26. 9. 2023, aktualizováno 13. 10. 2023

Světlo a ochrana před hlukem, špatným počasím i nezvanými hosty. To všechno musí správné okno zajistit. Kromě toho plní i estetickou funkci, která závisí hlavně na použitém materiálu. Podle vkusu i požadavků na funkčnost se dnes běžně volí mezi vícekomorovými okny s plastovým, dřevěným nebo hliníkovým rámem.

Pamatujte, že nová okna ovlivní komfort vašeho bydlení na desítky let. Při výběru se tak opravdu vyplatí myslet na kvalitu, a to i za cenu vyšších pořizovacích nákladů.

O rámy oken je potřeba pečovat

Co se týče rámování, máte v podstatě 2 dostupné varianty. U oken, které nepotřebujete otevírat, využijte zasklení přímo do rámu. Jsou to například světlíky kolem dveří nebo pevné části různě otvíratelných systémů. Standardní řešení pak představuje okenní křídlo. To bývá sklopné, posuvné nebo otevírací. Celý systém tady spojují uzamykací body, což je kombinace „bezpečnostních kamenů“ na rámu a čepů na křídle.

Rámy seženete nejčastěji v plastu s vnitřní kovovou konstrukcí, dřevě a hliníku. Všechny typy potřebují jednou za čas promazat kování a těsnění potřít silikonovým olejem. Plastová okna skvěle odolávají chemikáliím i kyselým dešťům, přičemž nevyžadují náročnou péči. Stačí jim občasné mytí a promazání kovových zámků. Degradaci rámu tady způsobuje hlavně nepřetržité UV záření. I tak vám ale vydrží zhruba 50 let, než budou potřebovat vyměnit.

K tradičním materiálům okenních rámů patří dřevo. Používá se jak pro repasy starých oken, tak pro moderní dřevěná eurookna z lepeného třívrstvého hranolu. Při správné péči vám dokonce vydrží ještě déle než ta plastová – po každém umytí (aspoň 2× za rok) natřete rám vyživovacím balzámem, který zacelí vzhled rámu. Po zhruba 10-15 letech bude možná potřeba servisní zásah, kdy se okna přebrousí a znova přetřou barvou. 

Rámy z hliníku jsou ideální pro velké prosklené plochy a fasády. Přestože dobře vedou teplo, novodobé výrobní technologie je už umožňují využít i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Základem jsou profily s vícekomorovým systémem, kterým se narušuje tepelný most (= místo, kde dochází k rychlejšímu úniku tepla).

Jak na výběr zasklení

Sklo představuje největší okenní plochu a do velké míry ovlivní vlastnosti celého okna. Na trhu se standardně setkáte s dvojskly a dnes již zejména trojskly, o kterých jsme pro vás psali v článku. V závislosti na výrobní technologii má každé sklo nějakou funkci, nebo taky kombinaci funkcí. Zasklení proto můžete snadno přizpůsobit na míru svým požadavkům. 

V zásadě můžete skla vybírat podle následujících vlastností:

  • Světelný komfort. Základní funkcí každého skla je propouštět světlo. A protože rám ani kování světlo do místnosti nepropustí, na výběru skla tedy opravdu záleží. Má to ale jednu podmínku – je nutno sladit ostatní parametry, jako je prostup tepla, hluku atd.
  • Ochrana proti hluku. Protihluková skla mívají i bezpečností charakteristiku. Zvýšenou ochranu proti hluku zajišťuje několik vrstev skla a fólie z akustického PVB.
  • Tepelně izolační vlastnosti. Zajistí je speciální povrchové úpravy. Sklo tak propouští světlo a teplo směrem do interiéru, zpátky ven je už ale nepropustí.  
  • Komfort při vyšších teplotách. „Opakem“ tepelně izolačních skel jsou skla s protisluneční vrstvou. Propustí sice světlo, ale snižují průnik tepla. Celoročně tak v místnostech zajistí příjemné klima.
  • Bezpečnost obyvatel domu. Proti újmě na zdraví při rozbití okna pomůžou laminovaná nebo jinak řečeno vrstvená skla. Jde o 2 a více okenních tabulí, které spojují mezivrstvy ze speciální fólie. Ta udrží rozbité sklo pohromadě bez výpadu střepů. Vrstvené sklo zároveň brání také pronikání škodlivého UV záření. Například při použití skla s 2 fóliemi v mezivrstvě je ochrana proti UV velmi vysoká, blížící se ke stům procent.

Možností je sice spoustu, ale rozhodnout se pro správné sklo může být náročné. S výběrem ideálního zasklení poradí naši techničtí specialisté. A k tomu vám připraví kalkulaci materiálu zdarma!

Nová okna v památkové zóně znamenají komplikace

Bydlíte v památkově chráněné zóně? Výměna oken vám tu může dát zabrat. Pravděpodobně budete potřebovat povolení od památkové péče, která navíc provádí kontrolu před realizací i po ní.Hodně záleží na přísnosti daného stavebního odboru. Každopádně pokud risknete výměnu oken bez schválení, hrozí vám pokuta v řádu statisíců Kč. A to až do 3 let po provedení.

Národní památkový ústav doporučuje výměnu oken vždycky probrat s památkáři. Nejen kvůli možným pokutám při montáži nevhodných výrobků – dozvíte se taky, jestli jsou některé okenní prvky hodnotné. V tom případě by mělo smysl je zachovat a jenom opravit.

Získejte dotaci na výměnu oken

Výměna oken je často nákladná záležitost. V některých případech vám na ní ale přispěje stát. Při dosažení požadované energetické úspornosti totiž máte nárok na dotaci z programu Nová zelená úsporám. V rámci jeho standardní verze bude nutné provést ještě další opatření, jako je třeba zateplení nebo montáž rekuperace. Nicméně pokud splňujete podmínky NZÚ Light, můžete dostat peníze přímo na nová okna.

Aby vašemu domu nová okna správně sedla, hodí se pomocná ruka odborníků. Ověřené firmy na výrobu i montáž oken najdete u nás na portále. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vás s nimi spojíme.

5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x