6. 3. 2021, aktualizováno 10. 2. 2023

Jde o dva nejčastěji používané materiály k zateplení fasády. Jak bílý EPS (fasádní polystyren), tak i MW (minerální izolace) mají celou řadu předností. V čem se navzájem liší? Který z nich má menší hmotnost a který lépe izoluje hluk? Máme pro vás odpovědi na tyto i další otázky. 

Výběr materiálu je pro efektivní zateplení domu stěžejní. Aby pro vás bylo rozhodování jednodušší, zkuste si nejdřív odpovědět na následující: 

  1. Co přesně od izolantu čekáme? Chceme, aby hlavně snížil úniky tepla, nebo potřebujeme i zvukovou izolaci? 
  1. Jaké požadavky na protipožární vlastnosti izolace / zateplovacího systému platí pro náš dům?
  1. Jaký dům zateplujeme? Novostavbu, nebo spíš starší dům, kde se drží vlhkost?

Tepelně-izolační vlastnosti, schopnost tlumit hluk, třída reakce na oheň a paropropustnost patří totiž k těm hlavním parametrům, které byste měli při výběru izolantu sledovat. Pojďme se na ně tedy podívat. V článku postupně porovnáme jednotlivé parametry izolantů v rámci vnějšího kontaktního zateplovacího systému (ETICS).

Teplo, sucho, klid a ochrana před požárem. Který izolant splní úkol líp? 

Fasádní polystyren a minerální vata izolují teplo zhruba stejně. Můžeme to porovnat podle tzv. součinitele tepelné vodivosti, který se značí řeckým písmenem lambda (λ). Platí, že čím menší hodnota, tím lépe. EPS má λ = 0,030–0,040 W/m.K, tepelná vodivost minerální izolace pro systémy ETICS je λ = 0,034–0,041 W/m.K. 

U akustických vlastností se ale hodnoty už liší. Minerální vata je totiž těžší a hutnější než EPS, a tak i lépe tlumí hluk přicházející zvenčí. Odborně řečeno: má lepší vzduchovou neprůzvučnost. Při testování na „želozobetonové“ referenční stěně se dokonce ukázalo, že zatímco MW s „tlouštkou“ 200 mm zlepšila vzduchovou neprůzvučnost stěny o 2 dB, bílý EPS ji o 4 dB zhoršil (na jiných typech stěn budou hodnoty zhoršení/zlepšení samozřejmě jiné).  

Věděli jste, že když se změní vzduchová neprůzvučnost o 3dB, vnímáme to jako 50% změnu v hlasitosti? Tedy daný zvuk se znám zdá buď o 50 % hlučnější nebo o 50 % tišší.Pokud zateplujete starší a vlhkou stavbu, sáhněte spíš po minerální vatě. Má totiž lepší paropropustnost, což znamená, že z fasády lépe odvádí vodní páru (ta se nakonec odpaří finální vrstvou, omítkou). 

Paropropustnost materiálu se hodnotí pomocí tzv. faktoru difuzního odporu (μ). Ten udává, kolikrát lépe propouští vodní páru nehybná vrstva vzduchu v porovnání s izolantem stejné tloušťky. Faktor difuzního odporu vzduchu je μ = 1 a stejná hodnota platí i pro minerální izolaci. Oproti tomu, u EPS je μ = 20–40. 

role minerální vaty naskládané na sobě
řemeslník přikládá polystyren na stěnu domu
Polystyren se vyrábí v deskách, minerální izolaci koupíte i v rolích.

Co se týče protipožárních vlastností, dělí se stavební materiály do tříd reakce na oheň. Minerální izolace spadá do třídy A1, což znamená, že vůbec nepřispívá k růstu požáru. Jednoduše řečeno: minerální izolace nemůže vzplanout, a to díky svému anorganickému složení, které je přirozeně nehořlavé. 

Polystyren na tom ale tak dobře není. Spadá do třídy reakce na oheň E, což jsou jednoznačně hořlavé materiály. Nicméně v případě zateplení pomocí ETICS se stanovují parametry požární odolnosti nejen pro samotný izolant, ale také pro celý zateplovací systém. Tedy například u budov do výšky 12 m může být budova zateplená izolantem s třídou reakce na oheň E, pokud celý systém spadá do třídy B. Toho lze dosáhnout volbou správného souvrství (izolant, lepidlo, perlinka a tenkovrstvá omítka), které je zkoušeno přímo výrobcem ETICS.

A jak je to s budovami nad 12 m? 

  • Domy s výškou 12–22,5 m: možno použít EPS, ale je nutné aplikovat zároveň protipožární pásy z minerální izolace. Alternativu představuje izolant ISOVER Twinner, který má dvě vrstvy: jednu z EPS a druhou z minerální vaty. 
  • Budovy nad 22,5 m: musí mít zateplení provedené kompletně z minerální vaty. 

Zatím to vypadá na jednoznačné 1:0 pro minerální izolaci, ale je pár vlastností, v nichž má polystyren navrch. 

  1. Je levnější. Podívejte se na srovnání orientačních cen: 
Druh izolantucena za m² (tl. 120 mm) bez DPHcena za m² (tl. 160 mm) bez DPH cena za m² (tl. 200 mm) bez DPH
EPS 70 F, desky o rozměrech 1000 × 500 mm s λ = 0,039 W/m.K 150–432 Kč460–570 Kč240–720 Kč
minerální izolace s podélnými vlákny, desky o rozměrech 1000 × 600 mm s λ = 0,035 W/m.K 620–795 Kč990–1056 Kč1240–1320 Kč

Ale pozor, izolant tvoří jenom část z celkových nákladů. Musíte připočíst i další materiál na zateplení, jako jsou hmoždinky, lepidla, perlinka apod. Orientační cenu konkrétně pro váš dům vám spočítají například kalkulátory Weber, Baumit Quido nebo Cemix. Případně můžete využít i kalkulátor hmoždinek od ISOVER. 

Anebo se obraťte přímo na tým odborníků v Centru technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Tam vám zdarma zpracují kalkulaci včetně ceníkových cen, poradí s výběrem materiálu, se skladbou zateplení i s obecným montážním postupem. A taky vám případně pošlou potřebné technické listy nebo vyhledají nejbližšího distributora. 

  1. K práci s ním nepotřebujete ochranné pomůcky, zatímco u minerální izolace ano. Při řezání a aplikaci izolace se totiž uvolňují vlákna, která vás mohou dráždit. Proto se doporučuje nasadit brýle, rukavice, obléct dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv, případně kombinézu.
  2. Je hmotností lehčí, takže tolik nezatíží konstrukci domu a bude se vám s ním líp pracovat. Zároveň ale zůstává mechanicky odolnější než minerální izolace (má vyšší pevnost v tahu i v tlaku).
  3. Jeho ukotvení je snazší. Existují zateplovací systémy, kde se polystyren kotví pouhým lepením. V ostatních případech se ještě přidávají hmoždinky, ty ale bývají v menším počtu a s menším talířkem než u minerální izolace. 

Proč se nevyplatí na izolantech šetřit? A jak můžete získat dotaci na zateplení? To se dozvíte v našem článku o cenách izolace.


Svěřte zateplení profíkům. Známe ty nejlepší 

Jestli nechcete dělat zateplení fasády svépomocí, zadejte si u nás zdarma poptávku. My ji rozešleme vhodným firmám a řemeslníkům ve vašem okolí a vy si pak jen vyberete z jejich nabídek. Výhodou je, že všechny dodavatele ověřujeme, můžete si prohlédnout jejich práce i hodnocení jejich předchozích zákazníků. Díky tomu víte, do čeho jdete. 

3 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x