20. 10. 2022, aktualizováno 21. 10. 2022

Hned několik legislativních změn se na živnostníky a firmy chystá v roce 2023. Budou se týkat například datových schránek, paušální daně nebo sociálního pojištění. Některé z novinek už jsou schválené, jiné se teprve projednávají ve Sněmovně.

1. Povinná datová schránka od roku 2023 pro všechny OSVČ

O této změně jsme psali už vloni, ale teprve teď se pomalu stává aktuální. Pokud podnikáte a datovku ještě nemáte, měli byste si ji po Novém roce co nejdřív zřídit. Jinak to Ministerstvo vnitra udělá za vás. Bude na to mít celkem 3 měsíce, do 31. března 2023. Datovou schránku musí nově mít nejen všechny OSVČ, ale taky všechny právnické osoby, které ji zatím nemají (SVJ, spolky, nadace, ústavy či o.p.s.).

Nově tak budete muset datovku využívat pro komunikaci s orgány veřejné moci (např. s živnostenským, finančním či stavebním úřadem). Ušetříte tím čas (nemusíte chodit na úřad) i peníze: zatímco klasický doporučený dopis stojí dnes 52 Kč, zaslání zprávy orgánům veřejné moci přes datovou schránku je úplně zdarma. Za ostatní zprávy se platí 15 Kč.

V souvislosti s povinnou datovou schránkou přichází další novinka: OSVČ musí od nového roku podávat daňové přiznání elektronicky.

Pozor! Už neplatí, že se datová schránka zřídí i všem fyzickým osobám, které se přihlásí přes identitu občana.

Datovou schránku si můžete zřídit online přes Identitu občana, zasláním formuláře na Ministerstvo vnitra nebo vůbec nejjednodušeji na CheckPointu.

2. Slevy na sociálním pojištění pro zaměstnance

Zaměstnáváte osoby mladší 21 let? Pak budete platit o 5 % méně na pojistném na sociální zabezpečení. Změna se týká i věkově starších zaměstnanců, ale za splnění dvou podmínek: musít mít zkrácený úvazek (8–30 hodin měsíčně) a spadat do jednoho z následujících okruhů:

  • osoby starší 55 let, 
  • rodiče dětí do 10 let věku nebo osoby nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu o děti mladší 10 let, 
  • osoby pečující o blízkou osobu závislou na pomoci jiné osoby, 
  • osoby studující na střední škole nebo vysoké škole, 
  • osoby se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce a 
  • osoby na rekvalifikaci (zaměstnání nejdéle 12 měsíců od nástupu na rekvalifikaci). 

3. Změny v DPH či paušální dani

Dobrá zpráva pro všechny podnikatele: limit pro registraci k DPH se od ledna 2023 zvýší z 1 milionu na 2 miliony Kč. Pokud ale zatím DPH neplatíte a na konci tohoto roku překročí váš obrat částku 1 000 000 Kč (ale ne 2 000 000 Kč), nestáváte se plátcem DPH a nemusíte podávat přihlášku k registraci. Víc tomto tématu najdete v článku na webu podnikatel.cz.

Další změna se týká paušální daně. Nově můžou tento režim využít OSVČ s příjmy až do 2 000 000 Kč . Doteď fungovala jednotná sazba (5 994 Kč), od roku 2023 už ale nebudou platit všichni stejnou částku. Zavedou se totiž 3 pásma:

  1. pásmo: 6 000 Kč
  2. pásmo: 16 000 Kč
  3. pásmo: 26 000 Kč

Pokud jakožto řemeslník fungujete v paušálním režimu, budete spadat do 1. pásma. Další rozdělení a podrobné vysvětlení nabízí opět podnikatel.cz.

Paušální daň je pravidelná měsíční platba, ve které je zahrnutá daň z příjmu fyzických osob, záloha na sociální pojištění (navýšená o 15 %) a záloha na zdravotní pojištění. S paušální daní nemusíte podávat daňové přiznání a navíc máte jen minimální šanci, že na vás přijde daňová kontrola

Vyšší bude taky hranice příjmů pro podání daňového přiznání. Dnes jde o částku 15 000 Kč, nově se navrhuje 25 000 Kč, ale hranice se možná posune až 50 000 Kč. Ve hře je totiž ještě pozměňovací návrh.

Další změny a důležité informace pro podnikatele najdete na webech peníze.cz, podnikatel.cz nebo lupa.cz.

U nás vše při starém

Zatímco se změny dějí snad na všech frontách, náš portál zůstává stejný. Pořád jsme tu od toho, abychom řemeslníkům a firmám zrpostředkovávali zakázky, pomáhali jim budovat si jméno a sem tam je odměnili nějakou výhodou. O tom, jak to u nás funguje, se dočtete v sekci pro firmy. Anebo se rovnou přidejte, registrace je zdarma.