Důvěřuj, ale prověřuj

Opravdové inteligentní bydlení by se mělo postarat samo o sebe, ale také o lidi, kteří v takovém bydlení tráví svůj čas. Každý opravdový SMART HOME – chytrý domov ví přesně, kdy co má udělat, abyste se cítili doma pohodlně, příjemně a bezpečně. V běžném rodinném domě to znamená, že systém pro chytré bydlení udělá za vás až 50 000 úkonů a rozhodnutí. 

Chytrý dům se složitým ovládáním jednoduše chytrý být nemůže. Složité ovládání v kombinaci se složitými ovládacími panely rozhodně nezaručuje komfortní bydlení. Každý člen domácnosti se je musí naučit ovládat a to není vůbec jednoduché a rozhodně ani rychlé. Nemluvě o situaci, kdy přijede na návštěvu babička nebo děda, nebo se zastaví přátelé na večerní posezení. V takovém „chytrém domě“ si nebudou umět bez prostudování manuálu ani rozsvítit světlo. Paradoxně místo ulehčení bydlení a úspory času je každý člen domácnosti otrokem technologie a vlastního domu. Správný chytrý dům musí být, v případě že některý ze členů rodiny potřebuje cokoliv upravit, na ovládání velmi jednoduchý. 

Chytrý dům se musí postarat nejen o sebe, ale také o lidi, kteří v něm bydlí, aby měli pocit bezpečí. Slouží k tomu velké množství informací, které chytré bydlení dostává, umí je vyhodnocovat a následně na ně reagovat. Reakce může být formou upozornění, spuštěním alarmu nebo nějaké akce. 

Například v případě vysoké rychlosti větru nejen upozornit uživatele, ale také rovnou vytáhnout žaluzie. V případě poruchy vodovodu nejen upozornit, ale také rovnou vypnout vodu. A v neposlední řadě, v případě narušení bezpečnosti spustit alarm. 

Efektivita spotřeby energií je dnes velké téma a určitě není překvapením, že opravdu chytrý dům musí umět s energie pracovat přesně tak, jak je potřeba. Nejlepším příkladem efektivního využívání energií je využívání technologií na více než 100 %. Standardní stínění se v běžném domě používá sporadicky, protože jeho ovládání zabere hodně času. Ale chytrý dům umí využívat stínění tak, aby v létě pomáhalo chlazení a v zimě naopak topení. Proč pouštět chlazení až v momentě, kdy se začne v létě místnost přehřívat, když může třeba stačit zatáhnout stínění v ten správný čas. V zimě je pak naopak velká škoda nevyužít teplo, které by mohlo pomoci dotopit vytápěné místnosti. Toto vše a mnoho dalšího ve výsledku ušetří každému členu rodiny spoustu času, který by běžně museli věnovat vlastnímu bydlení, aby se jim bydlelo pohodlně. U běžného domu to může být až 50 000 úkonů a rozhodnutí oproti klasickému. V přepočtu se může jednat až o 140 hodin za rok, kdy nemusíme chodit k vypínačům termostatům a všem těmto ovládacím prvkům, které jsou ve veliké míře zlodějem našeho volného času.

Sdílet článek