13. 3. 2021, aktualizováno 10. 2. 2023

Pokud máte dům postavený z tepelně-izolačních cihel, zpozorněte: na fasádu potřebujete jinou omítku než tu pro stavby se zateplením. V článku proto představíme omítkový systém Weber vyvinutý právě na tepelně-izolační zdivo, povíme vám, z čeho se skládá i jak ho správně aplikovat.

Dnešní, tepelně-izolační cihly, mají jiné vlastnosti než cihly vyráběné před 40 lety: na slunci se dokážou zahřát až na 70 °C (zatímco u dřívějších, plných cihel to bylo kolem 45 °C). Takovou teplotu běžná vápenocementová omítka nevydrží a popraská. Proto je potřeba vybrat jinou, která tyto nároky zvládne.

Speciální jádrové omítky pro fasádu bez zateplení

Společnost Weber se vývoji stavebních materiálů přizpůsobila a přišla na trh s omítkovým systémem k aplikaci na tepelně-izolační zdivo. Jeho základ tvoří lehčené jádrové omítky vyztužené armovacími vlákny, obohacené o granulát z pěnového polystyrenu (až do 30 %)¨. Právě toto složení zajišťuje, že vysoké teploty, prudké ochlazení ani další povětrnostní vlivy fasádě neuškodí.

Navíc vám tyto omítky ulehčí práci: nemusíte dávat perlinku po celé ploše fasády (tak jako u základní vrstvy ETICS), stačí jen vyztužit rohy oken a dveří plus kritická místa, jako jsou například překlady. Výběr konkrétní omítky záleží na materiálu zdiva: můžete volit například mezi weberdur 140 SLK, weberdur 137 nebo weberdur 132. Výběr je potřeba přizpůsobit typu a objemové hmotnosti zdícího materiálu. S tím vám zdarma poradí v Centru obchodní a technické podpory Saint-Gobain.

Dům z Ytongu čeká na finální fasádu

A co dalšího je pro fasádu bez zateplení potřeba? Po aplikaci jádrové omítky a technologické přestávce se musí vyhladit povrch. K tomu vám poslouží weberdur štuk EX. Finální vrstvu tvoří buď tenkovrstvá pastovitá omítka (s penetrací weberpas poklad UNI) nebo fasádní nátěr (penetraci vyberte podle technického listu nátěru). Jak vybrat správný odstín fasády najdete v našem článku, případně využijte program webercolor architect. Celý postup aplikace omítkového systému ukazuje následující video.

Názorný postup pro fasádu bez zateplení

A pokud byste práci raději svěřili odborníkům, poptejte je u nás. Začněte tím, že si projdete reference předchozích zákazníků – ty vám nejlépe napoví, jestli se můžete na vybranou firmu nebo vybraného řemeslníka spolehnout. A pak už nezbývá než jen zadat poptávku, což je u nás ZDARMA.


0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x