24. 9. 2022, aktualizováno 23. 11. 2022

Další světlý bod v temné době drahých energií: dotační program Nová zelená úsporám light přispěje až 150 000 Kč na opatření, která snižují spotřebu energií, od zateplení fasády po výměnu oken. Příspěvek je určený důchodcům, lidem s invaliditou 3. stupně a domácnostem s nižšími příjmy. Jak o něj požádat a kdy se bude vyplácet?

Stát podává pomocnou ruku všem, kteří chtějí snížit svou spotřebu energií, ale nemají dost peněz na stavební úpravy. Speciální dotace z NZÚ budou přispívat hned na několik opatření, přičemž u každého je určená maximální výše do

stavební úprava
dotace na jednotku
maximální dotace
zateplení fasády
6000 Kč / běžný metr
150 000 Kč
zateplení stropu
–⁠
50 000 Kč
zateplení střechy
–⁠
120 000 Kč
zateplení podlahy
–⁠
60 000 Kč
výměna oken
12 000 Kč / jedna výplň
150 000 Kč
výměna dveří
18 000 Kč / dveře
150 000 Kč

Zdroj: www.penize.cz

Kdo může žádat?

Dotační program stanovil hned několik podmínek: příspěvek je určený pro rodinné domy a trvale obydlené rekreační nemovitosti, přičemž žadatel musí být majitelem či spolumajitelem nemovitosti a musí v ní mít nahlášený trvalý pobyt před 12. zářím 2022. Domácnost, která o dotaci žádá, musí zároveň spadat do jedné z následujících kategorií:

  1. Žijí v ní starobní důchodci. 
  2. Její členové mají plný invalidní důchod (tedy 3. stupeň). 
  3. Domácnost pobírá příspěvek na bydlení mezi 12. zářím 2022 a datem podání žádosti.

POZOR! Podmínky musí splňovat všichni členové domácnosti, kromě dětí a studentů.

Novinka: peníze předem

Zatímco u klasické Nové zelené úsporám se příspěvek vyplácí až po realizaci opatření, tady ho můžete dostat už předem ve formě záloh (pokud požádáte před začátkem prací nebo v jejich průběhu). Start žádostí je 9. ledna 2023, ale klidně se do práce pusťte už teď – žádat jde totiž i zpětně. K podání žádosti slouží jedině k tomu určený elektronický formulář.

S realizací vám pomůžou NejŘemeslníci

Pokud nechcete nebo nemůžete dělat stavební úpravy svépomocí, poptejte profesionály. Na našem portálu najdete fasádníky, firmy specializované na výměnu oken či dveří, odborníky na zateplení střechy a řadu dalších. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vám najdeme vhodné dodavatele z vašeho okolí. Až si pak budete vybírat, zaměřte se na hodnocení předchozích zákazníků a prohlédněte si ukázky prací. Budete mít jistotu, že se jedná o spolehlivou firmu.