25. 9. 2022, aktualizováno 24. 10. 2023

Jednou z nejdůležitějších částí oken jsou skla. Jejich počet a typ umí do velké míry ovlivnit vaše výdaje za energie i to, jak se budete u sebe doma cítit. V článku se zaměříme v první řadě na trojskla: Vyplatí se? Kolik s nimi ušetříte? Kromě toho vám poradíme, na co všechno při výběru nových skel myslet.

Podle odborníků by trojskla dnes měla být už nutností. Proč? Můžou vám totiž přinést úsporu, jaké s dvojskly nikdy nedosáhnete. Mimo to mají ale i další výhody: 

  • Umožní vám zkombinovat víc skel s různými vlastnostmi, od akustických přes protisluneční po bezpečnostní. 
  • Pomůžou vám splnit legislativní požadavky na pasivní a nízkoenergetické domy. 
  • Pokud jsou nová a správně nainstalovaná, tak se trojskla zevnitř většinou nerosí. 
  • Naopak kvalitně provedená trojskla se v zimě orosí zvenku, což je známka kvalitního tepelně-izolačního zasklení.

Dvojskla a trojskla se obecně označují pojmem izolační skla. Jde o takové zasklení, které má distanční rámeček a mezi jednotlivými tabulemi inertní plyn. Pokud je správně nainstalované, dokáže snížit energetické ztráty o 50 až 80 %. Izolační skla v zimě zabraňují únikům tepla, v létě zase chrání před horkem.

Na druhou stranu, trojité zasklení se nemusí vždy hodit pro všechny druhy staveb. Váží totiž víc než dvojskla a vyžaduje širší rám, což znamená i masivnější stavební konstrukci. Je to případ i vašeho domu? Nedělejte si starosti – i s dvojskly můžete dosáhnout daleko lepších parametrů, než mělo vaše původní zasklení. Je ale nutné pečlivě vybrat skla, rám, vnitřní distanční rámečky, plyn mezi okenní tabulky a dobře vyřešit vsazení do konstrukce. 

Vyplatí se trojskla? Aneb úspora a návratnost investice

Ve spolupráci s Ateliérem Partika jsme pro vás sepsali, jak se liší spotřeba tepla při využití trojskla vs. dvojskla a jednoduchého zasklení. Hodnoty srovnáváme pro běžný rodinný dům o rozloze 100–150 m2 s plochou oken: 20 m2.

  1. Trojsklo vs. dvojsklo: dům potřebuje o cca 300 kWh/rok méně na vytápění

    Úspora: 1 800 Kč (při ceně elektřiny 6 Kč/kWh)

Cena trojskla vs. dvojskla: o cca 400 Kč/m2 více 

Návratnost: o 2,4 roky dříve než u dvojskel

  1. Trojsklo vs. jednoduché zasklení: dům potřebuje o cca 1000 kWh/rok méně na vytápění.

Úspora: 6 000 Kč (při ceně elektřiny 10,48 Kč/kWh)

Cena trojskla vs. jednoduché zasklení: o cca 1 500 Kč/m2 více 

Návratnost: o 3 roky dříve než u jednoduchého zasklení

*Výsledné hodnoty jsou přibližné, budou se lišit také podle oblasti, kde se dům nachází. Chladnější oblast znamená vyšší úsporu a rychlejší návratnost. 

Ano, trojskla vás budou stát víc než dvojskla, a to cca o 20 %. Nicméně jak vidíte v příkladu, investice se vám zase rychleji vrátí. Navíc si dnes můžete zažádat o dotaci, která vám část nákladů pokryje. V programu Nová zelená úsporám přispívají právě i na výměnu oken. 

Jaká skla vybrat?

To záleží hlavně na tom, co od svých nových oken primárně požadujete. Mají bránit únikům tepla? Tlumit hluk? Nebo vás v létě ochránit před horkem? Dobrá zpráva pro vás: jedno sklo může mít hned několik výjimečných vlastností. A navíc se dají skla navzájem kombinovat. Pojďme se na to podívat podrobněji. 

Podívejte se na průvodce výběrem skel Saint-Gobain Glass.

Akustická skla

Tuhle vlastnost málokdo řeší, přitom je tolik důležitá – schopnost tlumit hluk. Měli byste se na ni přitom zaměřit vůbec ze všeho nejdřív, protože akustika ovlivňuje tloušťku skel i okenního rámu. A to by mohlo znamenat stavební úpravy. Zvukovou izolaci oken vyjadřuje tzv. index vzduchové neprůzvučnosti Rw. Obecně platí, že čím je hodnota Rw vyšší, tím lépe okna zvukově izolují

„Pokud se akustický návrh zasklení podcení nebo se provádí dodatečně, je možné, že na správné sklo jednoduše nezůstane dostatek místa,“  

upřesňuje Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Skla pro pocit bezpečí 

Bezpečnost u skel neznamená jen ochranu před zloději a vandaly, ale i to, aby vás sklo v případě prasknutí nepořezalo. Proto existují tzv. laminovaná skla. Jsou tvořená dvěma či více tabulemi spojenými s dvěma či více vrstvami plastové fólie PVB. Ta sklům dodává pevnost a pružnost, takže i když dojde k prasknutí, sklo se nerozsype, nevypadne ven a drží svůj tvar.

Co je to tzv. termální lom? Jde o prasknutí skla vlivem nerovnoměrného zahřívání plochy. Například, když je část na prudkém slunci a část ve stínu. Sklo se totiž v teple přirozeně rozpíná.

Protisluneční skla

Tento typ zasklení se hodí, když chcete mít v interiéru dost světla, ale přitom ne jako v sauně. Protisluneční skla snižují teplotu v místnosti až o 5 °C v porovnání s tepelně-izolačním typem (aniž byste museli mít žaluzie nebo jiný typ stínění), zároveň nebrání prostupu světla a v zimě vás ochrání před zimou. Ty nejlepší modely protislunečního zasklení umí odrazit až ⅔ tepelného záření ze slunce.  

S návrhem zasklení pomůžou stavební odborníci, s montáží oken ověřené firmy 

Skla se musí vybrat tak, aby okna ve výsledku splňovaly nejen vaše požadavky, ale i stavební normy. Nejlepší proto je oslovit architekta nebo projektanta, s nimiž řešíte stavbu/rekonstrukci. 

Instalaci samotných oken pak svěřte profesionálům. Jen tak zajistíte, že okna budou správně fungovat a přinesou vám přesně to, co od nich požadujete. Ověřené firmy a řemeslníky na montáž oken seženete u nás. Stačí zadat bezplatnou poptávku. 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x