17. 10. 2019, aktualizováno 15. 12. 2021

Betonové krytiny

Rozdíly mezi jednotlivými typy krytiny začínají prakticky už u jejich samotné podstaty – vzhledu a výroby. Výroba betonové krytiny je rychlejší a energeticky méně náročná. Obecně ovšem platí, že barva pálených tašek je po dobu jejich životnosti konstantní, zatímco betonové krytiny stárnutím barevnost ztrácí. 

Z hlediska tvarů krytiny je pak větší výběr, právě kvůli materiálu betonových tašek, mezi taškami pálenými. Váhově jsou ovšem oba typy tašek srovnatelné. Velké rozdíly jsou i v pokládce – pálené tašky do sebe zapadají ze všech čtyř stran, betonové tašky mají zámky jen z boků. Způsob pokládky tak může ovlivnit odolnost vůči sněhu, dešti a vzlínání vody, což pak klade různé nároky na pojistnou hydroizolaci. Na druhou stranu méně zámků na taškách znamená lehčí pokládku a menší nároky na přesnost laťování. Minimální sklon střechy mají oba typy krytiny shodný. 

I z hlediska ceny jsou krytiny rozdílné – betonová taška bývá zpravidla levnější. Jednoduchá, režná pálená taška se sice cenou může velmi blížit betonové tašce, ale už kvůli rozdílům ve výrobě, tvaru a množství keramických doplňků se rozdíl ceny bude zvětšovat. 

Ve výsledku lze říct, že kde lze použít betonová taška, lze použít i pálená taška. A naopak. Samozřejmě s výjimkou památkových objektů a rezervací, kde památkový ústav betonovou krytinu odmítá.

Přehled betonových tašek

+ Terran Zenit EVO

Terran betonová střešní taška Zenit disponuje povrchovou úpravou EVO s přídavkem silikátu, která dodává střešní krytině Zenit vysoký lesk, velmi hladký a tvrdý povrch a vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům. Střešní tašky jsou nabízeny v barvách carbon, grafit, onyx, granit, antická červená a břidlice new, který svým reliéfním povrchem připomíná přírodní břidlici. 

Rozměr tašky 330 × 420 mm 

Krycí šířka 300 mm 

Hmotnost 4,8 kg/ks 

Spotřeba 10,75–11,9 ks/m2 

Výrobce Terran 

Orientační cena bez DPH 35,80 Kč/ks pro základní barvy 

+ KM Rota 

Betonová střešní krytina KMB ROTA je určena pro krytí šikmých střech se sklonem od 15 do 90°. Použití není omezeno nadmořskou výškou. Plochá taška s dvojitou sníženou vodní drážkou a patním žebrováním je vyrobena z jemnozrnného probarveného betonu a povrch je opatřen speciálním akrylátovým nástřikem v lesklém provedení – BRILIANT. 

Rozměr tašky 330 × 496,5 mm 

Krycí šířka 300 mm 

Hmotnost 6,3 kg/ks 

Spotřeba 8 ks/m2 

Výrobce KM Beta 

Orientační cena bez DPH 53 Kč/ks 

+ Tegalit 

Rovný tvar a klasické zbarvení betonové střešní tašky Tegalit skvěle ladí se vzhledem moderních staveb a zároveň zvýrazňuje konstrukční prvky ze skla a dřeva. Povrchová úprava betonových tašek zahrnuje širokou nabídku od standardního povrchu s dvojitou povrchovou úpravou přes povrch s ochrannou vrstvou Protector a Protector PLUS až po STAR, který představuje novou technologii výroby střešních tašek. 

Rozměr tašky 330 × 420 mm 

Krycí šířka 300 mm 

Hmotnost 5,2 kg/ks 

Spotřeba 10 ks/m2 

Výrobce Bramac 

Orientační cena bez DPH 46,60 Kč/ks Střešní krytina lehká Bramac


0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x