23. 1. 2024, aktualizováno 24. 1. 2024

Data z našeho portálu mluví jasně – Češi v uplynulém roce realizovali ještě víc opatření pro úsporu energií. Za zvýšenou poptávku můžou hlavně vyšší ceny elektřiny a plynu, další podíl na ní mají nové dotace od státu. Zájem o velké práce, jako je stavba nebo rekonstrukce domu, naopak klesl.

Pokud jde o úsporná opatření, největší nárůst se týkal celkového zateplení (+28 %) a zateplení fasád (+26 %). O 22 procent vzrostla taky poptávka po instalaci nových plastových oken, 15procentní růst se týkal výměny a servisu kotlů.  

Už v roce 2022 poptávali lidé častěji realizace vedoucí k úsporným opatřením – třeba zateplovací práce tehdy vzrostly o 25 %.

„Ukazuje se, že lidé jsou už opatrnější. Extrémně vysoké ceny energií v roce 2022 přiměly řadu z nich zamyslet se, jak do budoucna snížit spotřebu, a tím i náklady. A zateplení je v tomto směru velmi efektivní. Pokud je provedeno správně, dokáže snížit náklady na vytápění až o 60 procent,“ uvedl Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.

Výkonný ředitel našeho portálu ve Studiu ČT 24.

S úsporou energií pomáhají státní dotace 

Poptávku po úsporných opatřeních na druhé straně pozitivně ovlivňuje širší nabídka dotací z programu Nová zelená úsporám

„Pro maximální úsporu a získání co nejvýhodnější dotace se vyplatí se konzultovat návrh s energetickými specialisty. Pokud se lidé rozhodnou pro pořízení obnovitelných zdrojů energie, je lepší svěřit instalaci odborníkům. Některé dotace to dokonce vyžadují. S konkrétními podmínkami opět poradí energetičtí specialisté,“ upřesňuje Lajla Hradilová-Kotačková, marketingová manažerka firmy V-systém elektro.

Komplexní práce v posledních letech netáhly 

Skoro o třetinu meziročně klesla poptávka po velkých pracích, jako je hrubá stavba a stavba domu (−29 %) a rekonstrukce domů a bytů (−30 %). V těchto kategoriích došlo k poklesu už v roce 2022, a to téměř o polovinu ve srovnání s rokem 2021. Zaznamenali jsme taky menší zájem o rekonstrukce koupelen a kuchyní (−20 %).

Za výrazným propadem poptávky stojí hned několik věcí. V první řadě je to cena řemeslných zakázek, které meziročně stoupla o 14 %. Nejvíc právě u zmíněných velkých prací. K poklesu přispěl taky výrazně nižší zájem o hypoteční úvěry, daný vysokou mírou úrokových sazeb. V neposlední řadě jsou na vině stále vysoké ceny materiálů a energií. 

Pro rok 2024 se v oblasti stavby domů a velkých rekonstrukcí neočekávají výrazné změny. Stavební práce sice nově podléhají snížené 12% sazbě DPH, ale spolu s drahými energiemi a materiály zůstanou ceny prací spíš stejné, než aby klesaly. Novou výstavbu domů můžou motivovat úrokové sazby hypoték, které začaly pomalu klesat už na konci roku 2023. Otázkou zůstává, jestli developeři takovou situaci nevyužijí ke zdražení nemovitostí.  

Pozvolný nárůst poptávky se odhaduje u částečných rekonstrukcí (koupelny, kuchyně), podlahářských a fasádních prací nebo služeb truhlářů. K většímu zájmu můžou dopomoct taky rostoucí reálné mzdy a nižší inflace.

Od podzimu 2023 se daří řemeslníkům

Obecně poptávka po řemeslných pracích od října 2023 rostla. Podle našich dat pak došlo meziročně k nejvyššímu nárůstu v kategorii revize elektroinstalace (+59 %), hydroizolace domů (+50 %) a instalace stínicí techniky (+48 %). Větší zájem byl také o výškové práce (+20 %), výkopové práce (+14 %) a zemní práce (+13 %). 

Lidé zároveň častěji poptávali pomoc v domácnosti. O 22 procent vzrostla poptávka po úklidových pracích, o 16 procent pak služby hodinových manželů. Naopak beze změny zůstaly kategorie instalatérských prací, malířství a sádrokartonářských prací.

Čekací doba na řemeslníky se zkrátí 

Sehnat řemeslníky bude do budoucna snazší než v posledních letech. Na portálu NejŘemeslníci.cz evidujeme výrazný nárůst nově registrovaných dodavatelů. Od července do prosince 2023 stoupl jejich počet o 47 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Rekordní počet registrací jsme zaznamenali v listopadu 2023 – meziroční nárůst činil 98 %. 

„Řemeslníci aktivně shánějí práci a klasické způsoby, jako doporučení známých a offline reklama, už nestačí. Investují proto víc do prezentace na internetu. Pro lidi, kteří teď budou shánět firmu na rekonstrukci nebo řemeslníky, je to dobrá zpráva. Mohou si vybrat z většího počtu dodavatelů a zkrátí se také čekací lhůty, “ vysvětluje situaci Martin Ekrt. 

Jeho slova tak potvrzují výsledky průzkumu, který jsem provedli mezi dodavateli v létě loňského roku. Celá pětina (z více než 1000 respondentů) očekávala do konce roku 2023 menší počet zakázek, 45 % pak odhadovalo, že se objem práce nezmění.

Pokud hledáte řemeslníka už teď, můžete si u nás rovnou zadat poptávku. Je to zdarma.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x