Snadné vytápění a příprava teplé vody patří v současnosti k standardům bydlení, se kterými každý jednoduše počítá. I když si většina lidí spojuje pohodlí přípravy teplé vody a topení většinou s plynem nebo elektřinou, v současnosti je díky moderním technologiím možné počítat znovu také se dřevem.

Většina z nás chápe vytápění pomocí kotle na dřevo jako neustálý strach o to, aby kotel nevyhasl, a vidí za tím vedle ekonomické výhodnosti především neustálou práci a nepohodlí. Moderní zplynovací kotle na dřevo jsou však dál, než si mnoho lidí myslí. Na jedno přiložení dokážou hořet i osm hodin. Už to samo o sobě znamená, že pokud člověk přiloží před tím, než jde spát nebo než odejde do práce, ráno se neprobudí do vychladlých stěn, případně se do nich z práce nevrátí.

Dobrým kotlem to nekončí

Tím ale komfort nekončí: Kvalitní kotel je samozřejmě základ a je vhodný jak do starých budov, tak do novostaveb. Protože je ale možné jej doplnit o stavebnicovou velkokapacitní akumulační nádrž, komfort vyhřívání se může posun o další stupeň výš. Co to znamená v praxi? V nádrži se uchovává energie, kterou nespotřebuje dům. Směruje ji tam řídící jednotka v případě, že je v domě požadovaná teplota. Jakmile kotel vyhasne, je v nádrži nastřádané teplo rozváděno po domě a ten tak vydrží vyhřátý mnohem delší dobu. Výhody tohoto řešení jsou patrné především v přechodných obdobích, jde tedy o 6-8 měsíců na jaře a na podzim. V této době není problém odjet na několik dní a vrátit se do vyhřátého domu, nebo zatopit jen jednou dvakrát do týdne. Proto jde o ideální řešení jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro víkendové chalupáře, kteří pak nemusejí své stavení celý víkend pracně vytápět.

Ke slovu přichází slunce

Z využívání solární energie pro vytápění se stala samozřejmost. Lidé, kteří ji využívají, nemusejí více jak půl roku myslet na to, zda budou mít teplou vodu, v případě starých studených chalup není problém, aby si pomocí kolektorů přitápěli a vysoušeli objekt i v letních měsících a slunce spolu s moderní technologií dokáže bez problémů vyhřívat i vodu v domácím bazénu. Využití sluneční energie je tak samozřejmě možné i v kombinaci s kotlem na dřevo a stavebnicovou akumulační nádrží. To, jak se bude energie využívat, opět ovlivňuje řídící jednotka. Pomocí ní je velmi snadné určit priority využívání a není tak třeba možné, aby uživatel měl krásně vyhřátý bazén a přitom doma mrznul, nebo se sprchoval studenou vodou.

Jak to funguje?

Stavebnicová akumulační nádrž SunSave tvoří centrum systému a je v ní uchovávána energie na vytápění a ohřev vody na několik dní dopředu. Vzhledem k jejímu stavebnicovému uspořádání nádrže je možné postavit ji téměř kdekoliv.

Solární zařízení za příznivých podmínek nabíjí akumulační nádrž a postará se o dostatek teplé vody a temperování objektu v přechodných obdobích. Takový provoz je mimořádně vhodný pro starší zástavbu, protože pomáhá s vysušováním objektů. Za rok provozu ušetří každý metr čtvereční kolektoru až 850 kWh energie. 

Moderní zplyňovací kotel s účinností až 90 % nahřívá rovněž akumulační nádrž. Vzhledem k objemu nádrže 5000 l i více, je možno použít opravdu výkonný kotel, který pracuje vždy s optimální účinností. Zatápět je potřeba jen jednou za několik dnů, kotel se naplní maximální dávkou paliva a nechá se vyhořet. Vedle komfortu se tedy prodlužuje i životnost kotle.

Regulace se postará o plně automatický provoz. Vytápění je řízeno v závislosti na vnější teplotě a požadavcích uživatele při zachování plného komfortu a maximální úspornosti.

Sdílet článek