9. 6. 2022, aktualizováno 19. 3. 2024

Prodlužte si čas, který budete trávit venku. Zastínění terasy vás ochrání před sluncem a deštěm a navíc může fungovat i jako designový prvek. Na výběr dnes máte z celé řady možností, od jednoduchých stinicích plachet až po moderní bioklimatické pergoly.

Na zastínění či střechu je dobré myslet už ve chvíli, kdy terasu plánujete. Můžete ho ale pořídit i dodatečně. Navíc spoustu typů stínění zvládnete nainstalovat i sami. A pokud si zvolíte složitější řešení, můžete u nás poptat spolehlivé řemeslníky.

Markýza –⁠ vybírejte podle odolnosti a ochrany před UV

Dřív typicky pruhované, dnes v různých odstínech a technických provedeních. Markýzy se k zastínění teras používají stále. A není divu –⁠ dokážou zakrýt velkou plochu a vy sami se rozhodujete, do jaké hloubky markýzu vytáhnete. Můžete si přitom vybrat mezi klasickým ovládáním na kličku a elektrickým pohonem. 

Látka na terasovou markýzu by v první řadě měla chránit před UV zářením. Stupeň ochrany se značí zkratkou UPF a číslem (např. UPF 50+, UPF 30+…). Platí, že čím vyšší číslo, tím větší procento UV záření markýza odstíní. Dále můžete vybírat podle míry tepelné a světelné propustnosti a určitě se zaměřte taky na odolnost proti dešti, vyblednutí a plísním. 

Moderní stínicí plachty nainstalujete během chvilky

Jednoduché, ale efektivní řešení, jak terasu zastínit před sluncem i ochránit před deštěm. Stínicí plachty se vyrábí ve čtvercovém, obdélníkovém či trojúhelníkovém tvaru a v nepřeberném množství barev. Nainstalujete je snadno  – upevňují se většinou přímo k domu, k zábradlí, ale taky třeba kolem stromu. Případně vždycky můžete do země zabetonovat speciální sloupky a plachtu připevnit k nim. 

Jeden z našich zákazníků u nás poptal renovaci terasy včetně zastínění. A protože šlo o starší stavení, k němuž se nehodí ani pergola, ani altán, zvolil právě stínicí plachty. Řemeslník si za práci vysloužil krásné hodnocení: „S provedením práce jsme velmi spokojeni. Řemeslník vnáší do práce své nápady a zkušenosti. Je vždy ochotný se přizpůsobit časem i měnícím se požadavkům Manželka kvitovala, že po sobě pokaždé uklidí.“ 

Bioklimatická pergola zajistí různou míru zastínění

Co když se počasí mění jako na apríla? Pro takové případy je ideální bioklimatická pergola s otočnými lamelami. Ty se dají naklápět z polohy úplně zavřené přes polootevřenou až do zcela otevřeného módu, čímž regulujete množství procházejícího slunce. Existují i varianty, kdy lamely úplně stáhnete, takže střechu v tu chvíli nemáte.

Tento typ pergoly poskytuje nejen stín a ochranu před případným deštěm, ale taky umožňuje cirkulaci vzduchu z prostoru pod střechou. Teplý vzduch se díky otevření lamel snadno dostane ven, takže nedochází k přehřívání. Bioklimatickou pergolu můžete navíc napojit na svou chytrou domácnost a ovládat pohodlně třeba z mobilu.

Baldachýn je efektní, ale střechu nenahradí

Pokud chcete jít s dobou, bude baldachýn správná volba. Jde o moderní způsob zastínění terasy, který je typický prověšením. Proto nemůže nahradit pevnou střechu (neodvede dešťovou vodu), ale před sluncem vás spolehlivě ochrání. Baldachýny se většinou „napínají“ pomocí bambusové tyče nebo ocelových lanek. Dají se ale nainstalovat i pod skleněnou střechu.

Boční zastínění proti větru i zvědavcům

Ochrana před sluncem a deštěm je jedna věc, ale co si počít s větrem a zvědavými zraky sousedů? Odpověď zní: zastínit terasu i z boku. To navíc oceníte i v případě, že máte posezení orientované na západ –⁠ nízké sluneční paprsky vás večer neoslní. 

