Koupelna… Místo, kde smýváme nečistoty nejen z těla, ale také z duše. Místo, kam se můžeme zamknout a užít si chvíle klidu a relaxace. Jistě, jde to i v otlučené vaně a mezi popraskanými dlaždičkami, ale jaksi to není ono. Aby nám koupelna dělala radost a čest, je třeba do ní pustit moderní materiály a současný design. Tady je pár dobrých rad, abyste její rekonstrukci neodnesli nervovým kolapsem.   

Začněte legislativou

Ty největší maléry bývají spojeny s porušením zákona. Pokud chystáte zásadní proměnu své koupelny, vyhledejte si – třeba na internetu – příslušné odstavce zákona č. 180/2006 Sb. Ideální je zadat heslo „stavební úprava“. Některé stavební úpravy můžete podle stávající právní úpravy provést bez stavebního povolení i bez ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu, ale jen pokud stěny bytového jádra vyměníte za materiál o stejné nebo velmi podobné hmotnosti a zachováte původní dispozici bytu. Budete-li provádět větší stavební úpravy, například zasáhnete do nosné konstrukce stavby nebo do rozvodů vody, elektřiny, plynu či topení, pak po vás budete potřebovat stavební povolení. Pro jistotu své představy také předem konzultujte se správcem nemovitosti a plánujete-li bourat příčky, oslovte statika. U družstevního bytu je nezbytný písemný souhlas družstva s rekonstrukcí.

Důkladná příprava se vyplatí

S předstihem si důkladně promyslete, co si od výsledku rekonstrukce slibujete. Zejména tehdy, jste-li omezeni prostorem. Jen namátkou… Velkým dilematem bývá, zda instalovat vanu, nebo sprchový kout. Toužíte-li po sušičce, ptejte se sami sebe, případně architekta: „Mám na ni místo? Když ne, co obětuji, abych je získal?“ Promyslete dostatek úložných prostor, typ a umístění koupelnového nábytku, odkládací plochy, osvětlení, zrcadla, topení a třeba i rostliny nebo kousek umění. Osvědčenou praxí je vybírat co nejvíce prvků od jedné značky a z jedné série. Kolekce jsou sestaveny tak, aby jednotlivé komponenty souzněly stylově i barevně. Až budete mít bližší představu o tom, co vlastně chcete, nechte si udělat vizualizaci celého prostoru. Změny na monitoru počítače jsou mnohem levnější než zásah do rozjetého procesu.

Máte jasno? Tak jedem!

Při kompletní rekonstrukci koupelny by měl být postup prací následující: bourací práce, čisticí práce a přípravné práce pro stavbu; výměna oken; plyn; vytápění; elektroinstalace; vodoinstalace; zednické a obkladačské práce; malířské práce; elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla); podlahy; zárubně, dveře; nábytek. Správné pořadí jednotlivých kroků, a nejen stavebních, si naplánujte včas. Nabízíme vám pár užitečných informací, které by se mohly hodit.

Důležitá čísla

Ve fázi plánování se vám mohou hodit běžné rozměry zařizovacích předmětů. Běžně velká vana má plochu cca 170 x 75 cm, sprcha pak 70 x 70 cm. Standardní umyvadlo mívá rozměry 60 x 50 cm a toaleta zabere přibližně 40 x 50 cm. Pokud je toaleta umístěna poblíž sprchy, měl by být rozestup mezi nimi alespoň 20 cm. Vzdálenost okraje toaletní mísy od dveří by měla být nejméně 30 cm, vzdálenost od topení pak minimálně 50 cm.

Bourání a zdění

Proměna koupelny v panelovém domě je většinou spojena s vybouráním jádra. Jeho likvidace sice představuje prašný, časově náročný a finančně nákladný proces, ale získáte prostor a šanci změnit dispozici místnosti. Navíc vybourání jádra občas odhalí skryté problémy, například zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace a podobně. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav. Je-li v pořádku, stačí jej pouze „opláštit“ sádrokartonem. Někdy toto řešení ale vyloučí statik a pak se bourat prostě musí. A následně zdít, nejčastěji pórobetonovými cihlami nebo za využití sádrokartonových příček. Dalším krokem je ale vždycky penetrační nátěr.

Nábytek vyberte včas

Jednou z prvních akcí by měl být výběr koupelnového nábytku. Teprve když znáte přesné rozměry skříňky pod umyvadlo, víte, kam má instalatér umístit odpad. Stejný postup platí i u zrcadlových galerek. Vyberte si, a až pak řešte stavební úpravy a elektrické rozvody. Chcete-li nábytek kotvit do zdí, u sádrokartonových příček je nutné je nejprve vyztužit železnou traverzou nebo dřevěným rámem, proto je jednodušší zvolit nábytek na nožičkách. Ideálně svou volbu s řemeslníky konzultujte předem.

Za sifony a ventily si raději připlaťte

Funkčnost koupelny výrazně ovlivňují drobné prvky, které na první pohled nevidíte. Jde zejména o sifony, odvodnění a napouštěcí a vypouštěcí ventily. Ty by měly být vyrobeny z odolných materiálů a zkonstruovány tak, aby je bylo možné snadno čistit. U sprchových koutů typu walk-in pak není dobré podcenit sklon odtokového žlabu, protože pak byste po každém sprchování vytírali celou koupelnu.

Ať to fičí

Koupelně svědčí okno, ale kde brát, když je místnost uprostřed bytu? Poptejte se po funkčním odvětrávacím systému, jinak hrozí, že se v ní vlivem vlhkého teplého vzduchu budou tvořit plísně. Větrací systém by měl být samozřejmou součástí plánu celé rekonstrukce, nenechte si vnutit opačný názor.

