29. 3. 2019, aktualizováno 20. 7. 2022

Omítka je tak trochu vizitkou celého domu. Jak to udělat, aby zůstala po dlouhá léta čistá a zářivá, stejně jako byla těsně po aplikaci? Všechno začíná už výběrem: zvolte místo klasické omítky samočisticí variantu. Ta si nejen skvěle poradí se špínou, ale většinou umí i regulovat vlhkost, a bránit tak růstu řas a plísní. S údržbou fasády pak bude mnohem míň práce.

Na fasádu domu působí celá řada vlivů: sluneční paprsky a UV záření, déšť (včetně toho kyselého), prach, smog, vítr. Není divu, že venkovní omítka časem vybledne, zašpiní se, zezelená a dokonce ztratí své mechanické a fyzikální vlastnosti. Samozřejmě, vždycky můžete fasádu umýt a jednou za dva roky se taková údržba i doporučuje (sepsali jsme návod, jak na to). Ale proč si nevybrat řešení, které vaši omítku ochrání lépe? Přinášíme vám pár konkrétních tipů.

Když k čištění pomáhá pouhé světlo

Samočisticí omítky fungují na různých principech. Jedním z nich je fotokatalýza, při které denní světlo aktivuje fotokatalyzátor obsažený v omítce a ten pak rozkládá nečistoty na povrchu fasády. K vyčištění pomáhá i proudění vzduchu, déšť a odpařující se vlhkost. Kdyby ale katalyzátor v omítce nebyl, nečistoty by po úplném vyschnutí omítky na fasádě ulpěly. Výhodou katalyzátoru je, že se působením nespotřebovává.

K fasádním omítkám s fotokatalytickým účinkem patří např. Baumit NanoPor Top, Cemix TetraCem nebo weberpas extraClean active. Poslední zmíněná má navíc schopnost čistit vzduch, a tak se ideálně hodí pro stavby ve velkých městech a v prašném prostředí.

V portfoliu značky Weber pak najdete i další samočisticí venkovní omítku, weberpas extraClean, která se čistí za pomoci organických nanočástic. Jak přesně to funguje? Prouděním vzduchu vzniká na povrchu omítky drobný elektrostatický náboj, který pak zabraňuje prachu a nečistotám, aby se na fasádě usadily.

Weberpas extra clean i weberpass extraClean active najdete v desítkách různých odstínů. Prohlížet si je můžete ve vzorníku weber color line. S volbou správné fasádní barvy vám může pomoct taky náš článek. Sepsali jsme v něm ta nejdůležitější kritéria, kterými byste se měli při výběru řídit. A pokud chcete mít lepší představu o tom, jak bude vaše nová moderní fasáda vypadat, vyzkoušejte program webercolor architect pro vytváření vizualizací. Odstíny se v něm dají vybírat a měnit podle libosti, přičemž můžete buď pracovat s vlastním projektem, nebo využít připravené šablony.

Zvolte omítku, se kterou bude vaše fasáda dlouho zářit

V hlavní roli voda

Omítka Baumit StarTop využívá k vlastnímu čištění tzv. drypor efekt. V něm se snoubí hydrofobní (= vodu odpuzující) a hydrofilní (= vodu vázající / ve vodě se rozpouštějící) funkce. Co to přesně znamená? Díky hydrofilní funkci stékají kapky vody dolů po fasádě a berou s sebou i nečistoty. Hydrofilní funkce zase zařídí, že zbytková vlhkost (nebo třeba vlhkost z mlhy) se následně rozprostře, vsákne do povrchové vrstvy omítky a jakmile vyjde slunce, odpaří se.

U vody ještě chvíli zůstaneme. Omítka Cemix DuoCem funguje na principu tzv. rosa efektu, kdy voda z povrchu omítky stéká a zároveň odnáší nečistoty. Cemix DuoCem navíc skvěle propouští vodní páry z interiéru směrem ven, čímž reguluje vlhkost v místnosti.

Na závěr nesmíme zapomenout na weberpas aquaBalance, jejíž největší výhodou je schopnost regulovat vlhkost na povrchu fasády. Když zaprší nebo padne rosa, omítka se zase rychle vysuší a řasy, mechy ani lišejníky nemají šanci.

S výběrem té správné omítky vám poradí odborníci ze Saint-Gobain. Napište jim na e-mail podpora@saint-gobain.com nebo zavolejte na číslo 226 292 227.

S novou omítkou vám pomůžou „naši“ řemeslníci

Ať už se chystáte na venkovní omítky u novostavby, nebo v rámci rekonstrukce, nemusíte na to být sami. V naší databázi nejdete celou řadu ověřených profíků, kteří práci hravě zvládnout. Stačí, abyste zadali poptávku (je to zdarma) a my už vhodné dodavatele ve vašem okolí oslovíme za vás. Vy si pak můžete prohlédnout jejich předchozí práce i hodnocení zákazníků a sami si vybrat, koho nakonec kontaktujete.


0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x