Moderní způsob bočního zastínění představují tzv. screenové rolety, které se pyšní hlavně jednou výjimečnou vlastností: zatímco vy přes ně uvidíte z terasy ven, kolemjdoucí neuvidí zvenku na vás. Screenové rolety mívají taky výborné tepelně-izolační vlastnosti (odrazí až 86 % tepla) a i přes vystavení prudkému slunci nemění svůj tvar – zůstávají pořád napnuté. 

Výrobu a montáž screenových rolet na míru si na našem portálu přála paní Iva. Cílem bylo hlavně ochránit terasu před větrem a chladem, případně rolety využít k úplnému uzavření přes zimu. Jak můžete vidět na fotkách níže, z vnitřku jsou rolety průsvitné, z vnějšku do přístřešku vidět není. 

Pro boční stínění můžete použít taky boční markýzy, které se často používají v kombinaci s klasickou („střešní“) markýzou. Fungují jako samostatný prvek a nepotřebují žádnou podpůrnou konstrukci. Kdykoliv chcete, můžete je snadno zase vytáhnout a užívat si otevřené terasy. 

A co takhle využít zčásti přírodní stínění? Když si pořídíte treláž (mřížovou konstrukci pro popínavé rostliny), můžete ji nechat obrůst třeba břečťanem nebo psím vínem. Nejen, že si zařídíte soukromí, ale vaše terasa bude hned o něco svěžejší. 

Treláž spolu s pergolou u nás poptala paní Lucie. Výsledkem je z části zastíněná terasa, která poskytuje výhled do zahrady a soukromí zároveň. Zákaznice si chválí nejen samotnou práci, ale i přístup dodavatele: Firma dodržela termín realizace, který byl překvapivě brzký (cca 2 měsíce, což v letní sezóně u pergoly byl skoro zázrak) i rozpočet, dokonce vyhotovila i písemnou smlouvu o dílo, což bylo milé překvapení.“

Zasklená terasa rozšíří obytný prostor 

Je vám s koncem léta líto, že si terasy už moc neužijete? Pak popřemýšlejte o zasklení. To vás stoprocentně ochrání před větrem, deštěm, přitom budete mít pořád výhled ven. A kromě toho, že si prodloužíte sezónu, můžete zasklenou terasu využít třeba k sušení prádla. 

Stěžejní bude samozřejmě výběr skel. Podle čeho se řídit? Nejdřív si odpovězte na otázku, zda chcete terasu využívat i v zimě (a budete mít tedy zimní zahradu) nebo jen od jara do brzkého podzimu (jde o tzv. studenou zimní zahradu). 

  • Klasická zimní zahrada: využívají se izolační dvojskla či trojskla, stavba bývá robustnější a často ji lze otevřít jen zčásti. 
  • Studená zimní zahrada – zasklená terasa: bývá z jednoduchých bezpečnostních skel v bezrámovém provedení. Jde o vzdušnější řešení a stěny můžete zpravidla otevřít úplně, na všech stranách. 

Co se týče konkrétních typů zasklení, stojí za zmínku např. samočisticí skla SGG BIOCLEAN-E® od Saint-Gobain Building Glass nebo skla Viewclear® (od stejné společnosti), která až o 75 % snižují počet dní, kdy na izolačních sklech dochází k vnější kondenzaci vlhkosti.

Elegantní řešení pro zastínění či úplné zasklení najdete taky u Confico. Například střecha Terrazza z bezpečnostního vrstveného skla vydrží to samé co střecha vašeho domu. Rozšíření o celoprosklené obvodové stěny pak představuje Glasoase®.

Zasklenou terasu u nás můžete poptat taky, stejně jako jeden z našich zákazníků. Jeho požadavkem bylo, aby měla jedna strana pevné a druhá posuvné zasklení, přičemž si přál použít kalené bezpečnostní sklo s kombinací čirého a ornamentního skla. Co říkáte na výsledek? 

Svěřte zastínění terasy profíkům. Najdete je u nás

Máte už vybraný typ zastínění, ale potřebujete někoho, kdo vám ho vyrobí a nainstaluje? V databázi mám celou řadu ověřených profesionálů: truhláře, firmy specializované na stínicí techniku i sklenáře. Můžete si prohlédnout jejich ukázky prací i hodnocení předchozích zákazníků. A pak už si jen zadáte poptávku. Je to zdarma a nemusíte nikoho obvolávat – my oslovíme vhodné dodavatele z vašeho okolí za vás. Vy počkáte, až vám přijdou nabídky, a pak si z nich vyberete tu nejlepší. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x