17. 3. 2023, aktualizováno 27. 3. 2023

Chraňte svůj majetek. A chraňte ho správně. Na vybavení, které máte doma, byste si měli sjednat pojištění domácnosti. Budete mít jistotu, že v případě škody nezůstanete bez peněz. 

Pojištění domácnosti se vztahuje na všechny věci, které se fyzicky nacházejí v domácnosti a které můžete odnést: nábytek, koberce, světla, elektronika, sportovní vybavení, oblečení, další věci osobní potřeby, cennosti nebo šperky. Některé pojišťovny do něj počítají i kuchyňskou linku, obložení stěn nebo plovoucí podlahy. 

Pak je tu pojistné nebezpečí neboli možná příčina vzniku pojistné události. Standardní pojištění domácnosti běžně zahrnuje: živelné pohromy, povodeň a záplavu, vodovodní škody, loupež nebo krádež a vandalismus. Některá méně častá rizika si můžete připojistit, například přepětí nebo zkrat v elektrické síti, rozbití skel a další. 

Dejte pozor: každé pojištění domácnosti kryje pouze nebezpečí stanovená ve smlouvě. Nechrání tedy váš majetek proti jakémukoliv zničení nebo ztrátě.

Co zvířata? A věci ve sklepě? 

Některé věci týkající se pojištění nemusí být na první pohled jasné nebo jednoznačné. Pokusili jsme se je objasnit: 

 • Vybrané pevné části domu nebo bytu: Obklady, podlahy, radiátory, kotel a vše, co je se stavbou pevně spojené, většinou patří do pojištění nemovitosti. V případě, že ale nemáte svou nemovitost pojištěnou, můžou tyto části spadat i do pojištění domácnosti jako tzv. stavební součásti. 
 • Vybrané prostory: Zahrady, sklepy, kočárkárny, balkony a terasy jsou prostory, u kterých se vždycky zajímejte, jestli věci na nich umístěné patří do pojištění nebo ne. Nemusí být zahrnuté v základu, ale třeba za příplatek. 
 • Domácí zvířata: Většinu běžně chovaných domácích zvířat pojištění domácnosti kryje. Přesto si tuhle informaci raději u pojišťovny ověřte. Na pozoru buďte u hospodářských zvířat chovaných za účelem podnikání a exotických druhů zvířat. První skupina do pojištění domácnosti nepatří, u druhé skupiny se obvykle budete muset dohodnout s pojišťovnou na individuálním připojištění.
 • Okenní skla nebo umělecká díla jsou taky předměty, na které se nemusí vztahovat běžné základní pojištění a v přístupu pojišťoven narazíte na rozdíly.
 • Způsob odcizení věcí . Krádež a loupež nejsou z pohledu pojišťoven stejné techniky. To může také způsobit nepříjemná nedorozumění. Některé pojišťovny bude také zajímat stupeň zabezpečení vaší domácnosti (například oken a dveří).

Výluky z pojištění domácnosti 

Každá pojišťovna má podmínky nastavené trochu jinak. Pokud se pojištění nevztahuje na některé předměty, nebezpečí nebo prostory, jde o tzv. výluky.

Co nejčastěji najdete ve výlukách z pojištění domácnosti?

 • věci, které slouží k podnikání
 • motorová vozidla
 • hotovost, některé cennosti a umělecká díla
 • věci podnájemníků
 • letenky, jízdenky, vstupenky
 • škody vzniklé v důsledku výjimečných událostí, jako jsou války nebo terorismus
 • škody vzniklé úmyslným jednáním nebo z hrubé nedbalosti pojištěného

Vždycky si proto pečlivě pročtěte smlouvu a pojistné podmínky dané pojišťovny. Všímejte si taky pojistných limitů, které můžou být stanovené pro jednotlivé věci nebo jednotlivá nebezpečí

Pokud vám bude něco v rozsahu pojištění chybět, ptejte se. Spousta situací se dá vyřešit pomocí individuálního pojištění.

3 nejčastější omyly v pojištění domácnosti

Vyznat se ve všech pojmech může být někdy oříšek. Vybrali jsme proto tři nejčastější omyly, týkající se pojištění domácnosti.

  1. Pojištění domácnosti není součástí pojištění nemovitosti
  2. S pojištěním nemovitosti nemáte automaticky vyřešené i pojištění domácnosti. Jde o 2 rozdílné produkty (liší se předmětem pojištění):
   • Pojištění nemovitosti chrání samotnou stavbu, například stěny, stropy, okna nebo střechu.
   • Pojištění domácnosti zahrnuje veškeré movité věci, které se nacházejí v domě nebo bytě a můžete které můžete z domácnosti odnést.
  3. Pojištění domácnosti kryje škody nejen v bytech, ale i v domech a rekreačních objektech
  4. Někteří majitelé nemovitostí mají zato, že pojištění domácnosti platí jen pro byty a pojištění nemovitosti jen pro domy. Přitom jak pojištění nemovitosti (stavby), tak pojištění domácnosti (vybavení) můžete uzavřít pro dům, byt, chatu či chalupu. Samozřejmě v případě bytu za pojištění domu odpovídá společenství vlastníků jednotek nebo družstvo.
  5. Pozor na podpojištění nebo přepojištění
  6. Správně stanovená pojistná částka je alfou a omegou každé pojistky. Vycházejte ze skutečné hodnoty pojištěných věcí. Tou je cena, za kterou můžete věc běžně koupit. Občas se stává, že tuto částku v rychlosti odhadnete a vaše domácnost může být podpojištěná nebo naopak přepojištěná. Co to znamená?
   • Podpojištění = domácnost je pojištěná na nižší částku, než je skutečné hodnota věcí v ní. Kdyby došlo k pojistné události, vyplacená částka vám nové věci nezaplatí.
   • Navíc, pojišťovna vás může za

podpojištění penalizovat

  • Jak? Například pokud je hodnota vybavení vaší domácnosti 1 000 000 Kč, pojištění uzavřete na 500 000 Kč a škoda zničí veškeré vybavení, může vám pojišťovna vyplatit jen 50 % z 500 000 Kč, tedy 250 000 Kč.
  • Přepojištění = domácnost je pojištěná na vyšší částku, než je hodnota vybavení. Pokud ale dojde k pojistné události, pojišťovna vám nevyplatí víc. Jen budete platit dražší pojištění.
  • Příklad: hodnota vybavení domácnosti je 1 000 000 Kč, pojištění uzavřete na 2 000 000 Kč. Škoda vám zničí všechno, ale pojišťovna vyplatí maximálně 1 000 000 Kč.

Porovnávejte a pravidelně aktualizujte smlouvu

I pojištění domácnosti doporučujeme pravidelně aktualizovat. Ideálně jednou za 2 roky. Hodnota věcí ve vaší domácnosti v čase roste. Obvykle pořizujete nové modernější spotřebiče, sportovní věci a jak děti stárnou, přibývá další vybavení. Nezapomeňte zkontrolovat pojištění domácnosti také po každé rekonstrukci.

Výběr nejlepšího pojištění vám usnadní Srovnejto.cz. V jejich kalkulačce můžete jednoduše z pohodlí domova získat přehled nabídek pojištění domácnosti od více pojišťoven a srovnat, které je pro vás nejvýhodnější. Vybranou nabídku vám specialisté pomůžou sjednat online, aniž byste někam museli. 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x