Základem fasády je dobrá perlinka

Pro docílení dlouhé životnosti fasád a omítek a zachování jejich bezchybného vzhledu je nutné dbát na kvalitu jednotlivých materiálů. Pokud má jeden komponent nižší životnost než ostatní, výrazně tím zkracuje životnost systému jako celku. Při použití nekvalitní mřížkové tkaniny není zajištěna dostatečná pevnost povrchové úpravy a již po několika týdnech od jejího dokončení se začínají objevovat praskliny vlivem zrání omítky, střídání teplot, větru nebo např. pohybu izolačních desek. Perlinky od Saint-Gobain ADFORS splňují nejnáročnější požadavky na kvalitu a funkčnost materiálu, což dokládá i certifikát Cechu pro zateplovací systémy i označení CE, kterým se pyšní jako jediný výrobce na celoevropském trhu.

Pancéřová mřížka

Nejvíce se perlinky ADFORS Vertex® používají k vyztužování zateplených fasád, kde plní vysoké požadavky na pevnost zateplovacího systému ETICS. Saint-Gobain ADFORS používá k výrobě mřížkových tkanin tzv. E-sklo, díky kterému výrobky splňují normu ETAG004, stanovující minimální zbytkovou pevnost v tahu, s 20% rezervou oproti jiným použitým materiálům (např. čínskému C-sklu), jejichž pevnost balancuje na přípustné hranici. Životnost kontaktního zateplovacího systému je závislá na kvalitě a pevnosti všech prvků fasády, proto se vyplatí používat těžší fasádní perlinku (např. R131 a R117). Ve spodních částech fasády, kde hrozí mechanické poškození např. nárazem míče nebo auta, je doporučeno užít tzv. pancéřové mřížky (např. R267 či R275).

Praktické tipy

• Při napojování perlinky za sebou i vedle sebe dodržujte překryv 10 cm.

• Pro optimální efekt dodržujte pravidlo 2/3 a 1/3, neboli umístěte perlinku do 2/3 tloušťky vrstvy, tedy 1/3 pod povrch.

• Čím větší riziko mechanického poškození hrozí, tím vyšší zvolte plošnou hmotnost perlinky.

• Abyste si byli jistí dlouhou životností fasády, používejte perlinky vyrobené z E-skla

Jak poznat nekvalitní perlinku?

Pokud není uveden výrobce nebo je uveden pouze dovozce perlinky a zároveň je cena podezřele nízká, je pravděpodobné, že jde o nekvalitní výrobek, u kterého hrozí použití levnějšího a méně kvalitního materiálu, tzv. C-skla. Pevnost fasády s touto sítí je nižší a hrozí zvýšené riziko tvorby prasklin. Při ohmatu perlinky se lze přesvědčit o pevnosti ve vazných bodech. Pokud tyto body nedrží dokonale při sobě, hrozí rozpad sítě při ořezávání nebo při aplikaci.