14. 4. 2023, aktualizováno 14. 4. 2023

Může se to stát každému. Vytopený byt sousedů, srážka na kole nebo třeba poničení drahého exponátu v galerii. Stačí chvilka nepozornosti, jedna nešťastná náhoda a škoda v řádu desítek milionů je na světě. Pokud nemáte sjednané pojištění odpovědnosti, zaplatíte všechno z vlastní kapsy.

Co kryje pojištění odpovědnosti

„Pojistka na blbost“ – tak se pojištění odpovědnosti lidově označuje. A je to dost výstižné. Pojištění se totiž vztahuje na události, které vzniknou nedbalostí, neopatrností, neznalostí nebo nešťastnou náhodou. Zkrátka neúmyslným jednáním. Pojištění odpovědnosti v těchto situacích kryje škody na zdraví a majetku třetích osob.

Standardně se pojištění odpovědnosti sjednává spolu s pojištěním domácnosti. Často bývá přímo jeho součástí, případně ho u různých pojistných produktů najdete v nabídce připojištění. Můžete si ho ale sjednat i samostatně.

Nechte si spočítat cenu pojištění. Srovnání produktů nabízí přehledně služba Srovnejto.cz

Na jaká rizika se pojištění odpovědnosti vztahuje

V běžném životě existuje celá řada událostí, při nichž můžete někomu způsobit škodu. Až budete vybírat pojištění, ověřte si, na jaká rizika se produkt vztahuje

Některé pojišťovny „nabízejí“ balíček rizik z různých oblastí (občanský život, vlastnictví nemovitosti, provoz domácnosti), jiné tyto sféry striktně oddělují.
Zpravidla se ale pojištění týká těchto rizik: 

 • Činnosti v běžném občanském životě: Škody vzniklé při obvyklých mimopracovních aktivitách (například rozbití drahého předmětu v obchodě).
 • Sportovní činnosti: Škody způsobené rekreační sportovní aktivitou (srážka na kole či na lyžích).
 • Vedení domácnosti a provoz jejího zařízení: Škody v domácnosti včetně těch, které vznikly bez vašeho zavinění (vytopení sousedů).
 • Vlastnictví nemovitosti: Škody vyplývající z vlastnictví domu, bytu nebo pozemku  (uvolněná taška z vaší střechy poškodí cizí majetek).
 • Vlastnictví či opatrování domácích zvířat: Škody způsobené domácími mazlíčky a hospodářskými zvířaty (váš pes na procházce pokouše jiného psa).

Krytí těchto rizik představuje naprostý základ. Kromě uvedených oblastí může pojištění odpovědnosti zahrnovat také škody vzniklé v souvislosti se studiem či vykonáváním praxe, s pronájmem ubytování nebo půjčením movité věci.

Z pojištění odpovědnosti se většinou hradí újma na zdraví třetí osoby, újma na živém zvířeti a újma na věci movité i nemovité. Do pojistného plnění spadají i náklady spojené s právním zastoupením během pojistné události. 

Pokud takhle vytopíte sousedy, bude se pojištění odpovědnosti hodit

Dejte si pozor na výluky

V podmínkách pojištění si pečlivě nastudujte, na jaké situace se vaše pojištění nevztahuje. Jde o tzv. výluky. K těm typickým patří škody způsobené: 

 • úmyslně,
 • osobám blízkým,
 • pod vlivem alkoholu či drog,
 • při vykonávání výdělečné činnosti,
 • při profesionální sportovní aktivitě nebo účasti na závodech,
 • manipulací s věcmi, které jste převzali k opravě, prodeji či úschově,
 • během neoprávněného používání věcí,
 • v souvislosti s používáním a držením pyrotechniky,
 • zvířaty chovanými k výdělečným účelům.

Seznam výluk bývá delší, takže si ho určitě pečlivě přečtěte. Někdy se ve výlukách objevuje taky hrubá nedbalost. Těmhle typům pojištění se raději vyhněte. Ušetříte si případné dohadování s pojišťovnou o tom, co je ještě „normální“, a co už hrubá nedbalost.

Stanovte si dostatečně velký limit

Kromě smluvních podmínek se při výběru pojištění soustřeďte taky na limit plnění. Jedná se o maximální částku, kterou vám pojišťovna při pojistné události vyplatí. Limity se pohybují v širokém rozmezí od 1 až do zhruba 50 milionů korun. 

Že nemůžete způsobit škodu za 50 milionů? Opak je pravdou. Třeba nehody s trvalými následky nebo dokonce usmrcením jsou právě takhle drahé. Plnění v řádu jednotek milionů by vám rozhodně nestačilo. 

Pokud se vám smůla lepí na paty, věnujte pozornost taky maximální výši plnění v rámci pojistného období. Pojišťovna běžně uhradí všechny pojistné události v průběhu jednoho roku až do výše dvojnásobku sjednaného limitu.

Ochrana pro další členy domácnosti i mazlíčky

Pojištění odpovědnosti se obvykle nevztahuje jenom na vás, ale taky na další členy domácnosti a už zmiňované domácí mazlíčky. I když tedy škody způsobí váš partner či partnerka, pojišťovna vám stále uhradí pojistné plnění. Jen si v podmínkách dopředu ověřte, zda dotyční musí mít stejné trvalé bydliště, nebo jestli stačí, že na uvedené adrese reálně žijí.

Pojištění většinou zahrnuje i osoby, které užívají vaši nemovitost nebo se o ni starají – v případě, že ke škodám dojde během této činnosti. V praxi to znamená, že vás pojistka zachrání třeba v situaci, kdy škody způsobí kamarád, který u vás dočasně přespává.

Češi pojištění odpovědnosti podceňují

Přestože nás pojištění odpovědnosti může ochránit v mnoha životních situacích, řada lidí v ČR jeho sjednání podceňuje. „Pojistku na blbost“ má uzavřeno zhruba jen 40 % Čechů, spousta z nich navíc jenom na nejnižší možné limity. Pro srovnání – v sousedním Německu na podobný typ pojištění spoléhá víc než 80 % lidí.

Podle České asociace pojišťoven jsou pojistné události nejčastěji způsobené provozem domácnosti, hlavně vodovodními škodami. V průměru dojde v Česku každý den k vytopení přibližně 100 bytů či domů. K dalším běžným případům patří škody v důsledku sportovní aktivity a škody způsobené dětmi nebo zvířaty.

Jak vám pomůžou NejŘemeslníci?

Pojištění za vás sice nesjednáme, ale i tak můžeme „přiložit ruku k dílu“. Najdete u nás totiž ověřené a schopné řemeslníky, kteří dají dokupy třeba vytopený byt. Stačí si zadat bezplatnou poptávku a my vám seženeme vhodné dodavatele z vašeho okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x