Hydroizolujte!  

V souvislosti s rekonstrukcí koupelny je zásadní ochrana proti vlhkosti ve všech místech, která mohou přijít do styku s vodou, tedy nejen na podlaze, ale i na stěnách kolem umyvadla, vany, a především u stěn sprchových koutů. Dalšími kritickými místy jsou přechody, třeba podlaha–stěna, stěna–dilatační spáry nebo odtoky. Kromě hydroizolačních tkanin existují i hydroizolační nátěry, které je dobré v místech přechodů opatřit i těsnicími páskami, rohy nebo manžetami. Teprve tak vznikne nenasákavý a pružný podklad pro nalepení obkladů a dlažby.

Obklady a dlažba

Určující pro výběr dlažby a obkladů je velikost koupelny. Pro menší prostory se hodí světlejší tóny a velké plochy zrcadel, které místnost opticky zvětší. Podobný efekt mají i materiály s lesklým povrchem, které odrážejí světlo. Pokud máte koupelnu prostornou, nebojte se větších formátů, které krásně vyniknou. Některé z nich mají tloušťku pouhé tři milimetry a lze je nalepit i na staré obklady, takže v ideálním případě nemusíte bourat. Najděte si čas a do prodejny zajeďte osobně, jedině tak si ověříte reálnou barevnost a strukturu povrchu. Katalog ani monitor počítače vám tyto vjemy zprostředkovat nedokáže. U obkladů a dlažby platí to, co u každého stavebního materiálu – cena je samozřejmě důležitá, ale kvalita taky. I drahý materiál se někdy dostane do slev, hlídejte si je. Naopak vysoká cena nemusí být zárukou kvality.

Budiž světlo

Osvětlení dokáže divy. V koupelně by měly být dva zdroje světla, jeden hlavní a druhý u zrcadla. Volte raději teplé bílé světlo. Možná v něm neuvidíte každou řasu, ale zase je příjemné a uklidňující. Hlavní svítidlo by mělo být přisazené ke stropu, volně visící modely nejsou pro koupelnu vhodné. Oblíbeným řešením jsou bodová světla zapuštěná do sádrokartonového podhledu, která osvítí každý kout místnosti zvlášť. Do koupelny patří ta s krytím IP 44, protože jsou dostatečně chráněna proti vlhkosti a vodě.

Topím, tedy nemrznu

Tepelný komfort v koupelně je důležitější než v jiných částech bytu. Odborníci doporučují vytápět tuto místnost na 24 °C. Ale čím? Ideálním řešením je podlahové topení, které vás nepřipraví ani o kousek prostoru. Pokládá se v pravidelných smyčkách převážně na frekventovaná místa podlahy. Vyrábí se ve dvou variantách – teplovodní vytápění, nebo elektrická topná rohož. Ověřenou klasikou jsou běžné radiátory a také šikovné žebříky, na kterých můžete sušit ručníky a prádlo. Ale čím víc je zakryjete, tím méně tepla pustí do místnosti. No a pak jsou tu elektrické přímotopy, když se potřebujete zahřát hned teď – výkonné, leč drahé na provoz. Z tohoto pohledu jsou výhodnější konvektory a topné panely. Konvektor je tvořený výměníkem tepla – ten se obvykle skládá z hliníkových lamel a měděné trubky. Je levný a má vysoký výkon. Topné panely vytvářejí sálavé teplo, takže ohřívají pouze osoby a předměty. Jsou úsporné, ekologické a mají nízkou spotřebu.

Sprcháč, nebo vana?

Otázka, která stojí před každým, kdo rekonstruuje koupelnu: vana, nebo sprchový kout? Naložit se do horké vody s čepicí pěny je sice báječné, ale od určitého věku může výstup z vany představovat dost náročnou disciplínu. Sprchový kout prožitek z koupele sice nenabízí, ale zase je praktický a spotřebujeme v něm méně vody. Existují jakési hybridy, vany s dvířky, které mají obě funkce, ale počítejte s tím, že vám výrazně navýší rozpočet. Padne-li nakonec volba na sprchový kout, doporučujeme zvolit ruční i hlavovou sprchu, protože jednotliví členové rodiny mají různé preference – muži si při sprchování rádi namáčejí i hlavu, ženy obvykle ne.   

WéCé

Doporučený minimální prostor k umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. Bojujete-li s místem, pořiďte závěsné WC se slim systémem, u kterého lze díky předstěnovému instalačnímu systému ušetřit až 5 cm. V každém případě se ale poraďte s odborníkem. Zejména v panelovém domě je třeba posoudit, zda jsou stěny koupelny pro zavěšenou toaletu dostatečně nosné. Chcete-li pomoci přírodě, poptejte se po eko-doplňcích, které umožnují úsporné splachování. Toužíte-li ohromit návštěvy, pak by se vám mohlo líbit splachování bez dotyku, které aktivujete pouhým mávnutím ruky.

Tak to by bylo. Jestli jste dočetli až sem, máte docela příjemnou sumu užitečných informací, na kterých můžete stavět. Stavět novou koupelnu. Tak pevné nervy a hodně úspěchů! Více informací k rekonstrukcím koupelen naleznete v souvisejících článcích nebo na tématické stránce „Rekonstrukce koupelen„.

Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že rekonstrukci koupelny svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Vybírejte řemeslníky podle jejich referencí od předchozích zákazníků na webu NejŘemeslníci.cz a informace o kvalitě odváděné práce budete mít z první ruky.

Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.

Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.


Sdílet článek