při hledání vhodných pracovních rukavic vám můžou pomoct i technické normy. Pokud jde o pracovní rukavice, existují hned tři:

  • EN ISO 21420: stanovuje obecné požadavky pro ochranné rukavice
  • EN 388+A1: věnuje se rukavicím odolným proti mechanickému poškození
  • EN 407 ED.2: zabývá se rukavicemi proti tepelným rizikům (vysokým teplotám/ohni)

Ani my jsme na rukavice nezapomněli a na e-shopu Kozla je seženete už od 29 Kč.

pracovní rukavice od firmy CERVA v černé barvě
Rukavice polomáčené v polyuretanu,
se kterými můžete ovládat
i dotykovou obrazovku.
Kupujte na e-shopu Kozla.

Pracovní obuv

Stejně jako v případě rukavic, i při výběru obuvi se nejdřív zamyslete nad tím, jaká rizika vás v práci čekají. Pamatujte na to, že pracovní obuv neznamená automaticky ochrannou nebo dokonce bezpečnostní obuv. Tyto kategorie se navzájem liší podle toho, jaký typ ochrany vám boty poskytují. Přehledně to shrnuje článek firmy TOMIS.

Dobrá zpráva je, že nabídka pracovní obuvi je dnes opravdu široká. Ať už hledáte lehké nebo vysoké pracovní boty, s ocelovou špičkou nebo zimní model, určitě si vyberete. Můžete zavítat ke známým prodejcům, jako je uvex, Canis nebo třeba Caterpillar. Možná vás ale překvapí, že pracovní obuv dnes seženete třeba i u značky Puma.

Doplňte svůj „pracovní šatník“ o praktická trička a pohodlné mikiny

Nemají sice žádnou speciální ochrannou funkci, ale rozhodně se hodí je ve skříni mít. Trička a mikiny CERVA jsme proto zařadili i do našeho výběru pracovních oděvů a vy si je můžete pořídit za bezkonkurenční ceny. A taky máme jednu specialitu – flanelovou košili, se kterou budete ten NEJstylovější řemeslník.

Kompletní pracovní oděv, mikina a kalhoty DAYBORO.
Oblékněte se i vy od hlavy až k patě.

Všechny vybrané produkty najdete na e-shopu našeho dlouholetého partnera, Velkopopovického Kozla. A pokud byste chtěli ještě větší slevu, zaregistrujte se u nás. Jednou za čas pořádáme speciální akce a odměňujeme aktivní řemeslníky.