5. 4. 2021, aktualizováno 17. 12. 2024
Praskliny na fasádě domu nevypadají zrovna dobře. Ty menší zvládnete opravit i sami – za pomoci speciálních nátěrů a omítek. Pozor dejte na větší trhliny. Ty už vyžadují zásah odborníků a někdy ukazují i na problémy se statikou.
Ze všeho nejdřív bude potřeba zhodnotit, o jaké trhliny se jedná. Ne všechny se totiž dají opravit stěrkou a nátěrem. Změřte proto, jak jsou praskliny široké. Pokud mají zhruba 0,2–0,5 mm, jedná se o tzv. vlasové trhliny. A jak vůbec vznikají? Příčin může být hned několik:
- rozpínání a smršťování materiálů vlivem měnících se teplot
- použití materiálů s různou teplotní roztažností, nasákavostí
- nevhodně vybraný omítkový systém
- nedostatečné spojení omítky s podkladem
- nedodržení technologických přestávek při aplikaci omítky
- příliš intenzivní nebo dlouhé hlazení omítky
- špatná konzistence omítkové směsi
Praskliny šířky 1–2 mm už raději svěřte odborníkům. To samé platí pro trhliny široké 5 mm a více – ty můžou dokonce ukazovat na porušenou statiku.
Postup na opravu malých trhlin v omítce
Profíci ze společnosti Saint-Gobain se s námi podělili o návod, jak se s prasklinami na fasádě vypořádat. A my ho teď přinášíme i vám.
Oprava vlasových trhlin (cca 0,2–0,5 mm):
- Celou fasádu nejdříve omyjte weberfasádním čisticím prostředkem. Nanáší se zahradním postřikovačem, válečkem nebo štětkou.
- Fasádu opláchněte wapkou, použijte čistou vodu o teplotě max. 40 °C a trysku, která vytváří plochý vodní paprsek.
- Až povrch vyschne, aplikujte penetrační nátěr weberpodklad A ředěný v poměru 1:5–1:8 (podle savosti podkladu).
- Nakonec na fasádu naneste ve dvou vrstvách (s přestávkou 24) fasádní nátěr weberton elastik. Ten má schopnost překlenout právě trhliny do šířky 0,5 mm.
Pokud je fasáda špinavá jen nepatrně, můžete weberfasádní čisticí prostředek přimíchat rovnou do vody ve wapce a fasádu umýt tímto roztokem.
Oprava trhlin nad 0,5 mm:
- Stejně jako v předchozím postupu, i tady začněte mytím fasády za pomoci wapky a weberfasádního čisticího prostředku.
- Jakmile je podklad suchý (nepenetruje se), praskliny se tzv. proškrábnou do tvaru písmene „V“ (např. rohem špachtle). V praxi to znamená, že se trhlina na povrchu „otevře“, rozšíří se. Potom do ní rovnou vtlačte EXTRA stěrkovou omítku.
- Po zatvrdnutí přebruste povrch brusným papírem a naneste fasádní nátěr. Použít můžete už zmíněný weberton elastik (pod něj přijde ještě podkladní nátěr weberpodklad A) nebo weberton micro V (předchází mu podkladní nátěr weberpodklad silikon).
Pokud byste si snad nevěděli rady, můžete se kdykoliv obrátit na odborníky. V Centru technické a obchodní podpory Saint-Gobain vám s postupem rádi pomůžou a dokonce vám zdarma připraví kalkulaci materiálu včetně ceníkových cen. No a jestli chcete opravu omítky svěřit raději odborníkům, hledejte u nás. Můžete si projít reference jednotlivých dodavatelů a pak bezplatně zadat poptávku.
Dobrý den. Já jsem četl článek. No z vlastní zkušenosti omítka jádrová nesmí se hladit, jenom strhnout hliníkovou latí a nechat to. Tak to bude lepší pro další následující vrstvy. Například jako štuk. Štuk bude držet tak dlouho pokud ne odpadne celkem omítka.
Dobrý den! Děkujeme, že jste se podělil o svoje zkušenosti. V popsaném procesu nicméně k hlazení jádrové omítky nedochází. Pokud odkazujete na „přebroušení stěrkové omítky“ tak to má za cíl sjednotit povrchy před aplikací nátěru.
Tomáš z týmu NejŘemeslníci.cz
Dobrý den,
jak předcházet prasklinám při aplikaci sádrové stěrky na jádrovou omítku?
Díky
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Doporučení od našich technických specialistů je následující:
Předpokladem je správně zvolená a aplikovaná jádrová omítka. Ta musí být vyzrálá a před aplikací sádrové stěrky napenetrovaná. Penetrace se volí v souladu s požadavkem výrobce sádrové stěrky. V případě sádrové stěrky Rimano Glet XL je vhodnou penetrací Rigips Penetrační nátěr 1:10. Podle tloušťky aplikované stěrky je také možné použít perlinku R117 pro kritická místa, případně celoplošně.
David z týmu NejŘemeslníci.cz