Tepelněizolační vlastnosti a životnost moderních plastových, dřevěných, hliníkových nebo dřevohliníkových oken již neovlivňuje počet komor nebo těsnění, ale především zpracování okna, hloubka zasklívací drážky skla, použitý materiál základního profilu, výztuhy, kování a skla, případně povrchová úprava. Důležitým faktorem jsou nejenom základní tepelněizolační vlastnosti, ale i schopnost okna, resp. použitého skla, světlo a teplo do interiéru, tedy tzv. solární a světelný faktor. Otázek spojených s kvalitou oken je tolik, že zde jednoznačně doporučujeme nejen obrátit na odborníky o radu, ale práci opravdu svěřit specializované firmě. To vše proto: Aby to dobře dopadlo – a portál NejŘemeslníci v tomto bodu podává pomocnou ruku.

Při výběru okna je třeba myslet i na další „drobnosti“, které při špatné volbě dokážou pozlobit. Jde například: o vnitřní parapet a venkovní parapet. Společně s oknem doporučujeme pořídit vnitřní parapet. Ten může být např. dřevotřískový nebo plastový. Venkovní je naopak vyroben z extrudovaného nebo ohýbacího hliníku. Jde ale i výběr žaluzií, sítí proti hmyzu, zasklívací lištu, drážku pro celoobvodové kování, distanční rámeček, těsnění a mnoho dalšího

Ušít na míru

V našich podmínkách je potřeba velikost oken navrhovat s mírou. Velké prosklené výklady přes celou fasádu možná vypadají efektně, ale nesou s sebou nutně několik negativních efektů. Dům se častěji přehřívá, a je proto nezbytné perfektní stínění. Okna mají výrazně tepelně horší parametry než stěna, takže v zimním období, kdy slunce nesvítí, mají místnosti větší tepelné ztráty. Navíc řešení není cenově příznivé – okna jsou dražší a spolu s nutným vnějším stíněním se mohou prodražit až 5x víc než stěna.

V případě místností určených k pobytu osob by měl být poměr plochy okna k ploše místnosti nejméně 1:8, zatímco v prostorách využívaných k jiným účelům je to min 1:12. V budovách s podlahou umístěnou níže než 25 m nad zemí by měla být vzdálenost dolní hrany okna minimálně 85 cm. V budovách s podlahou nad 25 m nad zemí by tato vzdálenost měla být nejméně 110 cm. Je ale nutno podotknout, že čím výše od podlahy je okno namontováno, tím lepší bude prosvětlení místnosti. V souladu s normou DIN 5034-1 bod 4.2.2a má být „horní hrana průsvitné plochy okna (nebo oken) nejméně 220 cm nad podlahou“.

Diktát z Evropy

Na základě evropské směrnice o energetické náročnosti budov by měly být všechny nové budovy od roku 2020 stavěny jako objekty „s téměř nulovou spotřebou energie“. Dále jsou v tomto dokumentu požadavky na energetickou náročnost blíže specifikovány jako nákladově optimální, neboli takové, aby v průběhu celého životního cyklu součet nákladů na investici, údržbu a provoz byl co nejnižší.

S novými požadavky se však musí počítat u všech stavebních výrobků. Často se v praxi setkáváme se stavbami, kde se zatepluje dle výše uvedených požadavků, ale otvorové výplně jsou osazeny dvojsklem s hodnotami součinitele prostupu tepla nedosahujícími ani doporučených normových hodnot. Tyto konstrukce pak mohou vykazovat vady spojené například s kondenzací vzdušné vlhkosti a negativně ovlivňovat interiérové klima a celkové fungování stavby.

Výběr materiálu

Materiálové možnosti moderních svislých oken – tedy na okenní rámy, křídla a jejich prosklení – jsou vskutku značná a vybere si každý. Z čeho mohou být, aby byla krásná, trvanlivá, energeticky úsporná, propouštěla dovnitř maximum světla a skutečně vám dodávala křídla? Křídla a rámy klasických svislých oken se nejčastěji vyrábějí z plastu, dřeva, hliníku nebo kombinací těchto materiálů. Jde o to, aby rámová konstrukce okna umožnila maximálně využít všech předností a specifických vlastností, které uvedené materiály nabízejí.

+ Tradiční dřevo

Začněme nejtradičnějším materiálem – dřevem. Dřevěná okna se hodí všude, ať už jde o starší zástavbu, nebo nové rodinné či bytové domy. Vlastnosti: velká pevnost a variabilita, tepelná izolace, delší životnost oproti PVC (při správné údržbě), větší zhodnocení nemovitosti, při nekvalitní povrchové úpravě napadnutelnost dřevokaznými houbami, vyšší cena, údržba – jednou až dvakrát ročně ošetřit balzámem na dřevo, jednou až dvakrát do roka je vhodné promazat kování a za 15–20 let nutné obnovit lazuru.

