
17. 3. 2023, aktualizováno 27. 3. 2023
Chraňte svůj majetek. A chraňte ho správně. Na vybavení, které máte doma, byste si měli sjednat pojištění domácnosti. Budete mít jistotu, že v případě škody nezůstanete bez peněz.
Pojištění domácnosti se vztahuje na všechny věci, které se fyzicky nacházejí v domácnosti a které můžete odnést: nábytek, koberce, světla, elektronika, sportovní vybavení, oblečení, další věci osobní potřeby, cennosti nebo šperky. Některé pojišťovny do něj počítají i kuchyňskou linku, obložení stěn nebo plovoucí podlahy.
Pak je tu pojistné nebezpečí neboli možná příčina vzniku pojistné události. Standardní pojištění domácnosti běžně zahrnuje: živelné pohromy, povodeň a záplavu, vodovodní škody, loupež nebo krádež a vandalismus. Některá méně častá rizika si můžete připojistit, například přepětí nebo zkrat v elektrické síti, rozbití skel a další.
Dejte pozor: každé pojištění domácnosti kryje pouze nebezpečí stanovená ve smlouvě. Nechrání tedy váš majetek proti jakémukoliv zničení nebo ztrátě.
Co zvířata? A věci ve sklepě?
Některé věci týkající se pojištění nemusí být na první pohled jasné nebo jednoznačné. Pokusili jsme se je objasnit:
- Vybrané pevné části domu nebo bytu: Obklady, podlahy, radiátory, kotel a vše, co je se stavbou pevně spojené, většinou patří do pojištění nemovitosti. V případě, že ale nemáte svou nemovitost pojištěnou, můžou tyto části spadat i do pojištění domácnosti jako tzv. stavební součásti.
- Vybrané prostory: Zahrady, sklepy, kočárkárny, balkony a terasy jsou prostory, u kterých se vždycky zajímejte, jestli věci na nich umístěné patří do pojištění nebo ne. Nemusí být zahrnuté v základu, ale třeba za příplatek.
- Domácí zvířata: Většinu běžně chovaných domácích zvířat pojištění domácnosti kryje. Přesto si tuhle informaci raději u pojišťovny ověřte. Na pozoru buďte u hospodářských zvířat chovaných za účelem podnikání a exotických druhů zvířat. První skupina do pojištění domácnosti nepatří, u druhé skupiny se obvykle budete muset dohodnout s pojišťovnou na individuálním připojištění.
- Okenní skla nebo umělecká díla jsou taky předměty, na které se nemusí vztahovat běžné základní pojištění a v přístupu pojišťoven narazíte na rozdíly.
- Způsob odcizení věcí . Krádež a loupež nejsou z pohledu pojišťoven stejné techniky. To může také způsobit nepříjemná nedorozumění. Některé pojišťovny bude také zajímat stupeň zabezpečení vaší domácnosti (například oken a dveří).
Výluky z pojištění domácnosti
Každá pojišťovna má podmínky nastavené trochu jinak. Pokud se pojištění nevztahuje na některé předměty, nebezpečí nebo prostory, jde o tzv. výluky.
Co nejčastěji najdete ve výlukách z pojištění domácnosti?
- věci, které slouží k podnikání
- motorová vozidla
- hotovost, některé cennosti a umělecká díla
- věci podnájemníků
- letenky, jízdenky, vstupenky
- škody vzniklé v důsledku výjimečných událostí, jako jsou války nebo terorismus
- škody vzniklé úmyslným jednáním nebo z hrubé nedbalosti pojištěného
Vždycky si proto pečlivě pročtěte smlouvu a pojistné podmínky dané pojišťovny. Všímejte si taky pojistných limitů, které můžou být stanovené pro jednotlivé věci nebo jednotlivá nebezpečí
Pokud vám bude něco v rozsahu pojištění chybět, ptejte se. Spousta situací se dá vyřešit pomocí individuálního pojištění.
3 nejčastější omyly v pojištění domácnosti
Vyznat se ve všech pojmech může být někdy oříšek. Vybrali jsme proto tři nejčastější omyly, týkající se pojištění domácnosti.
-
- Pojištění domácnosti není součástí pojištění nemovitosti S pojištěním nemovitosti nemáte automaticky vyřešené i pojištění domácnosti. Jde o 2 rozdílné produkty (liší se předmětem pojištění):
-
- Pojištění nemovitosti chrání samotnou stavbu, například stěny, stropy, okna nebo střechu.
- Pojištění domácnosti zahrnuje veškeré movité věci, které se nacházejí v domě nebo bytě a můžete které můžete z domácnosti odnést.
- Pojištění domácnosti kryje škody nejen v bytech, ale i v domech a rekreačních objektech Někteří majitelé nemovitostí mají zato, že pojištění domácnosti platí jen pro byty a pojištění nemovitosti jen pro domy. Přitom jak pojištění nemovitosti (stavby), tak pojištění domácnosti (vybavení) můžete uzavřít pro dům, byt, chatu či chalupu. Samozřejmě v případě bytu za pojištění domu odpovídá společenství vlastníků jednotek nebo družstvo.
- Pozor na podpojištění nebo přepojištění Správně stanovená pojistná částka je alfou a omegou každé pojistky. Vycházejte ze skutečné hodnoty pojištěných věcí. Tou je cena, za kterou můžete věc běžně koupit. Občas se stává, že tuto částku v rychlosti odhadnete a vaše domácnost může být podpojištěná nebo naopak přepojištěná. Co to znamená?
-
- Podpojištění = domácnost je pojištěná na nižší částku, než je skutečné hodnota věcí v ní. Kdyby došlo k pojistné události, vyplacená částka vám nové věci nezaplatí. Navíc, pojišťovna vás může za
podpojištění penalizovat
-
- Jak? Například pokud je hodnota vybavení vaší domácnosti 1 000 000 Kč, pojištění uzavřete na 500 000 Kč a škoda zničí veškeré vybavení, může vám pojišťovna vyplatit jen 50 % z 500 000 Kč, tedy 250 000 Kč.
- Přepojištění = domácnost je pojištěná na vyšší částku, než je hodnota vybavení. Pokud ale dojde k pojistné události, pojišťovna vám nevyplatí víc. Jen budete platit dražší pojištění. Příklad: hodnota vybavení domácnosti je 1 000 000 Kč, pojištění uzavřete na 2 000 000 Kč. Škoda vám zničí všechno, ale pojišťovna vyplatí maximálně 1 000 000 Kč.
Porovnávejte a pravidelně aktualizujte smlouvu
I pojištění domácnosti doporučujeme pravidelně aktualizovat. Ideálně jednou za 2 roky. Hodnota věcí ve vaší domácnosti v čase roste. Obvykle pořizujete nové modernější spotřebiče, sportovní věci a jak děti stárnou, přibývá další vybavení. Nezapomeňte zkontrolovat pojištění domácnosti také po každé rekonstrukci.
Výběr nejlepšího pojištění vám usnadní Srovnejto.cz. V jejich kalkulačce můžete jednoduše z pohodlí domova získat přehled nabídek pojištění domácnosti od více pojišťoven a srovnat, které je pro vás nejvýhodnější. Vybranou nabídku vám specialisté pomůžou sjednat online, aniž byste někam museli.
Žádné komentáře