„Doktorát pro řemeslníky“, záruka nejvyšší kvality, zlatý hřeb řemesla. Takhle se o mistrovské zkoušce mluví v médiích. Vláda v létě 2021 schválila novelu zákona, která má zkoušku uzákonit, ale před volbami už se návrh nedostal do Sněmovny. Co se doteď ohledně mistrovské zkoušky naplánovalo a jak to ovlivní trh řemesel?

Pokud máte výuční list* a minimálně 5letou praxi, pak patříte k adeptům na složení mistrovské zkoušky. Ta má být podle návrhu zákona dobrovolná. Pokud ji složíte úspěšně, získáte mistrovský list a stanete se mistrem řemesla.

Jak na svých stránkách uvádí Národní pedagogický institut ČR, pro řemeslníka znamená zkouška završení profesního vzdělávání. Protože zatímco maturanti mohou pokračovat na VOŠ nebo VŠ, bakaláři na magisterské studium a magistři na doktorát, vyučení řemeslníci zatím takovou možnost nemají (nástavbové studium už nerozvíjí řemeslné dovednosti).

* Uvažuje se také o jiných variantách kvalifikace opravňující ke zkoušce, ale ty zatím nejsou stanovené.

Co dalšího by mělo zavedení profesní zkoušky přinést?

  • Možnost podnikat v dalších státech EU: Prakticky ve všech západních státech EU je mistrovská zkouška podmínkou k podnikání. Když se stanete mistrem řemesla, můžete svou živnost provozovat i tam.
  • Konkurenční výhodu ve veřejných zakázkách: Zadavatelé veřejných zakázek si budou moct jako jednu z podmínek určit mistrovskou kvalifikaci. Pokud ji budete mít, získáte náskok před ostatními.
  • Možnost učit na středních školách: S mistrovským listem (a profesní kvalifikací Instruktor praktického vyučování k tomu) můžete pomáhat vychovat další generaci řemeslníků.
  • Ochranu spotřebitele: Zákazníci budou mít jistotu, že řemeslník s mistrovskou kvalifikací zvládne i ty nejnáročnější úkoly a odvede práci té nejvyšší kvality. Iniciátoři si od zkoušky slibují, že tak klesne počet stížností u ČOI, ÚOHS a soudů.
  • Vyšší prestiž řemesel: Mistrovská zkouška by měla zvýšit úroveň řemeslné práce a tím změnit i to, jak společnost v současnosti řemeslné profese vnímá.
  • Větší zájem mladých (i jejich rodičů) o vzdělávání v řemeslných oborech. Popularita některých oborů klesá, mistrovská zkouška by to mohla změnit.
Mistrovská zkouška už je předmětem debat dlouho,
ale na legislativu v praxi se teprve čeká

Co všechno musíte umět?

Zatím se v návrhu počítá se třemi částmi zkoušky. První z nich, praktická, bude zahrnovat komplexní návrh a zhotovení „mistrovského díla“. Teoretická část ověří znalosti v oblasti technologií, materiálů, hodnocení kvality apod. Na závěr pak budete muset prokázat, že zvládnete vést tým lidí a řídit zakázku (z pohledu ekonomického, právního a personálního). Kromě znalostí a dovedností si ale připravte i peníze – za zkoušku se bude platit kolem 25 tisíc korun.

Mezi zkoušejícími můžete čekat profesionála z praxe (nominuje ho cech nebo svaz), pedagoga pro teoretickou část zkoušky a odborníka na ekonomická a personální témata. Další informace o mistrovské zkoušce najdete na webu Národního ústavu pro vzdělávání nebo na stránkách Hospodářské komory ČR.

Staňte se „mistrem“ řemesla u nás

Na uzákonění mistrovské zkoušky si asi ještě chvíli počkáme. Předešlá Sněmovna totiž návrh projednat nestihla, takže se zákon stornuje. Karel Havlíček (bývalý ministr průmyslu a obchodu) ale předpokládal, že by toto téma mohla převzít nová vláda vzešlá z voleb v říjnu 2021.

Ještě než získáte „titul“ mistra řemesel, můžete se stát aspoň NejŘemeslníkem. Žádné razítko vám sice dát nemůžeme, ale zato vám zprostředkujeme nové zakázky. A taky získáte přístup k výhodám, jako jsou slevy na školení, materiál, pracovní oděvy nebo pivo od Kozla zdarma. Stačí se bezplatně zaregistrovat.