Přesto, že již řadu let nemají dřevěná okna na trhu převahu (tu si drží okna plastová), nadále platí, že dřevo je velmi kvalitním a na výrobu oken vhodným materiálem. Do obytného interiéru přináší útulnost, dotekovou příjemnost a hlavně přírodní kresbu. V konkurenci ostatních materiálů směřují dřevěná okna postupně nejen k vyšší odolnosti a delší životnosti, ale také k vynikajícím parametrům tepelné izolace a k nižším nárokům na údržbu. Nejčastěji se vyrábějí z jehličnanů (smrk, borovice, modřín), z listnatých stromů se využívá dub. Z hlediska kvality představují optimální variantu modřínová okna – jednak pro houževnatost dřeviny, jednak pro její výraznou a zajímavou kresbu. Nevýhodou je vyšší cena oproti smrku.

+ Plast

Proč převažuje plast? Otázka zní velmi logicky, ale odpověď na ni překvapivě také: Plastová okna představují vyváženou kombinaci relativně nízké ceny, perfektní tepelné i zvukové izolace a schopnosti nabídnout řadovému zákazníkovi ještě něco navíc. Jednak je to kvalitní řízená ventilace, jednak skutečně pestrá škála barev (nejen řada odstínů podle vzorníku RAL, ale také věrné imitace jiných materiálů – včetně různých exotických dřevin a hliníku). Zkrátka proč platit víc, když ve výsledku ani nemusí být poznat, že je okno z plastu…

Plastová okna se používají u nové bytové zástavby, u panelových domů a bytovek, kde nepůsobí rušivě. Jejich vlastnosti: nízká cena, odolnost, tepelná izolace, riziko praskání svárů u oken z recykláž, údržba – jednou až dvakrát do roka je vhodné promazat kování.

+ Hliník

Odolný a vysoce elegantní materiál představuje hliník: pohledově je možná trochu chladný, ale má švih a zaujme subtilním profilem, který přímo nabízí neobvyklá technická i designová řešení. Navíc jsou hliníkové konstrukce doslova „šité na míru“ pro atypické rozměry, bezrámová okna či bezprahové dveře a velkoformátové prosklené plochy. Hliníkové konstrukce nejsou citlivé na vlhkost ani tep lotu, mají skvělou statiku a téměř neomezenou životnost. Díky moderním technologiím se výrazně zlepšila i jejich dřívější slabina – tepelná izolace.

Hliníková okna jsou obvykle součástí originálních staveb na zakázku. Ideální do hromadné zástavby jako vchodové dveře. Vlastnosti: nehořlavý materiál, odolný proti korozi a povětrnostním vlivům, pevná a lehká konstrukce, vyšší pořizovací cena, údržba – je v podstatě nulová, podobně jako u plastu. Jednou až dvakrát do roka je vhodné promazat kování rámu.

+ Dřevohliník

Ne každý zákazník však uvažuje stejně. Pro zakázkovou výrobu oken přijdou ke slovu i ostatní zmíněné materiály – a rovněž jejich kombinace! Jednu z perspektivních možností pro moderní okna představují právě rámy dřevohliníkové. Dřevěný profil zevnitř a hliníkový zvenčí zajistí jak útulnost a eleganci, tak i odolnost a vynikající schopnost tepelné izolace. Navíc hliník na vnější straně okna dokáže výrazně omezit nebezpečí povrchové kondenzace vlhkosti. V případě, že nejste fanoušky kovově chladné elegance, nevadí: Ochrannou roli hliníku na venkovní straně totiž může klidně převzít plast. Dřevohliníková i dřevo plastová okna jsou dnes takzvaně „trendy“, ale využití v kombinovaných profilech nachází rovněž nerezová ocel (pro zvýšení elegance na vnitřní straně může být kartáčovaná). A pak jsou tu zcela nové profily s využitím kompozitních materiálů. Cílem všech materiálových inovací je univerzální kvalitní okno – odolné vůči vloupání i rozmarům počasí, tepelně i zvukově izolující, esteticky perfektní.

Použití jde především na rodinné domy modernějšího charakteru. Vlastnosti: okna s puncem luxusu, nadprůměrná životnost okna, v zásadě bez údržby, velká barevná škála vnějšího opláštění, vyšší cena, nehodí se na každou stavbu, údržba – jednou až dvakrát do roka je vhodné promazat kování.

+ Okna bez rámů

Dalším hitem dneška se stávají okna bezrámová. Jak by ne: Co může více vyhovovat tvarosloví moderní architektury, než souvislá prosklená plocha, kterou neruší prvky okenních rámů a křídel? Oproti klasickým oknům, jež se vsazují pomocí rámu, se bezrámová okna zasazují přímo do otvoru stavby. Jejich křídlo je úzké a může být zcela zabudováno do stavebního otvoru, takže zůstává skryté. Díky tomu působí okna neobyčejně vzdušně a průzračně. Je pravda, že jde o dražší řešení, ale cenově nedostupné rozhodně není. Takže pokud milujete světlo a výhledy, pokud se nechcete podřídit stereotypu katalogových řešení, nechte se inspirovat!

Okna bez rámu se montují většinou do moderních staveb jako designový doplněk. Vlastnost: moderní a elegantní, nenáročná údržba, vysoká cena, údržba – okna bez rámu je vhodné častěji umývat.


Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že si postavíte dům svépomocí a specializované práce svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Sdílet článek