2. 12. 2021, aktualizováno 13. 9. 2022

Co mají společného kostel, ptáci a tradiční japonská stavba? To všechno se stalo předmětem poptávek na našem portálu. Občas totiž přijdou i méně tradiční požadavky, než jakými jsou rekonstrukce, stavby a opravy. Přesvědčte se sami!

Vybrali jsme pro vás několik ukázek prací, které se nevidí každý den. Shodou okolností jsou všechny dílem zručných truhlářů. Podívejte se, co dokážou zlaté české ručičky.

Japonskou bránu na zahradu? Proč ne!

Stavba ze dvou sloupů a dvou příčných trámů, kterou můžete nejčastěji najít u vchodu do šintoistických svatyní. Tak přesně to je japonská brána torii a jednu takovou si na svou zahradu objednala i naše zákaznice. 

Brány torri jsou v Japonsku symbolem prosperity a štěstí. Stará legenda totiž vypráví o bohyni slunce Amaterase, která se jednoho dne schovala do jeskyně a vchod zavalila velkým kamenem. To způsobilo zatmění slunce a lidé se začali bát, že zahynou. Postavili proto před jeskyni ptačí bydlo, posadili na něj kohouty a počkali, až jejich kokrhání vyláká bohyni ven. To se taky stalo, a jakmile Amaterasa opustila skrýš, zápasník súmo odvalil kámen a pustil slunce ven. Proto jsou brány torii považované taky za místo odpočinku ptáků.

Japonská brána torii v typické červené barvě.

Zakázky se ujala firma zabývající se tesařinou, klempířstvím a pokrývačstvím. Podle slov řemeslníků to byla „moc fajn práce“. A co na výsledek řekla zákaznice? „Měli jsme určitou představu, jak má vypadat, ale pan majitel ji dovedl do naprosté dokonalosti. Vše pečlivě nastudoval, rozmyslel celou řadu variant, navrhl optimální řešení a perfektně ho zrealizoval. Výsledek předčil naše očekávání.

Další fotografie z průběhu stavby brány najdete v detailu reference.

Nesháníte japonskou bránu, ale jen klasický zahradní nábytek? Inspirujte se v našem článku

Ptačí budky pro celý les

Organizace ochránců přírody potřebovala během jednoho měsíce vyrobit hned 50 ptačích budek. Že je to příliš velké sousto? Rozhodně ne pro tak šikovného truhláře, jakého u nás zákazník našel. Budky už dnes slouží ptactvu v širém lese a hodnocení potvrzuje, že se práce opravdu povedla: „Perfektní komunikace, rychlé a precizní dodání! Už dlouho jsem nezažila tak ochotného a spolehlivého dodavatele-řemeslníka. Mohu jen a jen vřele doporučit. Rozhodně to nebude naše poslední spolupráce!“

Za práci na ptačích budkách si řemeslník vysloužil
Kozlovu pečeť poctivosti.

Nové kostelní lavice

V Hustopečích nad Bečvou, na půl cesty mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi, můžete obdivovat práci dalšího zdatného NejŘemeslníka. V tamním kostele z přelomu 16. a 17. století totiž potřebovali nové lavice. Ty původní byly v chrámu už víc jak sto let. 

Hustopečská farnost se proto obrátila na náš portál a poptala výrobu celkem 21 lavic, 3 čelních panelů a 3 koncových lavic s panelem. To všechno z masivního dubového dřeva. Důležité přitom bylo zachovat původní tvar lavic, a zároveň jej přizpůsobit k pohodlnějšímu sezení.

Nové lavice kopírují tvar původních, ale sezení na nich je pohodlnější.

Vybraná firma přistoupila k zakázce opravdu svědomitě. Vyrobila nejprve maketu, na které si lidé mohli vyzkoušet sezení i klečení, a podle připomínek pak upravila výsledný tvar. Výroba trvala dva měsíce, montáž pouhé dva dny. A podle slov duchovního správce farnosti se zakázka opravdu náramně povedla: „S panem majitelem byla výborná spolupráce i komunikace. Bylo vidět, že své práci rozumí. Vždy ochotně poradil… … Děkuji za krásnou práci, kterou provedl. Předchozí lavice byly v kostele sto let. Kéž i tyto lavice vydrží minimálně takovou dobu. Firmu můžu všem doporučit.

Více informací a fotek si můžete prohlédnout v detailu zakázky

Máte přání? Sem s ním!

Jak vidíte, na NejŘemeslníky se nemusíte obracet jenom s běžnými poptávkami. Ať už potřebujete vyrobit něco nevšedního nebo vás doma trápí zdánlivě nevyřešitelný technický problém, zadejte si u nás zdarma poptávku. Za zkoušku (doslova) nic nedáte a my uděláme maximum, abychom vám pomohli najít vhodného dodavatele.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x