Poslední vlna EET začíná klepat na dveře. Mnozí se o ni stále ještě ani nezačali zajímat a říkají si: Vždyť to ještě může ústavní soud zrušit. Nespoléhejte na to. Je lepší být v obraze. Vždyť hlavním mottem úspěšného podnikatele je: Očekávej nejlepší, ale připravuj se na nejhorší. Proto vzhůru do toho. Přinášíme pár odpovědí přímo od ministryně financí Aleny Schillerové.

+ Chcete se zasadit o zrušení některých daňových výjimek. Jsou nějaké výjimky, které vás obzvlášť štvou?

Je jich řada. Ale nečekáte, že vám je vyjmenuji, že ne?

+ Ani jednu?

A pak to budu chodit půl roku vysvětlovat do médií. Dala jsem do daňového balíčku pro rok 2020 první výjimku. Ani jsem ji nerušila, jenom výrazně omezila – osvobození výher z hazardu od daně. Tak jsem řekla, že nad sto tisíc to budeme zdaňovat. Nechceme s tím spojovat žádnou správu, žádné prověřování, potvrzení, nic. A hned tolik povyku! Totéž je stravenkový paušál, a to ty papírky ani nechci rušit. Tam ale cítím širší podporu, to mě překvapilo.

+ Ale potají se asi daňové výjimky rušit nedají. Lidi si všimnou.

Já mám v hlavě seznam, je to dohromady zhruba za 315 miliard při sečtení výjimek pro právnické i fyzické osoby. Jistě jsou věci, které rušit určitě nechceme. Sleva na poplatníka – 90 miliard – tu nikdy nezrušíme. Slevy na děti – 70 miliard – totéž. Ale pak je tam řada věcí, různých osvobození, která se přežila. Já jsem politický realista a vím, že většina jich tam zůstane. Ale v dalším daňovém balíčku pro rok 2021 něco zrušit chci. Každou z těch výjimek, o které půjde, analyzuju a podrobím to debatě. Určitě tam bude stravenkový paušál, to vím bezpečně. A pak mám v merku další. A říkám vám, že kolem každé bude taková vřava, že o tom určitě budou všichni vědět.

+ Nebylo těch deset opatření na podporu živnostníků takovým konejšením, než dopadnou další rány? Blíží se další rozšíření EET. I když to Vy asi nevnímáte jako zátěž pro živnostníky.

To vnímám jako pravý opak. Zavedli jsme zvláštní režim, takže ti nejmenší budou moci využít jako alternativu papírovou evidenci, účtenky dostanou zdarma na finančním úřadě. A EET je fakt narovnání podnikatelského prostředí. Příspěvkové organizace, jako jsou nemocnice, kde lékaři přebírají hotovost třeba za očkování nebo cokoliv jiného, nebudou muset mít EET vůbec.

Argumenty, že se budou dělat kontrolní nákupy u malířů pokojů, to je nesmysl. Nejsem naivní. Když se domluví zákazník s živnostníkem, že si zaplatí z ruky do ruky bez účtenky, tak se to bude dít a těžko to uhlídáte. Ale finanční správa dnes disponuje obrovským množstvím analytických dat. Jednak z kontrolních hlášení, jednak z EET. A EET neslouží jen k tomu, aby kontroloři věděli, kam zacílit. Finanční správa má něco, co pracovně nazývají bunkr. Ten spravuje dvacet lidí s bezpečnostní prověrkou na důvěrné, a to jsou jediní lidé, kteří se dostanou k těm horám dat. V agregované formě je pak poskytují finanční správě. Pak finanční správa ví, jaká je průměrná daňová povinnost malíře pokojů v Brně nebo v Praze. Spoustu podnikatelů pak přestanou obtěžovat. A živnostenský balíček má velký význam, není to žádné konejšení. Většina věcí jde za ministerstvem průmyslu, za mnou jde hlavně paušální daň. A tu já vnímám jako obrovskou pomoc.

+ Od ministryně Maláčové i šéfky penzijní komise Danuše Nerudové jsem slyšel, že OSVČ platí příliš nízké sociální odvody. Dokážete živnostníkům slíbit, že je před vyšší odvodovou zátěží uchráníte?

Odvody jsou v oboru ministryně Maláčové a já jsem od ní žádný takový návrh zatím neviděla. My už jsme naložili živnostníkům nějaké závaží – ať kontrolní hlášení plátcům DPH, anebo EET, které také přineslo nějaké povinnosti. A nemůžeme tady představit podpůrný balíček pro živnostníky a jedním dechem jim říkat, že jim zvedneme odvody. Takže já říkám za hnutí ANO, že to nepodpoříme.

+ To už je podruhé, co jste autoritativně promluvila za hnutí ANO. Andrej Babiš s vámi zjevně počítá, dokonce se spekulovalo, že byste jej v případě nouze mohla vystřídat v premiérské pozici. Nebylo by načase do hnutí vstoupit?

V tuto chvíli je pro mě nejdůležitější, abychom dotáhli do konce všechny projekty a opatření, jež jsme s kolegy na Ministerstvu financí připravili nebo připravujeme. Ale pokud voliči naši snahu ocení a já budu mít příležitost ve funkci ministryně financí pokračovat, budu moc ráda. A na post premiérky si zálusk nedělám, protože teď má naše země skvělého premiéra. Co se týče vstupu do ANO, v pořadí mých priorit není momentálně pro tyto úvahy vůbec místo. Navíc každý ví, že mým ministerským dresem je dres hnutí ANO, na jehož výsledky ve vládě jsem náležitě pyšná.

Sdílet článek