2. 7. 2019, aktualizováno 13. 6. 2023

Za posledních 25 let se trendy v oblasti fasád výrazně posunuly. Vy tak máte na výběr z daleko širší škály možností než dřív: Můžete sáhnout po designových omítkách, nebo do hry zapojit fasádní obklady. Ať tak či tak, obojí dodá vašemu domu neopakovatelný vzhled.

Velkou výhodou dekorativních a designových omítek je snadná aplikace – ta vám nedá ani tolik práce jako fasádní obklady. K předním průkopníkům tohoto druhu povrchové úpravy fasád patří společnost Weber. Její dekorativní omítky umí věrně napodobit dřevo, pohledový beton, kámen, cihly a další materiály.

Například s omítkou weberpas silikon brick vykouzlíte vzhled cihlové zdi a bude to levnější i rychlejší než instalace obkladových pásků. Ty jsou navíc těžší než omítka, a tak vaši fasádu víc zatíží. Vzhled cihel se v tomto případě vytváří pomocí šablony na zpenetrovaný podklad.

Vytváření „cihlové zdi“ pomoc omítky weberpas silikon brick

Pokud máte raději spíš modernější až industriální vzhled, bude se vám hodit omítka weberton metallic. Vybrat si můžete až z 20 odstínů, které vaší fasádě dodají neotřelý kovový vzhled.

Dekorativní omítku, která napodobí různé materiály, nabízí taky Baumit. S jeho Baumit CreativeTop můžete vytvořit například design mramoru, rýhovanou strukturu, vzhled pohledového betonu nebo přírodního kamene. Omtíka se dá použít na zateplení, na staré i nové minerální omítky a stěrky, na beton či sanační omítky.

POZOR! Fasáda nemá jenom estetickou funkci. V rozhovoru s expertem se dozvíte, co všechno by měla splňovat.

Fasádní obklady vykouzlí dům snů

K dalším výrazným trendům patří fasádní obklady. Ty vašemu domu dodají rustikální nebo naopak industrální nádech, podpoří tradiční či moderní vzhled. Možná vás napadá, proč se trápit s obklady, když si můžete vybrat z tolika odstínů omítek a fasádních barev. Na to máme odpověď: kromě toho, že perfektně vypadají, přináší fasádní obklady i celou řadu dalších výhod:

  • snadná nebo žádná údržba
  • vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům
  • téměř u většiny možnost použít na provětrávanou fasádu
  • rychlá a snadná montáž
  • široká škála materiálů, textur, barev

Pokud se ale přesto necítíte na to obkládat celý dům, můžete obložení úplně klidně zkombinovat s klasickou omítkou. Stavbu tím rozhodně ozvláštníte. Obklady se dají využít třeba jen mezi okna nebo kolem nich, na rohy domu či na sloupy přilehlého parkovacího stání. Přesně jako vidíte na fotce níže. Šlo o zakázku realizovanou přes náš portál a zákazník si práci firmy náramně pochvaloval:

Od počátku naprosto perfektní a férová komunikace i spolupráce, co se řeklo, tak na 100% platilo. Fasáda perfektně zpracována + kluci předělávali i vnitřní omítky po předchozí firmě, která to totálně zprasila. Jinou firmu už bych si do baráku nepustil.

Šedá fasáda s pruhem obkladů z kamene prokoukla. Další fotky najdete v detailu reference.

Kámen, dřevo, beton nebo hliník? Volba je na vás

Co se týče materiálů, nabízí fasádní obklady opravdu pestrý výběr. Rustikální a možná trochu severský nádech dodají vašemu domu obklady z přírodního kamene. Jsou mrazuvzdorné, mají velmi nízkou nasákavost, ale bohužel taky vyšší hmotnost. Musíte proto dobře promyslet možné zatížení fasády. Atlernativu s nižší váhou nabízí obklady z umělého kamene. Ty věrně napodobí břidlici, štípaný mramor, pískovec nebo opaku. Jejich montáž je snadná – jde v podstatě o skládačku.

Klasiku představuje dřevěná fasáda, která se hodí pro všechny typy konstrukcí. Je ale potřeba její skadbu správně a pečlivě navrhnout, aby časem nedocházelo k únikům tepla z interiéru a celkové degradaci systému. Pokud se ale všechno udělá správně, odměnní vás fasáda skvělými akustickými a tepelně-izolačními vlastnostmi: v létě oddálí průnik tepla, v zimě zbrzdí chlad.

Jeden z našich zákazníků si pro fasádu zvolil hranoly z odolného sibiřského modřínu který je odolnější a trvanlivější než smrk. Fasádu nemusíte natírat, ale pak počítejte s typickým šednutím. Jedná se o tzv. fotodegradaci, kdy dřevo vlivem slunečního záření mění barvu. Jeho funkční vlastnosti však zůstávají stejné.

Dřevěnou fasádu tvoří hranoly z odolného sibiřského modřínu.
Hodnocení zákazníka a další fotky najdete v detailu zakázky.

Pokud vám dělá vrásky údržba dřevěných obkladů, ale nechcete se vzdát přírodního vzhledu, vsaďte na dřevoplast. Jedná se o směs dřevěné moučky a PVC, která dřevo věrně napodobí, ale zároveň nevyžaduje takovou péči a není náchylná k napadení škůdci

K oblíbeným obkladům patří taky cihlové nebo klinker pásky. Jsou lehčí než klasické lícové cihly, ale přesto s nimi docílíte dokonalé imitace cihlového zdiva. Pásky se nejčastěji vyrábí přímo z lícových cihel, ale můžete zvolit například i keramickou variantu nebo třeba pásky z betonu.

V neposlední řadě zažívají boom fasádní obklady na bázi kovu (např. hliník nebo ocel), které se pyšní celou řadou výhod: většinou jsou bezúdržbové, mají dlouhou životnost a nízkou hmotnost, dají se recyklovat a odolávají UV záření.

Tady na fasádu posloužily obklady z kovu.

Montáž obkladů má svá pravidla

Co se instalace obkladů týče, nelze je namontovat na jakýkoliv zateplovací systém. Musíte zvolit speciální, a těch je na trhu hned několik. Například systém ETICS weber therm keramik slouží k instalaci keramických obkladových pásků z keramiky, cihel nebo lehčeného betonu, stejně jako pro další prvky z lehčeného betonu.

Systém ETICS Baumit Ceramik je taktéž určený k aplikaci cihelných a keramických pásků a systémy Cemixtherm K EPS/MW se hodí jak pro keramické, tak pro cihelné pásky. Další speciální ETICS pak vyvinula společnost Betontvar-Viko s.r.o. ve spolupráci s firmou Excel Mix CZ. Jejich systém se jmenuje EXCEL THERM BR.

Výběr i kalkulace materiálu po telefonu

Pokud se chystáte na stavbu či rekonstrukci svépomocí, bude se vám hodit kontakt na tým našich technických specialistů. Můžete se s nimi poradit o výběru materiálu, o skladbě konstrukce i o montážním postupu. A vůbec nejlepší je, že vám zpracují bezplatnou kalkulaci materiálu včetně ceníkových cen. Tak se nebojte jim ozvat!

No a jestli hledáte firmu, která fasádu zkrášlí za vás, zadejte si u nás zdarma poptávku. My řemeslníky a firmy ve vašem okolí oslovíme za vás. Vy jen počkáte, až vám pošlou nabídku, a pak si sami vyberete konkrétního dodavatele. Výhoda je, že si u jednotlivých firem můžete prohlédnout ukázky prací i hodnocení předchozích zákazníků. A tak víte, na koho je spoleh.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x