Česko má nové nezávislé hodnocení kvality stavebních materiálů. Je jím projekt Kvalitní Stavební Materiály. Hodnocení kvality se zúčastnily stovky profesionálů – lidé ze stavebních firem, zedníci, pokrývači, klempíři, instalatéři, topenáři a elektrikáři. Hodnotili kvalitu stavebních materiálů v 25 kategoriích hrubé stavby, střech, koupelen a elektroinstalací. Uživatelé a stavebníci se tak nyní mohou dozvědět v nejobsáhlejším nezávislém hodnocení kvality, kteří výrobci vyrábějí nejkvalitnější stavební materiály a porovnat si hodnocení jejich kvality.
„V projektu Kvalitní Stavební Materiály hodnotí kvalitu pouze ti, kteří s materiály denně pracují a mohou tak ze zkušenosti rozeznat rozdíly v kvalitě,“ uvádí Zbyněk Joura, manažer projektu.“ Kvalitu střešních materiálů hodnotí tesaři, klempíři a pokrývači;  kvalitu vybavení do koupelen hodnotí instalatéři; elektroinstalace hodnotí elektrikáři a stavební materiály pro hrubou stavbu hodnotí majitelé a zástupci stavebních firem a zedníci. Získáváme tak nezávislé hodnocení kvality od těch, kteří různé materiály skutečně důkladně znají z vlastní praxe.“
Řemeslníci hodnotí kvalitu stavebních materiálů ze dvou hledisek: 1) na základě vnímání značky stavebních výrobků, 2) na základě hodnocení kvality podle opravdové vlastní zkušenosti.
Hodnocení vnímání značek dle kvality – ocenění NEJLEPŠÍ 2016
Ocenění NEJLEPŠÍ může získat v každé stavební kategorii pouze jedna značka stavebních materiálů, jež bude jako nejlepší ohodnocena největším počtem řemeslníků a zástupců stavebních firem. Ocenění NEJLEPŠÍ je potvrzením jedinečnosti stavebních výrobků a potvrzením vysokého vnímání image značky. Toto ocenění může získat v kategorii pouze jedna firma.


V jednotlivých kategoriích ocenění NEJLEPŠÍ získávají:

KategorieVítězKategorieVítěz
CihlyHeluzPálené taškyTondach
PórobetonyYtongBetonové taškyBramac
Betonové výrobkyBestPlechové krytinyPrefa Aluminiumprodukte
Fasádní systémyWeberHydroizolační fólieFatra
Garážová vrataHörmannStřešní oknaVelux
Plastová oknaVekraStřešní tepelné izolaceRockwool
KomínySchiedelAsfaltové šindeleIko
KotleViessmannPodstřešní fólieDörken
VanyRavakOkapyPrefa Aluminiumprodukte
Sanitární výrobkyJikaElektrické zásuvky a spínačeABB
Vodovodní baterieHansgroheJističeEaton
Podlahové topeníRehauDomovní vstupní systémyABB
RadiátoryKorado

Hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti – ocenění TOP QUALITY 2016
Do hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti řemeslníků byli zařazeni všichni výrobci ve vybrané stavební kategorii. Ocenění TOP QUALITY získávají jen výrobci, s jejichž materiály pracovalo v předešlém roce dostatečně velké množství hodnotících odborníků a jež dosáhli vysokého bodového hodnocení.  „Hodnocené materiály musely získat alespoň 7,5 bodu na desetibodové stupnici,“ uvádí Zbyněk Joura.
V tabulce níže je uvedeno hodnocení vybraných stavebních kategorií a výrobců, kteří získávají ocenění TOP QUALITY 2016.

KategorieVýrobce (v závorce bodové hodnocení kvality)
CihlyWienerberger Porotherm (8,60), Heluz (8,55)
PórobetonyYtong (8,82), Hebel (8,16)
Betonové výrobkyKB Blok (8,59), Best (8,55)
Fasádní systémyWeber (8,82), Baumit (8,47)
Sanitární výrobkyJika (8,66)
RadiátoryKorado (9,16)
Pálené taškyTondach (8,53), Bramac (8,47)
Betonové taškyBramac (8,65), KM Beta (8,10)
Plechové krytinyLindab (8,29), Satjam (7,75)
Střešní oknaVelux (9,23), Roto (8,70), Fakro (7,68)
Střešní tepelné izolaceIsover (8,74)
OkapyKJG (8,47)
Elektrické zásuvky a spínačeABB (8,94), Schneider Electric (8,61)
JističeEaton (9,04), OEZ (9,02)

„Při výběru materiálů pro stavbu nebo rekonstrukci domů, bytů, střech, koupelen nebo elektroinstalace si nyní mohou uživatelé snadno zjistit a porovnat kvalitu jednotlivých výrobců a vybrat si takové, které budou vyhovovat jejich požadavkům na kvalitu a následně i cenu,“ uvádí Zbyněk Joura, průkopník hodnocení kvality stavebních materiálů v ČR. „Všechny výsledky jsou přehledně zpracovány na webu KvalitniStavebniMaterialy.cz“
Certifikáty kvality NEJLEPŠÍ a TOP QUALITY slouží jako nezávislé potvrzení kvality výrobců. Uživatelé mohou upřednostňovat právě takové výrobce, kteří toto ocenění od řemeslníků získali.
Více na: www.KvalitniStavebniMaterialy.cz

Sdílet článek